Latmos Ultra 2019 - 45 K Yarış Raporu

Herkese selamlar

Türkiye’de yaptıkları iyi organizasyonlar ile tanınan Limit Sensin ekibinin 6 Nisan’da Aydının Bağarcık köyünden başlayacak ve 17 koşanların Bafa gölünün kıyısında 45 koşanların ise tam bir tur atarak başlangıca gelecekleri koşudur.
8000 yıl öncesi duvar yazılarının olduğu bilinen Latmos Dağında koşacağım 45 km yarış Tahtalı Run to Sky öncesi son uzun antrenman olarak koşmayı planladığım bir yarış.
Parkur incelediğim ve duyduğum kadarıyla zemin özelinde zor. %90 olarak keçi patikalarında koşacağımız ve üst seviye dikkat gerektiren bir yarış özelliği taşımakta.
Umuyorum ki sağlıkla bitireceğim bir 45 olacak ce sizlere hem görüntülü hem de yazılı bir bilgilendirme yapmak istiyorum

Herkese iyi antrenmanlar :four_leaf_clover:

5 Beğeni

17K için katılıyorum bende , yarışa sabah geleceğim, zaten Aydın’da yaşıyorum. Bölgeyi az çok biliyorum, yol yok tamamen dere, toprak, orman içi. İşaretlemelere dikkat etmek gerekiyor, bitki örtüsü yoğun bir yer. Yarın sabah 7.00 da 45, saat 9.00 da 17 yarışı başlayacak. İlk ultra yarışım bakalım herkese iyi yarışlar.

5 Beğeni

Latmos Ultra 2019 45 K Yarış Raporu

Yarış için izmirden yola çıkıp 2 saatlik bir yolculuğun Ardından bağarcık köyüne geldik ve köyün kullanılmayan eski bir ilkokulunun içerisinde pişen harika yemekler ve okul bahçesinde kurulan çadırlar ve yanan ateşle birlikte ortam oldukça samimi başlamıştı.
Köy yerlilerinin ellerinden hazırlanan Harika mercimek çorbası etli nohut ve makarna işe doyduktan sonra yarış brifingi için okul bahçesininndış duvarına yansıtılan barkovizyonda sunum başlamıştı
Parkuru oldukça fazla incelediğim için buradaki detaylar bilgileri tazelemek anlamında iyi oldu fakat toplantıda birkaç kendimi güvensiz hissettiğim yerler oldu.
Mesela parkurun küçük de olsa bir kısmının dün değişmiş olmasını garipsedim
Bu yıl ilk kez düzenlenmiş olmasından mı bilmiyorum ama onlar da sanırım çok hakim değillerdi parkura
Zemin anlamında kayan çok taş olduğu için buna dikkat edilmesi ve parkurda suyun öneminden bahsediyorşardı
Ufak detaylar ile birlikte sona eren toplantıdan sonra kalacağım yer olan çadıra gittim ve saat 04:45 e saatimi kurarak uyanmak üzere uyudum.
04:40 uyanış…
11 denilip 00 bulan uyku ve tavşan uykusu hassaslığında çadırda geçen gece sonrası horoz sesleri ile uyandım. Aslında en güzeli doğa ile birlikte uyanmak ya neyse…
Köylülerin hazırladığı harika kahvaltıyla birlikte kahvaltımızı ettikten sonra ufak ufak son hazırlıkları yaparken evet beklenen oluyor ve yağmur başlıyor…

23:33
Çadırda yoğun yağış altında yazıyorum bu satırları
Çalan şarkı Nu - Man U to

Saat 07:00 de başlanılan 8 saatlik yolculuk yarışın ilk başlarında yağmurun hızlanması ve eğimlerin başlamasıyla merhaba dedi. Çıkışların yoğun olduğu inişlerin ise koşulması hayli zor yerlerden geçtiği bir 14 km de sonunda ilk cp ye ulaştık. Burada içimizi ısıtan Harika mercimek çorbası yoğun yağış, zorlu zemin ve sağlam esen rüzgar ile birleşince çok iyi geldi.
14 den sonraki cp 18 de oldu ve sonrasında asıl yarış başladı gibi.
Buradan sonraki her tırmanış ısının hızlı düştüğü, zeminin daha kaygan hale geldiği ve rüzgarın şiddetini artırdığı yerlerle birleşince zAten doğa yürüyüşüne dönen yarışı yaşam mücadelesi haline getirdi.
Zeminin kaygan olması ve Benin yarışta 4 kere düşmem ve bunlardan bir tanesinin desteksiz şekilde belimin üstüne olması unutulmazlar arasına girdi.
Videodan da anlatabilmişimdir umarım ama parkurda koşulacak yer gerçekten çok çok azdı. Genellikle büyük kayalar taşlar ce onların üstünü kaplayan yosunlar dikkati daha da artırmamız gerektiğini gösteriyordu.
Neyse rapora dönelim :slight_smile:
21 Km’de hala devam eden tırmanışlar tüm zorluğuyla devam ederken bu sefer asıl sıkıntı rğzgarın şiddeti ve ciddi şekilde üşümeye başlamam
Yani evet bu satırları yazarken uyku tulumunun içinde kafayı çıkartmış şekilde yazıyorum halime şükür :slight_smile:
25te zirveye çıktığımda esen rüzgar sanıyorum ki birine feci şekilde kızmış gibiydi ve inanılmaz bir hızla yağmur sularını yüzüme vuruyordu. Burada üşümeyi unutmaya çalışırken patikanın karşı yoldan devam ettiğini anladığımda aşağıya doğru inişim sanırım 4:30 pace falandı. Çünkü orada aşağıya doğru inip hem rüzgarı geçmem hem de aşağı doğru indikten sonra sıcaklığın artacağına olan inancım vardı :slight_smile:
30 Km ye geldiğimde devam ederken yine turlamıyordum ve bu sefer Tarık Dede ile karşılaştık ce birlikte devam ettik yolumuza bu sefer sis dolu ormanların içinden şaşırmayacağınız gibi yukarılara dik tırmanışlar yaşadık. Sohbet ede ede devam eden yarışta 32. Km ye geldiğimizde gördüğümüz cp deki arkadaş bize 10 km kaldığını söyleyince toplam 45 olmayacağına çok üzülmedim açıkçası çünkü hala ciddi üşüyordum.
36.km ye kadar devam eden dik tırmanışlar yer yer kaya tırmanışı halini alıyordu ve artık yarışın son kmleri gelirken inişe geçmiştik.
İnşşe geçtiğimizde artık bir tane daha çıkış gelir mi diye bekler olduk ve neyse ki o gelmedi :slight_smile:
Finişe gelirken içinden geçtiğimiz derelerde güzelce ayakkabıları temizledik ve sopuk suyun şok edici etkisiyle ayaklarımız kendine geldi.
Son 5 kmsini güzel koştuğumuz parkurda finişi Tarık abiyle elele gördük ve bu yarış da sağlıkla bitti.
Gittikten sonra arabada uyuduğum bir saat esnasında yaş grubunda 3. olmuşum.
Adım Adım İzmirden kürsü gören üç kadınımızı kürsüye gönderirken Erkekler 40 yaş altında kendimin üçüncü olduğunu öğrenmek ise sürpriz oldu.
Hayatımın en zorlu yarışında ilk kupamı almak güzeldi

Kendi Artılarım
Yokuş Antrenmanı etkisi net etki etti aynen devam
Batonla koşulan ilk yarış birbirimizi sevdik
Mental dayanıklılığımın arttığını görmek sevindirici oldu
Tahtalı öncesi ciddi test oldu ve ben bunu geçtim

Kendi Eksilerim
Core antrenmanı yap
Kuvvet ağırlıklı çalış
Parkuru iyi bilen birine sor uzun tayt giy
Her hava koşulunu düşünüp ona göre ekipman al hayat kurtarır

Kendime not
Bu tarz yarışlar çok önemli sınırları görmek açısında

Organizasyon Eksiler

1. cp den sonraki istasyonlardan özellikle gıda olanları köy kahvesinde yapmak daha sağlıklı olur
  2. Parkurun özellikle çalı çırpı içerdiğini bilip koşucuları ciddi uyarmak iyi olur
  3. Bence tişört çok kötü malesef

Organizasyon Artıları
İlk cp mercimek çorbası efsane
İşaretlemeler harika
Brifing güzel verimli ve ödül töreni çok anlamlıydı

Ne Öğrendik
Oldukça zorlu olan bir yarıştan doğru beslenme stratejisi, doğru antrenmanlarla birlikte güzel deneyimlerle dönüyorum

14 Beğeni

17K da koştum ben de . 4 defa düştüm sonuncusunda dizim biraz yaralandı 4. lükten 8.liğe geriledim.
Parkur tamamen kaya, çalı , atlamalı , zıplamalı, kaymalı düşmeli bir parkur. Çok zorlayıcıydı. Yarışla beraber sabah yağmur ve sis geldi benim için yağmur sorun teşkil etmiyor seviyorum . Fakat aşırı kaya ve ıslak içeren bir parkur düşmeyen neredeyse yoktur. Fakat hava biraz ılık diye kısa çorap giyen herkesin dizden aşağısı tamamen çalı çiziği oldu.
Organizasyon çok harika , sorunsuz bir yarıştı. Tamamı keçi yolu, bazı yerlerde kaya geçişleri var, teknik bir parkur, bilekleri ve dizleri çok zorluyor, şükür dizlerim hariç hiç sorun yaşamadım. Esnetme, güçlendirme antrenmanları faydasını gösteriyor, kesinlikle ihmal edilmemesi lazım. LimitSensin ekibi çok harika bir parkur ve yarış çıkartmış, ben çok memnun kaldım. İşaretlemeler, beslenme noktası, bilgilendirme ilk defa bir ultraya katılan benim için çok güzel geldi. Hiç yolumu kaybetmedim.
izeltaş ekini 1.56 gibi süreyle ilk iki sıraya yerleştiler, benim hedefim 2 saat gibiydi ama bu parkurda 2 saati geçen sadece 2 kişi vardı ve 2.20 ile 8. olarak tamamladım. @ceylanlardanaykut Aykut bey 45K da yarışmış hiç karşılaşamadık ben sabah geldim yarışa, 4 gibi ayrılmak zorunda kaldım. Bir dahaki sefere Aykut bey.

4 Beğeni

Merhabalar,

Latmos Ultra’yı koşan sayılı şanslı insanlardan birileri de bizdik. Bol fotoğraflı, kaymalı, ıslak bir yarış raporu ve videosu ile yine karşınızdayız.

Biz şimdiden 2020 takvimimizin en tepesine yazdık yine Latmos’u, bu kral organizasyonun daha ilk senesinden abonesi olduk!

Keyifli okumalar, izlemeler!

Team Run.BO’lar adına,

10 Beğeni

Ellere sağlık video ile birleşince nefis olmuş. Ersavaş’ın kalemi güzelmiş, küçük latifeler, oyunlar efem :slight_smile: Sevdiğimiz şeyler. Ama hani rapor sonu değerlendirme tablosu :slight_smile: Malzemeler… :slight_smile: :heart:

2 Beğeni

Aslında biz bayağıdır raporlara kullandığımız malzemeleri yazmıyoruz. Doğru, ilk raporlarımızda vardı. Mlz kullanımı çok kişisel bir konu olduğu için ilerleyen raporlardan çıkarttık. Bir de meraklı okuyucu zaten fotoğraflardan görüyor ne kullanıldığını.

Ha burada spesifik olarak kullanılan yağmurluk 15.000’lik idi. Sağlam yağmurda işe yaramadığını gördük… On cloud şahane ayakkabı, ama bu zeminde tutunamadı…

Puanlama konusuna gelince, bu çok butik bir organizasyondu. Pek çok konu n/a kaldı, bizim kriterler büyük organizasyonlar içindi, puanlama yapmak anlamsız kalınca çıkartmayı daha uygun bulduk… fakat köy merkezli farklı konsepti ve büyüleyici manzarası ile kalp ve gözlerimizi fethedip bizden tam puanı aldı… ;)))

Kocaman sevgiler,

4 Beğeni

Yarıştan parkur görüntüleri. Görüldüğü gibi çalı çok , kaya çok, bilekleri ve dizleri zorlayan bir parkur. İlk defa Ultra yarış koştum, toprak yollarda ormanda bir çok antrenman yapıyorum ama böylesini görmedim. Hava ılık diye kısa çorap giymiştim fakat dizden aşağısını çalılar resmen dövdü. Yağmur yağdı fakat hava sıcaktı yağmurluk alarak hata etmişim boşuna taşıdım. Yağmur yağmamış olsa Bafa gölü plajında suyun içinde biten harika bir bitiş olabilirdi.

3 Beğeni