Koşudan sonra ip atlamak veya Squad yapmak yanlış bir şey mi?

Merhaba,

3 Haftadır başıma gelen Shin Splints sakatlığı yüzünden dinleniyorum. Yarın tekrardan koşuya başlayacağım ama sadece koşu değil koşudan sonra ip atlamak ve squad egzersizi yapmak istiyorum. Sakatlıktan sonra ip atlamak ve squad yapmak sakatlık sebebi olur mu?

Squat’ı bilemiyorum ama zıplamak shin-split ya da stres kırığı gibi rahatsızlıklara iyi gelmiyor.

3 Beğeni

3 Haftadır dinleniyorum ve sakatlığı atlattığımı düşünüyorum.

Sakatlığı atlattıysanız bile, @ismail.a 'nın dediği gibi ip atlamaktan ilk başta sakınmanızda, mesafe ve hız konusunda, koştuğunuz zemin ve koşu yükünün artırımında en tepeden değil kademeli / kontrollü gidilmesinde fayda var.Bu sakatlık nasıl oluştu?Cevabını bulmakta da fayda var.sadece bu sakatlık değil,genel manada sakatlık sonrasında yoğurdu üfleyerek yemekle ilgili.
Tavsiyem tek ayak üzerinde 5-10 adım zıplayamıyorsanız dinlenmeye devam, koşu esnasında sızı duyulursa inatlaşmamak.

1 Beğeni

3 hafta kısa bir süre, ve iyileşmeden yeniden zorlamak yalnızca iyileşme süresini daha da uzatmaya yardımcı olur.

Pek çok kaynak şöyle şeyler söylüyor;

Bottom line : expect to deal with your shin splints for about 2 months, but this may be longer if you do not adequately rest and recover or shorter if your specific condition is minor and responds well to treatment.

Bu sırada formunuzu kaybetmemek için ‘low-impact’ sporları deneyebilirsiniz; bisiklet ya da yüzme gibi. İlaveten o bölgedeki kasları güçlendirmek için, ilgili kemiğe yük bindirmeden yapabileceğiniz direnç egzersizlerine yönelebilirsiniz.

2 Beğeni

Ben olsam ip atlamayı ısınma amaçlı koşudan önce yapardım. Squat ise koşunun yakınında değil başka bir zamanda diğer bodyweight çalışmalarıyla birlikte güçlendirme amaçlı yapmak benim tercihim.

5 Beğeni