Koşuya Ara Vermek

Öncelikle merhabalar, başlık ‘Koşuya Başlayamadan Ara Vermek’ olsa daha uygun olurdu. Yaklaşık 4 ay önce koşmaya başladım, adım adım sitesinden edindiğim 12 haftalık 10K programı ile Nisan ayı ortalarına kadar rahatlıkla 10k çıkarıyordum. Son dönemlerde sağ ayak bileğimde hafiften bir ağrı belirmeye başladı ve Nisan 16 sında Doktora gittim. Mr sonuçlarımı bugün gösterdim, doktor sağ ayak bileği talus kemiğinde ilik ödemi olduğu ve 2 ay kesinlikle koşmayacağımı ve 2 ay sonra yapılan kontrollerde eğer ödem geçmezse ameliyat olacağımı söyledi.
Başta dediğim gibi yaklaşık 4 ay önce koşmaya başladım, son 15 gündür koşamıyorum ve en az 2 ay daha koşmayacağım. 4 aylık koşu serüvenim beni bu denli etkisi altına alacağını beklemezdim, koşamayacağım diye resmen piskolijik olarak çöktüm.
Aramızda ‘kemik iliği ödem’ rahatsızlığı olmuş yada bu konuda bilgisi olan koşucu gözüğle nasıl değerlendirir. Biran önce koşmaya tekrar başlamak istiyorum, önümde ki 2 aylık sürecin uzamasından korkuyorum…

1 Beğeni

Sadece bir öneridir. Tıp alanı ile ilgim yoktur. Fakat bir kaç önerim olacak. Belki de en önemli tedavisi bilhassa ilk günlerde çok çok iyi dinlen. Üzerine hiç basmamaya çalış. Hatta yürüme botları falan var onu kullanabilirsin. Fizik tedavi ve buz ile taçlandır. Doktorunla iyice konuş. Spor hekimine görün.
Geçmiş olsun çok kafaya takma.

Öncelikle teşekkür ederim, doktor istirahat için uygun göremedi, dinlenme olarak sadece koşma dedi. 1 aydır koşuyorum, spor olarak sadece yüzmeye devam ediyorum. Ancak ağrı geçmedi, meslek olarak ta ayakta çok duruyorum, bu durum olumsuz etkiliyor farkındayım ama başka çare yok gibi şimdilik… Biran önce operasyon geçirmeden sağlığıma kavuşmayı umuyorum.

kaslar , bağlar güçlenmediği zaman vücudun yükü kemikler , kıkırdaklara biniyor, ağırlık ve güçlendirme çalışması yapmadan koşuya başlamak devam ettirmek kemikleri ve kıkırdakları zorluyor ve sakatlıyor. Haftada 1 yada 2 gün ağırlık çalışmaya özen gösterin, koşu antrenmanları çeşitlerindirin düz koşmayın bazen tepe koşusu bazen sprint antrenmanları ekleyin.

3 Beğeni

Kesinlikle yapacağım ilk iş kuvvet antremanları olcak, planlama yaptım, ilk iş şu sakatlığı atlatmak, akabinde uzun vadeli hafif hafif antremanlara başlayacağım. Bu yıl acele ettiğimden dolayı koca bir sezon gitti. Artık tüm hazırlıklar önümüzde ki sezona yönelik olacak.

11 yıl basketbol oynadım ve bu süre çocukluk/gençlik yıllarıma denk geldiği için sakatlanmalarım çok oldu. Bilinçsiz spor sağlığı tehdit eder.
Şimdiye kadar yaşadığım sakatlıklar sonucu edindiğim doktor tecrübesi şu:
Spor yüzünden sakatlandıysan spor hakimine gideceksin. Normal ortopedi doktoru yapma etme koşma yürüme atlama zıplama diyor sadece ben başka bir şey duymadım. Spor hekimi neden olduğuna bağlı çözüm öneriyor ve çoğu sadece ortopedi doktoru olan kişilerin önermediği fizik tedaviyi çok öneriyorlar ve arkasında duruyorlar. Spor hekimleri de ortopedi bölümünün içinde oluyor hastanelerde eğer varsa.
Bundan 10 yıl önce sağ dizimde olan avülsiyon kırığı gittiğim ortopedi doktoruna kadar dünyanın en kötü şeyi iken ortopedi bölümünün altında bulunan spor hekimliğindeki hoca tam tersi çok pozitif bakıp 6 ay tedav+ ikinci 6 ay fizik tedavi ile bu sorunu atlattım.
Hocamın söylediği tek şey şuydu; güçlü olursan sakatlanmazsın.

2 Beğeni

Sıra aldım gideceğim spor hekimine, açıkçası merak ediyorum ortapedi ile aralarında nasıl bir fark olacak diye… Teşekkür ederim.

Antrenman da parmağıma gelen top yüzünden işaret parmağımı birleştiremiyordum. Acıyla acilen gittiğim ortopedi hekimi çıkmış parmağın deyip atelle beraber sarmıştı. Spor hekimi hocam ise kıkırdak kırığı bu atel bunu rahatsız eder demişti 2 tane hareket ve buz ile 3 hafta gibi bir sürede eski haline dönmüştü parmağım.
Burada doktorlara bir sözüm yok eminim ki her biri birbirinden kıymetlidir ancak olaylara gösterdikleri özen birbirinden farklı olunca ben de böyle bir bakış açısı oluşmuş olabilir

1 Beğeni

Güncelleme
Kemik ödeme teşhisi konulalı yaklaşık 6 ay oldu, geçen hafta kontrol MR çekildim ve bugün doktora sonuçları göstermek için gittim, kemik iliği ödemi tamamen sıfırlandığını söyledi.
6 aylık süreçte; teşhisin konulduğu İlk 2 ay hiç koşmadım, tereband ve çeşitli egzersizler ile eklem yerlerini güçlendirme egzersizleri ve günlük buz uygulaması yaptım. Son 3 ayda ise 8 li ayak bandajı ile jogging seviyede kısa ve orta mesafeli koşular yaptım.
Şüphesiz bundan sonraki süreçte çok daha dikkatli özellikle kuvvet ve güçlendirme antrenmanlarına daha önem vereceğim. Herkese sakatlıksız sporlar diliyorum.

3 Beğeni

Geçmiş olsun. Evet asıl özen bundan sonra başlıyor. Sağlıkla…

Teşekkür ederim. Derler ya bir musebet bin nasihatten iyidir. Çaylak olunca heycan yapıyor biran önce gelişmek istiyorsun buda sakatlıklar getiriyor. Bilinçli ilerlemek lazım…

2 Beğeni

merhaba;
aynı sorunu bende yaşadım 2 ay bulmadan geçti atlattım ameliyata genelde gerek kalmıyor diye araştırdım ben inşallah sizinde gerek kalmaz , benim uyguladığım soğuk buz masajı günde 2-3 kere ilaç ve kremler (doktorun yazdığı) ayrıca zorlu bir süreç koşamamak dediğiniz gibi ayaklara yüklenmeden vücut ağırlığıyla bol bol egzersizle geçirdim. Geçmiş olsun size

1 Beğeni

Öncelikle geçmiş olsun.D vitamini düzeyini merak ettim.Kemik iliği ödemi ile d vitamini arasında şöyle bir makale var: https://www.podiatrytoday.com/blogged/there-association-between-bone-marrow-edema-syndrome-and-vitamin-d-deficiency . İyileşmişsin, sonradan gördüm yazıda.Sağlıcakla kalınız :+1:

1 Beğeni