Koşu yarişlarina katılamamak 😐 Belki de daha koşmamak hayatım mahvoldu

Merhabalar, Koşu yarışları genelde sabah olduğu için rüzgarlı ve ya soğuk olabiliyor hava.Benim vücudum soğuk ve rüzgara gelmiyor ishal ya da sürekli gaz oluşuyor koşuya baslamadan bitiriyorum ve moralimi çok bozuyor.Örnek Avrasya yarı maratonuna gitmek için marmaraya bindim.Marmaray klimaliydi her taraftan hava geliyordu,çok gaz birikti vücudumda neredeyse midem patlicakti otel arıyordum WC ye girmek için çıktığım zaman gene aynısı oluyordu.Kan testi herşeyi yaptım bir şeyim çıkmadı ama dayanamıyorum.Şuan Maratonlara katılmaktan korkuyorum

1 Beğeni

Geçmiş olsun. Bu arada gece yarışları da var :slight_smile:

Güncelleme : Yarış günü evden çıkmadan tuvalet ihtiyacınızı gideriyor musunuz ? ihtiyaca göre 1 ya da 2 saat önceden kalkıp, 1-2 gün kurusu yiyip, hafifçe mekik şınav hareketleri yaparak bağırsakları harekete geçirmeyi deneyebilirsiniz.

2 Beğeni

Teşekkür ederim :blush: Gece yarışları çok az malesef.Diger koşulara tekrar katilicam ama can çekise çekişe gidicem koşusuz yapamıyorum

Geçmiş olsun.

Patika koşularını tavsiye ediyorum size. Yanınıza bir ıslak mendil paketi ile her türlü ihtiyacınızı sıkıntıya girmeden rahatlıkla giderebilir ve koşunuza devam edebilirsiniz.

Garip ama gerçek :slight_smile:

7 Beğeni

Teşekkür ederim hocam öneriniz için.Mutlaka katilicam fakat pacelerim iyi olduğu için maraton ya da normal koşulara da katılmak istiyorum.

Uzmanlık alanım olmadığı için bir ilaç vs tavsiye edemiyorum ama koşacağınız rota üzerinde önceden biraz çalışarak belki kritik cami, cafe vb yerleri belirlerseniz en azından stresinizi azaltabilir diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Şöyle söyliyim koşu esnasında bir ağrım ya da tuvalet ihtiyacım olmuyor sadece koşu öncesi çok gaz ve tuvalet isteği oluyor.

Yol yarışları içi zor bir durum ama patika koşularından bahsedecek olursak, benim katıldığım patika koşularında gübrelemediğim yer az vardır; hem de açık hava manzaralı oluyor ki :rofl::rofl::rofl:

7 Beğeni

psikolojik gibi duruyor sebebi…üzerine giderek belki aşabilirsin…

3 Beğeni

Sabah yarışları bana göre de değil. Geçtiğimiz günü Çavuşköy’de bir koşu vardı. Hep gece koşmaya alışık olduğumdan ve şapka vs. de almadığımdan 8K kadar kısa bir parkurun bile dönüşünde başımı elimi açarak güneşten korumaya çalıştım. :sweat_smile: Bir de sıcak, yorgunluk, uykusuzluk, antrenmansızlık vs. sonrası koşuya haldır huldur başlayınca 5.2 tempoyu ortalama 196 nabızla koştum. :crazy_face: Hayatımda ikinci kez sabah koştum yav. :smiley:

Ha benim için koşu yarış demek değil kesinlikle, bisiklet yarışlarına gitsem de bisiklet de yarış değil. Kişisel zevkim ve ilgim için yaptığım şeyler. Hiç maratonda yarışmadım ama kendi kendime yarı maraton koştum. Kendi keyfimin temposunda, kendi keyfimin istediği gibi akşam saatlerinde. Hani keyif almaya bakın ve vüvcudunuzun el verdiği gibi koşmaya bakın derim. Zamanla performansınız iyileştikçe diğer sorunları da çözersiniz belki.

2 Beğeni

bende durumu hem psikolojik hem de bağırsak düzensizliğine bağlıyorum, yediklerimizin üzerinde çok etkisi var planlı bir yarıştan önce yaklaşık bir haftalık süre zarfında beslenmemi gözden geçirip beni sıkıntıya düşürebilecek baharatlı, yağlı ve sindirimi zor besinlerde uzak durmaya çalışıyorum, ayrıca koşudan bir önceki gün akşam yemeğini hafif geçiştiriyorum koşu sabahı ise sürekli kahvaltıda yediğim türden beni rahatsız etmeyecek hafif ürünler ile kendimi enerjik hissettirecek ürünleri tercih ediyorum, özellikle mevsim geçişleri ve rüzgarın fazla olduğu noktalarda koşu esnasında mide üzerindeki etkisi ile zaten hassas olan sindirim sistemi etkisini gösteriyor, çok yarış sonrası finişte kusan arkadaşlara şahit olmuşuzdur, yarış sonrası ise sıcak, soğuk karışık sıvı aldığımda midem allak bullak oluyor benimde, arkadaşların dediği gibi antrenmanlar için camilerin olduğu güzergah her zaman iyi hissetmenize sebep olacaktır.En azından bende böyle bir etkiye sahip yarış sabahları ise yarıştan en az 2 saat önce alanda bulunmak ve güne erken başlamak sindirim organlarını da harekete geçirecektir. Zaten benzer durumu yaşayan arkadaşların şehirler arası dinlenme tesislerinde olduğu kadar tuvalet kapılarında kuyruğa sebep olması da benzer durumlardan kaynaklı

2 Beğeni

Selamlar,

2 yıldır koşuyorum son 3 haftadır antrenmanları zor bitiriyorum bu nedenle. Okudum, araştırdım beslenme dehidrasyon olabilirmiş nedeni. Yağlı ya da çok lifli beslenmiyorum hatta bir süredir akşam yemiyorum sıcaktan. Hep 3 kda başlıyor :see_no_evil: 10 k ölümcül oluyor. Fartlek çıkmıyor :weary: Hiç içmem antrenmanda su içmeye başladım. Çok az farketti, sonuç yine aynı. Bu şekilde yarışmam mümkün değil. Patikacı da değilim çok. Aradan 2 yıl geçmiş, belki aynı soruna çözüm bulan vardır?

1 Beğeni