Macera Yarışı/Uzun Koşu Sırt Çantası Seçimi

Ultra maratonlardan tutun, uzun mesafe bisiklet sürüşlerine, macera yarışlarına kadar bir çok alanda sırt çantası seçiminin önemli bir etkisi var. Uzun mesafe/süre boyunca rahatlığınızı ve belki de yarışı kazanmanızı sağlayacak o birkaç dakikayı doğru çanta seçimiyle kazanabilmek mümkün.
Bazı ürünlerde çok yüksek fiyatlar gözlemlenebildiğinden(uzun süre kullanımını göz önüne almadığımdan dolayı) benim genellikle cimri davrandığım bir malzeme. Tüm yarışlar için ortak bir çanta bulunamayacak olsa da, birkaç uzun koşu yarışı ve macera yarışlarında Decathlon’dan aldığım bir Kalenji ürününü kullanıyorum:
www.decathlon.cz/pansky-batoh-na-trail-id_8312245.html

Artıları:

• Fiyat performansı çok yüksek, 80TL
  • 2Lt’lik Su torbası çıkartıldığında özellikle uzun mesafe yarışlarında büyük/esneyebilen bir yapısı var
  • Su torbası kullanırsanız, jel vb. koymak için çantanın ön kısmında 6 farklı cep var. Bunlardan 2’si su matarası koyma yeri
  • Su geçirmez bölümü bulunmakta, ayrıca hızlı erişim için bunun dışında bulunan bir dış geniş gözü daha var

Eksileri:

• Özellikle malzemeleri sıkıştırdığınızda, sırtınızdaki malzemelere çantayı çıkarmadan ulaşamıyorsunuz
  • Yan cepler bele rahatsızlık vermemesi için sırta daha yakın konumlandırılmış, bu ceplere ulaşmak için pratik yapmak gerekiyor
  • Küçük bedenlere çok uygun değil, hafif bol kalabiliyor
  • Çantanız boş ise ön taraftaki mataralar koşu esnasında sallanarak rahatsızlığa neden olabiliyor.

Sizin çanta seçiminiz nedir? Bu seçimi yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

4 Beğeni

North Face Enduro 13 sanırım hiçbir ultrada vazgeçmiyeceğim sırt çantası olacak uzun bir süre. 130K gibi uzunluklarda Raidlight Olmo 20’yi de tercih edebilirim belki.

Raidlight ürünlerinin Türkiye distirbütörü olarak uzun seneler size hizmet edecek, kaliteli, suya dayanıklı ve ergonomik ürünleri getiriyorum. www.kosuyorum.net adresinde görebilirsiniz. Macera yarışları için 5,6,14, 20 ve 20+4 litre kapasiteli ürünlerimiz var.

Kısa ve günlük yarışlar için Olmo 5, Trail XP6 ve Endurance 14 önerirken, Bir den fazla etap içeren yarışlar için seçiminiz Evolution 2, Olmo 12, 20, veya 20+4 ya da Runner R-Light 30L olabilir.

30 Litrelik çantamız Runner R-Light ve 20 litrelik Evolution 2 modelimiz hem yarış hem seyahat hem de günlük kullanım için son derece idealdir. İnceleyip sorunuz olursa bana ulaşmanızı öneririm.
http://kosuyorum.net/category.asp?id=57

3 Beğeni

North Face Enduro 13 canta sahibiyim.Uzun sure once almama ragmen, henuz denemeye firsatim olmadi.Kosan arkadaslarin tavsiyelerine kulak verdim, goruntu itibari ile de kosarken rahat olacagini dusunerek denemeden internetten siparis ettim.Kismet olursa 2015 Iznik 42 Km Dag Maratonunda denemesini yapacagim.

Raidlight Olmo serisi favorim. Olmo 12 ve Olmo R kullaniyorum.

1 Beğeni

Kısa mesafe yarışlar ve ultralarda çanta kullanmayı sevmiyorum en son Kıbrıs Castles Ultra 80K’da raidlight PB800-45 bel çantası ile koştum çokta memnunum :wink:

1 Beğeni

İznikde kullanmak üzere raidlight ın evo 2 sini aldım, ön çanta eklentisini çıkarınca tek etaplı koşulra uygun hale geliyor .Sırta güzel oturuyor sallanma dönme yapmıyor .Gözleri akıllıca tasarlanmış hoşuma giden bir çanta oldu.Beğenmediğim yönü yanlardaki filelere matara koyarsam buradan mataraya ulaşmak zor oluyor.Çanta matara yı ön eklentiye koyulacak şekilde tasarlanmış.Dediğim gibi ön eklentiyi kullanmıyorsanız matara işi zor oluyor ayrıca ana depoda su torbası koyma hazırlığı mevcut ama ben su torbasıyla koşmayı sevmiyorum dolumu zor geliyor.

1 Beğeni

Ultra yarışlarında taşınması zorunlu malzemeler dışında ; evden çıkarken yanımdan ve arabamdan hiç eksik etmediğim eşyalarım olan : iki ayaklı tehlikelere karşı Haydar , dört ayaklı tehlikeler karşı Elektroşok , Tesbih , Şarj cihazı, Güneş gözlüğü , Naneli şeker (King marka olacak) , Arko krem , Alkolsüz Islak mendil , Bloknot ve tükenmez kalem, seyyar tabure ve bir Adana’lı olarak pratik mangal + Şiş 'i bu defa yanıma almayı düşünmediğim için daha minimalist bir çantayla koşacağım.O da Ultra Olmo R Zone .Denedim baktım her şey rahatlıkla sığıyor.Fazlasına gerek yok.Geçen ultrada 1 kg çerezi boşu boşuna kilometrelerce taşımışım…

2 Beğeni

Çerez almamakmı gerek.

Tuzlu çerez tabii ki harika olabilir ama benim gibi ‘’ nasıl olsa çanta büyük ‘’ deyip abartmaya gerek yok :slight_smile:

1 Beğeni

@erhan bir ara bundan verelim sana , şişesinden: http://www.kosuyorum.net/product.asp?id=1435#.Vchqr40w_IU O zaman rahat içersin. Aladağa gelirsen alabilirsin…

1 Beğeni

Arkadaşlar, bana baton taşımada ek bir fayda sağlayacak bir çanta modeli önerebilir misiniz?

Raidlight trail xp 6’da baton koyma gözünden bahsediliyor mesela.
Buna benzer başka ürün bilen var mı?

Teşekkürler

Merhaba… Olmo 20 Beyaz çantamızda ek Baton taşıma çantası var. Diğer ürünlerimizde ise batonları asacağınız halkalar var. Olmo 5,12 çantalarımızda ise göğüs kısmında baton taşınıyor. Detaylı bilgi için emretok@live.com a mail atınız telefonunuzu veriniz sizi arayıp destek olalım.

Saygılar
EMRE TOK

Emre Bey sizin ürünlerinizin tamamının olduğu bir satış yeri var mı?

Merhaba www.kosuyorum.net te bütün ürünler güncel ve stokta, haftaya stoğa yağmur pantalonları, yağmurluklar ve telefon taşıyıcılar gelecek.

Dasport’ta çantalar, Adrenalin’de gene aksesuarları canlı görebilirsiniz. Tüm bel çantaları ve sırt çantaları Outrunner’da da var.

Selamlar
EMRE TOK

Herkese merhabalar,

Salomon’un S-Lab Sense Ultra 5 Set tarzı bir çanta arıyorum. Omuzda soft matara taşınanlarından.
Türkiye’ye sanırım SPX getirmiyor, kendilerini de aradım, omuzda mataralı sadece 20 lt.'lik çantaları getirmişler.
Compress Sport’a uğradım onların da ellerinde kendi çantalarından kalmamış. Çanta içinde su hazneli modelleri düşünmüyorum.

Yukarıda belirttiğim tarzda , özellikle Salomon sırt çantalarının Türkiye’de temini konusunda herhangi bir fikri ve bilgisi olan varsa ve paylaşırsa çok memnun olurum.

Herkese sağlıklı antrenmanlar ve yarışlar,

Mehmet

Salomon S-lab Sense ultra 5 set gerçekten harika bir 'race west '. Ancak fiyatını biliyorsunuzdur. Eğer bütçe müsaitse şiddetle tavsiye ederim. İnternet’ten yurt dışı sipariş verdiğinizde ülkemize geliyor. Ben USA den gelen arkadaşıma getirttim ancak bir arkadaşım internetten getirtti sorun olmadı. Tabii üzerine nakliye ve gümrük vs biniyor .Yine de tavsiye ederim…Eğer bu yolu denemek istemezseniz en ucuz çözüm şu olabilir.
https://www.decathlon.com.tr/trail-su-cantasi-9l2l-su-haznesi-id_8312245.html Bu çantayı alıp soft flask leri ayrıca getirtebilirsiniz.Bu çantayı da epey kullandım fiyat/performans ürünü bu fiyata harika işler çıkarıyor.
Ayrıca şu çantaya bi bakın https://kosuyorum.net/canta/raidlight-gilet-responsiv-8l-matarasiz raidlight bayisi Aladaglar yarışında standında soft flask satıyordu ve artık Türkiye de satılacağını söylediler. İlanda matarasız görünüyor ama stantda soft flask dahil satıştaydı. Görüşmenizde fayda var . Decathlon çanta ile Salomon ve Raidlight arasında dağlar kadar kalite ve ergonomik fark olduğunu belirtmeme gerek yok sanırım.
Bunların dışında forum da ikinci el ilanları içerinde olabilir iyice taramanızı öneririm.

Merhaba Serdar,

Verdiğin tüm bilgiler ve emeğin için çok teşekkür ederim. Yurt dışından getirtmek veya internetten sipariş verme konusunu
düşüneceğim, ayrıca forumda ikinci el ilanlarına da umarım düşer bu tip bir ilan diye beklemekteyim.

Tekrar detaylı cevabın için teşekkür ederim.

Mehmet

1 Beğeni

'Race west ’ koşu yeleği getirirsen beden konusuna özellikle dikkat .T-shirt bedeniyle aynı beden yelek (çanta) siparişi verilmesi tavsiye ediliyor . Siparişten önce bu konuyu araştırmakta fayda var .Bu tip yeleklerin en temel özelliği vücuda tam oturarak koşu esnasında min. sallantı oluşturması. O yüzden büyük olmamalı. Kıyafet gibi düşünmek lazım yani.
Çantalar olmasa dahi yumuşak sulukları ayrıca tavsiye ederim. Havasını alabildiğin için ses yapmıyor su bitince katlıyorsun yer kaplamıyor ,elinde tutup koşması kolay vs. Tabii ki pahalı ama ben değeceğini düşünüyorum. Raidlight ayrıca satıyor .Türkiye de bir satıcı da gördüğüm koşu için ilk yumuşak suluk bunlar ve 1-2 ebat var sanırım.

Utmb fuarında Chamonix’ de almıştım ve bir yarışta kullandım. Çok memnun kaldım

Camelbak Ultra Pro Vest

https://www.camelbak.com/en/packs/R01040--Ultra_Pro_Vest?color=3db3ab97f362493cb8b4e619a1848116

UTMB için özel üretim olarak çanta üzerine logo basmışlar. Şu an sitede yok, 2018 yılı için tekrar yaparlar.
Diğer modeller için bakmakta fayda var. Tr de bulunmuyor, dışarıdan gelen birinden istenebilir.

https://www.camelbak.com/en/packs?filters[0].key=activity&filters[0].value=5ca3712fb79c4f4eba88332cc74c8507&sortValue=588d93330b6a4e62809a9f112d7a5177

1 Beğeni