Lyum 100K koşmak mantıklı mı?

2015 İznik 46k, 2016 Cappadocia 35k, 2017 Cappadocia 60k koştum. Bu yarışları bitirmek amaçlı koştum ve herhangi bir problem olmadan çok şükür bitirdim. Süreler tahmin ettiğiniz gibi anca kendime yetecek şekilde. Şimdi sorum şu; yaklaşık 7-8 aydır koşmuyorum. Antrenmanlara yeni başladım. Eylül ayı sonunda lyum 100K da yarışmak sizce mantıklı mı yoksa daha kısa parkurlardan mı başlamalıyım. S

Merhaba, önce şunu belirteyim hiç 100K koşmadım, hiç LYUM’a katılmadım ama kısa da olsa Likya yolundan geçen Tahtalı’yı tecrübe ettim.

Burada değerlendirmeniz gereken, şu an* ile yarışın arasında olan antrenman süresi değil, zemin ve şartlar.

Zemin ve şartlar derken?

Geçen sene Likya’yı koşanlardan öğrendiğimiz kadarıyla çok zor geçmiş, zemin koşulmaya her zaman müsait değil ve asıl mesele Likya Yolu’nda gece elde GPS ile yol almak. 3030 metre yükseklik kazanımı ise farklı bir mevzu.

Benim nacizane tavsiyem ilk 100’ü keyifle bitireceğiniz bir parkurda koşmanız daha sonra böyle bir zorluğa girmeniz. Örneğin 60’ın üzerini birden fazla kez tecrübe etmeniz. Malzeme testleri, vücut tepkilerini iyi anlamak önemli. Kapadokya 60 ile, geceye, yağmura kalınan bir 60-70 (hipotermi, önlenemeyen titremeler, kusma, mide bulantısı) aynı olmayacaktır.

En büyük belirsizlik 60’ı geçtikten sonra vücudun nasıl bir tepki vereceğini bilememek. Dikkatsizlik, ayak takılmaları kaçıncı kilometrelerde başlıyor örneğin( orman için çok önemli) vs vs uzatılabilir.

Kısaca mesafeyi değil parkuru değerlendirin derim.

Sizin yerinizde olsam zaman ve imkanım varsa LYUM 37’yi tecrübe eder ardından performans yapabileceğim bir Kapadokya 63 koşardım (illa koşacağım diyorsanız 120) :slight_smile:

Sevgiler.

7 Beğeni

Güzel değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim :+1:

1 Beğeni

Kısa yorumda bulunmak istiyorum;
Kendinizi Antrenmanlar test edin , düzenli çalışın ve yeterliliğiniz kadar mesafelere katılın…
Vücudunuz size yaşadığınız müddetçe lazım , saygılarımla :slightly_smiling_face:

1 Beğeni