Londra Maratonu 2019

Eliud Kipchoge, 2:02:38 ile son 5 yılda 4. defa ve parkur rekorunu kırarak yine birinci oldu. Gerçekten üstün bir sporcu.

10 Beğeni

Yarıştan önce Sir Mo Farah ile karşılaştırıyorlardı. Mo Farahın en iyi derecesi bile Kipchogeden daha geride. Neden karşılaştırdılar bilemedim. 5.oldu Sir Mo Farah.
Kipchoge gerçekten iyi bir sporcu ve arkasında iyi bir miras bırakacak

1 Beğeni

Sır Mo Farah İngiliz atlet ve medyatik olması Kipchoge ye en büyük rakip algısı yaratıldı. Ama Maratonunda kendine has gerçekleri var…

2 Beğeni

100 m.yi ortalama 17,44 saniye ile koşmuş ve bunu toplamda 422 defa yapmış. :raised_hands:

3 Beğeni

2 saat altında maraton koşacak ilk isminde Kipchoge olacağını düşünüyorum.

2017’de Monza’daki Nike etkinliğinde çok ama çok yaklaşmıştı. Tekrar denerler umarım!

1 Beğeni

Kipchoge den Yarı Maraton rekoru bekliyorum ben. 42k için harcadığı efor ile çok rahat 21k rekoru kırabilir diye düşünüyorum

1 Beğeni

Kipchoge adeta bi makine gibi. Kendisi mental olarak da çok güçlü. Çok felsefi beyanları var. Kendisini hayranlıkla izliyorum. Sanki bir sporcu değil, bir sanatçı gibi…

4 Beğeni

Kipchoge ayrı bir başılığı hak ediyor ama burada biraz bahsetmekte yarar var sanırım.
Bazı istatistikler ;
*Elit düzeyde üst üste 10. maratonunu kazandı.
*En hızlı 2. maraton süresine imza attı ( 1. süre yine kendisine ait :grinning: )
*Londra Maratonu’nu 4. kez kazanan ilk kişi oldu .
*En hızlı 5 maratonun ortalaması 02;02;59 ( Kipchoge dışında en hızlı maraton 02;02;55 yine Kipchoge sayesinde)

Bunları çoğaltmak mümkün .

Hiç sakatlanmıyor,her yarışı ilk yarış gibi koşuyor ve sürekli zirvede . Bu tutarlılık gerçek olamayacak kadar iyi. ( Yarı maraton dünya rekoru sahibi Kiptum Londra Maratonundan 2 gün önce dopingli çıktı ) Ancak hakkında en ufak dedikodu dahi yok . Umarım ki olmaz gerçekten üzülürüm. Asla ne olduğunu bilemeyiz ama ben gerçekten başardığına inanıyorum.

Peki nasıl başarıyor olabilir ?

BENCE ;
1- Yılda 2 yarış koşuyor . Bunu şu şekilde açıklıyor .Afrika’da bir söz vardır aynı anda iki tavşan kovalanmaz benim tavşanım Londra’ydı diyor .Bu yaklaşım her yarışa ilk yarışı gibi ve sadece önünde ki yarışı düşünerek hazırlanmasını çok güzel açıklıyor. Ara yarışlar yapmıyor potansiyelini bölmek yerine tamamını yarışa yansıtıyor .Her yarışa özel hazırlık yapıyor Sonra gelsin sırada ki yarış .
2-Psikolojik yönü ; Mo Farah ile yaptıkları basın toplantısında aralarında ki olgunluk farkı (yaşla açıklanamayacak oranda) o kadar belirgindi ki bunu yarışa yansıtması kaçınılmazdı. Koşuya bakışını hayata bakışı ile bütünleştirip sağlam (kendince) felsefi temellere oturtmuş görünüyor.
3- Yetenek ve müthiş koşu ekonomisi ; Yarışlarda görmeye alıştığımız son metrelerde dahi gülebilmesi sadece mental güçle değil oraya kadar rakiplerinden daha az eforla gelmesinin de bir göstergesi .Yetenek denilen şey genetik bir piyangodur .Sanırım elinde olmayan tek şey.
4- Mütevazi Yaşam ; Ülkesinin zengini sayılabilecek bir durumda olmasına karşın başarı şarhoşu olmayıp hala bağ bahçe işleriyle uğraşıyor.Çok fazla basın önünde değil. Dikkatini dağıtmıyor.
5- Sıkı antrenman .Her seferinde kendisinin de ifade ettiği gibi çok sağlam ve disiplinli çalışıyor. Ölümlü insanların hayal edemeyeceği antrenmanlarına bolca şahit oluyoruz.

İzlemesi keyifli dinlemesi keyifli bir sporcu Kipchoge .Son olarak emekli olmadan ‘‘Six Major’’ maratonlarının hepsini koşmayı planladığını açıkladı. Umarım daha çok izleriz.

8 Beğeni

Beklenen haber geldi :slight_smile:

2 saat altı denemesini bu yıl Ekim ayında Londra’da gerçekleştirecekmiş.

Detaylar:

4 Beğeni

Elbette böyle bir başarı efsanesini perçinleyecektir ama ben bu arzusunun daha çok “insanlığa bir hediye” motivasyonuyla yapıldığına şüphe duymuyorum. Eliud 2 saat altı maraton koşarak bütün dünyanın ilgisini koşuya çekmeyi planlıyor ve spora yapacağı en büyük katkının da bu olacağına inanıyor. 2:00:25 koştuğu Breaking2 denemesinden sonra “The world now is just 25 seconds away” (Dünya artık sadece 25 sn uzakta) diyerek bunun insanlığın ortak bir hedefi olduğunu, kimin başardığının önemli olmadığını vurguluyordu. Biraz tanıyanlar samimiyetinden şüphe etmeyecektir zaten.

Yine de tekrar sub2 deneme kararı beni çok rahatsız etti. Demek ki 2019’ta dünya şampiyonasına ya da başka bir maraton yarışına katılmayacak. Bu sene Berlin’de ya da New York’ta dünya rekorunu bir kaç sn bilr olsa geliştimesi mi yoksa resmi olmayan bir sub2 koşması mı (haberin detayında bunun resmi bir rekor olmayacağı, yine pacer desteği alınacağı ve rüzgarı kesen bir aracın önde gideceği belirtilmiş) deseniz hiç tereddütsüz ilkini tercih ederim.

Böyle bir denemeyi finanse edebilecek birini bulmuş ve bu fırsat kaçırmak istemiyor olması ya da ilerki dönemdeki performansıyla ilgili olası şüpheleri bu acelesinde etkili olmuş olabilir ama haftasonu Hoka’nın organize etiği ve 50 mil rekoru kırılan deneme nasıl buruk bir tad veriyorsa, bu deneme de en iyi ihtimalle ancak o tadı verecek, nihayetinde hepimiz resmi bir yarışta 2 saat altı maraton koşulmasını bekleyeceğiz.

Tamamen kişisel görüş elbette, ama ben kendi adıma resmi olmasa da 2 saat altına indiği bir koşunun resmi rekoru bir kaç saniye geliştirmesinden daha etkili olacağını düşünüyorum. Gerçekleşebildiğini göstermek; pacersız, araçsız 2 saatlerin önünü açacaktır. Haberdeki grafikte de görüldüğü gibi rekor zaten her yıl olmasa da sürekli gelişiyor. Sanırım bu tür bir deneme “fark” yaratabilmek için iyi bir fırsat. Monza gibi insanlardan uzak bir pist yerine Londra’da park gibi bir yerin düşünülmesi de motivasyon olarak güzel gerçekten.

3 Beğeni

peki ya berlin’de dünya rekoru üzerine 1.59 koşarsa ? :slight_smile: