Koşudan bir gün önce alkol almak

Yıllarca uzun mesafeler koşmuş bir amcamız bana bugün her uzun koşunun bir gün öncesinde 300-400ml şarap içtiğini söyledi. Ona göre mental desteğin yanı sıra su içmeyi hatırlatıyormuş koşu yapan birinin alkol içmesi bana çok tehlikeli geldi sizin düşünceleriniz neler bunu yapmak yararlı olur mu

4 Beğeni

Alkol beni olumsuz etkiliyor.Bisiklet ve koşu antremanları öncesi alkol almıyorum. Bunun yanında;bir arkadaşım koşu öncesi 1 bira içmenin kendisine enerji verdiğini iddia ediyor.

Guzel konu
Oncelikle “Alkol almak” oldukca kulak tırmalayan bir tabir. Yumurtya yedim yerine protein yedim demek gibi. Alkol içilen içeceğin içinde ki bir madde.Ayrıca içilecek bir şey alınmaz içilir. Türkcemizde bu durumu karşılayan “İçki içmek” gibi gayet yerinde bir tabir/deyim var. Gelelim içki içme meselesine .Bir küçük kadeh kırmızı şarabın yararları konusunda sayfalarca yazi arastirma var. (Ama sadece 1 küçük kadeh). Karşıt görüşte de bir o kadar makale arastirma var .Bu ne kadar dogrudur ciddiye alınmalıdır bilemem okuyup kisinin kendisinin karar vermesi gereken konudur.Kisisel olarak ise senin bahsettiğin amca yasina cok yaklaştım ve kendimi bildim bileli kırmızı sarap hayatimdan eksik olmaz .Duzenli yaptirdigim doktor kontrollerinde en ufak sorunla karsilasmadim. Tadımlık olan içkinin kosuya olumlu/olumsuz etkisi net degil .Kesin bir sey söylemek mumkun değil. Sadece inanis olarak kesin karsi olamayan birisi belki deneyebilir. Buyuk seylerde kazanmaz buyuk seyler de kaybetmez. Ancak son donemde moda olan uzun bir yarisi bitirip kosarak bira alip eline içmenin atlet birine zararı cok daha fazladir. Ancak yine tercih burada devreye giriyor. Yillarin tecrubesi arkadaslarim dahi bilerek bunu yapiyor.5-6 saat yaris kosup dehidrasyon olmus vücudumu ben asla daha fazla susuzluğa itmem.

3 Beğeni

Hocam psikolojik etkileri olabileceği gibi, bence 12 saat kuralı geçerli. 12 saat önceden kesmeniz yararınıza olacaktır. Ama abartılı bir tüketim de bu da yetmeyecektir. Yine alkol çeşidide önemli husus %5 olanla, %50 oran arasında ciddi fark var. Susuzluk ve alkolun atımı için harcanan enerji, emilimde ortaya çıkacak asit gibi durumlar var. Sporun yapılış amacı, ahlaki bakış açısı bir yaklaşım olabilir bence.

Teşekkürler cevaplarınız için çok merak ettiğim bir konuydu :slight_smile: