Koşucu ve çocuklu

Herkese merhabalar.

Ben 2013 Eylül ayından itibaren koşmaya başladım (daha öncesi üniversite yıllarında amatör basketbol oyunculuğu), bu süre zarfında Frig Vadileri Ultra Maratonunda 29 k bitirmeyi başardım. Aynı zamanda çok değerli sporcular olan Aykut, Mert, Caner ve Emre Tok’un bloglarını ilgi ve dikkatle takip ettim hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim.

Bu uzun girişten sonra asıl meseleme gelmek istiyorum. Benim 2 tane oğlum var; biri 5 yaşında diğeri henüz 6 aylık. Üstelik çok yoğun ve stresli bir işim var. İşim gereği her ayın yaklaşık 10 gününü şube denetimlerinde geçiriyorum (10 gün içerisinde yaklaşık 3 veya 4 farklı şehirde oluyorum). İşim gereği haftanın 6 günü sabah 6’da kalkıyorum ve akşam 7 gibi tekrar evde oluyorum. Eve geldiğimde de doğal olarak çocuklarımla vakit geçirmek ve hayatı müşterek paylaştığım eşime olabildiğince yardım etmem gerekiyor.

Sanırım meselemi az çok tahmin etmişsinizdir. Koşmak istiyorum ama sanırım günün 24 saati bana yetmiyor. Benim durumuma benzer durumda olanlar var mı? Ya da bu konu hakkında bana önerisi olanlar var mı? Merak ediyorum.

Birebir bu durumu yaşayıp bilgi verecek evli arkadaşlar, daha iyi yanıt verebilir.Biz bekarlar için hersöz “bekara karı boşamak kolay” deyimi gibi olacak herhalde :smile:

En mantıklı seçenek herhalde iyi bir koşu bantı gibi gözüküyor.

1 Beğeni

Bu konu işte zurnanın zırt dediği yer :slight_smile: Çünkü bir sporu yaparken pek çok avantaj yada dezavantajınız olabilir, ama eğer küçük bir çocuğunuz varsa en belirleyici nokta bu olacaktır.Benim 6 yaşında bir kızım var (Asminlorin) . Eşimin işi çok yoğun olduğu için çocuğumun bütün sorumluluğu bana ait neredeyse.Şimdi, bu şartlarda yaşarken kendimin hiç bir zaman düzenli yaşayan ve antreman yapabilen arkadaşlar gibi koşamayacağını biliyorum ve bu sporu sadece eğlence olsun diye yapıyorum.Bu nedenle olayı sadece kendi çapımda tutuyorum hiç sorun kalmıyor :slight_smile:

4 Beğeni

Tanidigim biri bu soruna az uyuyarak cozum buldu. Son 36 yildir her gun saat dortte kalkip bir iki saat kosup isine gidiyor. Bu 36 yil boyunca iki cocuk buyuttu. Onun gibi olmasa da her gun 15-20 dakika daha az uyursan gunde 2-3km kosabilirsin. Bu 2-3 km’nin onemsiz gibi gozukse de devamlilik acisindan cok onemli. Bakmissin 15-20 dakika 40-50’ye cikivermis.
Ikinci onerim, is gezilerinde kosmak. Gerci niteligini bilmiyorum ama mutlaka toplantilar disinda kisisel zaman kaliyordur. Degisik yerlerde kosmanin motivasyonu bir baskadir. Hatta bir blog bile tutabilirsin. Farkli yerleri gezip kosma imkani olan cok az sayida insandan birisin. Bence tatidini cikar.
Ucuncu, ve benim de uyguladigim yontem haftasonu kosularina aileni dahil etmen. Beraber bir yarisa gidebilirsiniz. Ormana gidip beraber yuruyus yapabilirsiniz. Onlar yurumeye devam ederken yarim saat ayrilip araya kosu sikistirmak o kadar da zor degil. Sonrasinda ailecek piknik yapmak da cabasi. Diger cocuklu kosucu arkadaslari da bu programa dahil edebilirsin.
Son onerim de eve kosu bandi ya da baska bir kondisyon aleti almak. Ben kurek ergometresi aldim. Her gun oturup 10 dakika kurek cekiyorum. Uc yasindaki oglum merak sarmaya basladi bile. Kendi basina oturup cekmeye basladi. Bazen beraber cekiyoruz.

4 Beğeni

Merhaba,
Bu konuyu (problem demek istemiyorum) en yoğun yaşayanlardan biri olabilirim… 2,5 ve 6 yaşında elimi bırakmayan iki kız babasıyım, işim yoğun, eşim çalışıyor! Birini scooter diğerini arabasında itmek, karda kızaklarını çekmek dahil her yöntemi denedim. Önerebileceğim naçizane yöntem kimsenin uyanmadığı erken saatlerde ya da hemen iş çıkışı az da olsa koşmak, hafta sonları mevsim de izin veriyorsa onların oynayabileceği ve sizin da koşabileceğiz bir park bulmak ya da atletizm pistine birlikte gitmek. Çocuk kategorisi de olan bir yarışa birlikte katılmak da onların spor bilincini yükseltirken sizin bu hobinizi kabul etmelerini de kolaylaştırıyor…

6 Beğeni

Aynı sıkıntılarla karşı karşıyayız.Bende evli 3 kız babasıyım.Çok yoğun ve stresli bir meslek icra ediyorum.Her gün 16 saat çalışıp eve ve çocuklara elimden geldiğince vakit ayırıp,bulduğum her fırsatı ve hanımın patırtısını duymazdan gelerek yağmur çamurda olsa çıkıp haftalık 120K koşuyorum.Eğer koşmaktan keyif alıyor hedeflerimiz var ve bunu bir yaşam tarzı olarak görüyorsak yapacağımız fedakarlık koşmamız için bize fırsat tanıyacaktır :wink:

4 Beğeni

Aslında bu bir sorun değil, hayatın ta kendisi. Bende de biri 2, biri 4 yaşında iki canavar var.
Bana kalırsa doğru olanı işi zamana bırakmak. Mesela kızım yuvaya gidiyor ve akşam doğal olarak erken yatıyor, oğlanın uyku saati biraz daha geç ve eşim uyutuyor ben de o arada fırlayıp çıkıyorum. Zaten hafta içi antrenman 1.5 saatten uzun sürmüyor. Bir de sabah erken saatlerde (5-5:30 gibi uyanıp 6 gibi başlamaktan söz ediyorum) antrenman yapmayı tercih edebilirsiniz. Hafta sonu antrenmanlarını da aynı şekilde sabah daha güneş doğmadan yapmaya başlayabilirsiniz. Ama tabi siz ne kadar düzenli disiplinli olmak isterseniz bu işin sadece uykusu, ilgisi yok. Ailenize karşı diğer sorumluluklarınız da var, sonuç olarak bir takım fedakarlıklarla hayatın içerisine bunu yedirmeniz gerek. Bir tarafı eksik kalacak hep ama o kadar da olacak artık :smile:

3 Beğeni

Herkese yanıtları için tek tek teşekkür ederim.

Sanırım yanlız olmadığımı bilmek iyi geldi. Eve bir kondisyon bisikleti ve daha kısa bir uyku kaçınılmaz görünüyor. Koşu işini keyif amaçlı, tadında bırakarak makul sürelerde koşmak da var ama kafamın içinde hep daha fazlası, daha uzunu, ultra olduğu için bu tür sorunlarla baş etmek zorundayım. Yukarıda bir arkadaşımızın söylediği gibi “bu hayatın gerçeği”.
Bana bir umut verdiğiniz için tekrar teşekkür ederim. Desteklerinizin anlamı tarifsiz…

2 Beğeni

bende de iki adet küçük oğlan var ve ben sizin kadar yoğun olmasam da mutlaka hem onlara, hem eşime, hem kendime, hem işime, kısacası her şeye zaman ayırmaya ve yetişmeye çalışıyorum. Ez cümle, hayatımda her şeyden biraz kesinti yaparak spora zaman ayırmaya gayret gösteriyorum. İnşallah siz de gönlünüze yatan bir zamanı ayırabilirsiniz. Ancak, hedef ultra olunca işinizin hayli zor olduğunu siz de iyi biliyorsunuz, başarılar dilerim :smiley:

1 Beğeni

Ali Kemal bey ben seyahatlerimde yanıma mutlaka şort tişört ayakkabı mutlaka alıyorum ilk fırsatta koşarım.Ailemizle vakit geçirmek çok önemli.Bu gibi durumlarda gece yarısı kalkıp koştuğum çok olmustur gece ortalık bomboş oluyor heryer sizin oluyor tavsiye ederim.

2 Beğeni

Selam, Evli ve 2 kız çocuğu babası olarak öncelikle hepimize kolay gelsin.

Ben koşu aktivitelerini genelde çocukların ve hanımın uyuduğu akşam yada sabah çok erken (6-9 arası) saatlere denk getirerek işi götürmeye çalışıyorum.

3 Beğeni