Kosu yarislarinda oduller

Slm arkadaslar turkiyede kosulan ultra maraton olsun yari maraton veya maraton yarislari icerisinde para odulu olanlari yazabilirmisiniz acaba

2 Beğeni

Ultra maraton olarak Afşin-Elbistan var sadece.
Bâşka yok.
Maraton da en büyük ödül Vodafone Avrasya, da
Yarımaraton olarak Darıca var…
Bu konuyu Süha (günermengü) abiye sorarsan daha ayrıntılı cevap alabilirsiniz.

Ultra maratonlar degil, artık, nerdeyse bütün yarışlarda, ne nizami 5’erli yaş grubu tasnifi yapıyorlar, ne de kürsüye çıkanlara ödül veriyorlar. Nedeni; hemen hemen bütün yarışların para kazanmak için düzenleniyor olması. Ne kadar az ödül, o kadar çok kazanç…:((

Bende hala merak ediyorum neden para ödülü yok. Bir çok yarışma var hatta binlerce kişi katılıyor tamam para için yapılıyor fakat ilk 3 sıralamaya 1000 TL verilse toplamda çok cüzi bir rakam ver bir çok kaliteli organniasyon bu paraları verebilir. Orta derece yarışlarda ise daha fazla kişinin gelmesine sebep olur.

Ultra Maratonlarda para ödülü biraz anlamsız. 1000 lira verilmesi yerine, o para organizasyonu iyileştirmeye harcansa daha faydalı olur. Bu arada özellikle ultralarda ciddi bir sponsor problemi var, organizatörler çoğu kalemi ceplerinden karşılıyorlar. (o zaman yapmasınlar, niye yapıyorlar gibi soruları sormadığımızı farzediyorum. :slight_smile: )

İnsanın o yarışa gelmesinin motivasyonu para değil başka şeyler olmalı ki böyle bir liste oluşturulsa herkes neredeyse benzer şeyleri yazar.

Öte yandan para için yarışmak… Türkiye’de ultra kültürü bu çerçevede pek değil.

Sevgiler.

6 Beğeni

Hocam aynı meslek seçiminde olduğu gibi insanlar da beceri ve arzularına göre spor branşlarına yöneliyor. Arazi koşuları, sadece bizde değil dünyada da maddi kazancın çok ön planda olduğu bir alan değil. Daha dingin, sakin, doğa sever insanlardan oluşuyor, mütevazı bir yaşam sürüyorlar. Istisnaları saymazsak hep tatlı bir rekabet var. En popüler organizasyonların bile ana çatısını gönüllüler oluşturuyor. Para ödülü olsa belki kısmı bir talep artışı olur ama bunun iyi bir fikir olduğundan emin değilim. Çünkü benzer beklenti ile organizasyonlar çok kısa parkurlar açıyorlar fakat katılan arkadaşların büyük çoğunluğunun patika kültürü yok ve doğayı çöp atarak tahrip ediyorlar.

Maalesef yanlış yerleşmiş bir algı da var, Türkiye’deki organizasyonların çoğu bu işten doğru düzgün para kazanamıyor. Her yıl bütçeyi kıt kanaat denk getiriyorlar. En prestijli olanı bile sponsor desteği ile devam edebiliyor. Gönüllü desteği de çok az. Halk desteği ve yerel destekten bahsetmeye bile gerek yok.

4 Beğeni