Kullandığınız Supplementler

Supplement kullanırken onların sadece kaslara verdiği ararlara bakarak karar vermemek lazım. Onların bir de kanser yapıcı etkileri var ki onlar genellikle gözardı ediliyor. Besin takviyelerini araştırırken bir de onların adının yanına “CANCER” kelimesini koyarak da araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı olacağım derken toptan sağlığınızdan olmayın.

1 Beğeni

Bu kadar basit mi şimdi tüm bu takviyeleri kanserle ilişkilendirmek? İnternete yazdığınız herşey size doğru bilgiler olarak mı dönüyor? Yediğiniz çukulatalar da kanser yapıyor diyerek eli arttırayam ben de o zaman. Google’a çukulata+kanser yazın bakalım.

1 Beğeni

Valla ben gidin de Kadın forumlardan okuyun demedim. Milyon tane bilimsel mecra var.
İnternette her yazan doğru değil ama her doğru internette yazıyor. Biraz zaman harcayıp bulmak gerekiyor sadece. Kanser oranları hızla yükselirken beslenme konusuna dikkat etmek ve biraz zaman ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Tabii tercih meselesi.
Çikolata konusunu hiç araştırmadım fakat içeriğinde süt, soya ürünü, kavrulmuş kakao ve şeker bulunduran bir ürünün çok tüketilmesi başa bela olabilmesi beni şaşırtmaz açıkcası.

3 Beğeni

Bu cümle “bütün supplementlerin bir oranda kansere neden olduğu” gibi bir çıkarıma neden oluyor ki bu tamamen yanlış. Sorun bu ifadede. Şöyle dense belki daha doğru olabilir: “supplementleri kullanırken iyi düşünmek ve iyi araştırmak, faydalarına odaklanırken olası zararlarını göz ardı etmemek gerekli”. Ne dersiniz?

9 Beğeni

Bana cevap hakkı düşüyor mu bilmiyorum ama;

Bilimsel bir makale yazdığını iddia etseydi veya en azından kendisine ait özel bir alana bir iddia ile yazmış olsaydı belki size hak verirdim. Yazdığı yer herhangi bir forumdaki herhangi bir başlık. Ayrıca -belki siz değil- hepimiz böyle davranıyoruz. Bilgimiz sınırlı da olsa fikir geliştirebiliyoruz. Ben dehşete düşmedim, şaşırmadım. Bu tarz bizde yaygın ve açıkcası tuhafıma da gitmedi. Sanırım çoğu kişinin de gitmemiştir. Ek olarak ben de bir takım supplementler kullanıyorum ama bu pazarın “kirli” olduğu da konuşulan bir konu. Hem sonra burada yazılan her yanlışı ne zamandır düzeltiyoruz?

2 Beğeni

Maalesef toplumumuz ve medya kulaktan doğma bilgilerle, çamur at izi kalsın mantığıyla yaklaştığı için her yiyeceğin yanına kanser kelimesini çok rahat kullanıyorlar. En son Palm yağıyla ilgili Avrupa’daki kampanya Endonezya’da orangutanların yaşam alanların yok edilmemesi ve ormanlara zarar verildiği için kullanılmaması yönünde çevreci bir yaklaşım vardı. Ama ülkemize geldiğimizde palm yağı kanser yapar diye haberler çıktı.

Birde her şeyin doğalını tüketelimciler var. Tütünün de doğalını tüketin efendim. Doğal olan her şey vücudumuza yararlı diye bir durum yoktur. Doğal da olsa yapay da olsa yediklerinize, içtiklerinize dikkat edin. Bilimsel araştırma diye sözü geçen her yazıya inanmayın. Bilimsel araştırmanın hangi üniversitede, hangi hocalar tarafından yapıldığını önemle inceleyin.

Genelleme yapmak yerine, hangi supplement içindeki hangi maddenin kanser yaptığını, araştırmayı da kimlerin yaptığını yazsanız daha güzel, daha şık olmaz mıydı?

Ayrıca supplementler ile ilgili kendi görüşümü de ileteyim, ülkemizde “doğal” kelimesi ile pazarlanıp, hiç bir kontrol yapılmadan satılan ürünleri görünce, pek çok kontrol aşamasından geçen ithal ürünleri tüketmek daha güvenilir geliyor bana.

1 Beğeni

Herhangi bir gıdanın herkeste %100 kanser yaptığına dair bir bilimsel çalışma bilen var mı? Eğer varsa bu gıdaların satılıyor olması mümkün mü? Kaç tür kanser vardır? Hangi gıda hangi tür kansere sebep olur ? Kanser sadece gıdalarla mı olmaktadır? Faydalar ve zararların ‘‘Zararlar’’ kısmı kanser diye dilimizde yer etmeye başlamadı mı sizce de ? Supplement (Destekleyici ) demek laboratuvar ortamında üretilen tamamen kimyasal gıdalar mı ? İlaçlar dışında destekleyici gıda yok mu ? Destekleyici gıda ve ilaç ayrımı hangi noktada başlamaktadır ?

3 Beğeni

Celloxy diye bir ürün var incelemenizi öneririm.