Koşu ve reflü ilişkisi

Arkadaşlar merhaba, formun hemen hemen geneline baktım bulamayınca yeni konu açmak istedim. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. Haftada bir defa 10K koşusu yapıyorum ve bu sporu amatörce yapmaktayım. Genellikle kahvaltı yaptıktan 3-4 saat sonrasında başlıyorum koşmaya. Bu olayı bir yıl içinde 7-8 defa yaşadım. Koşu esnasında hiçbir sıkıntı hissetmiyorum ancak akabinde ki bir kaç saat içinde reflü belirtisine benzer bir durumla karşılaşıyorum ve takriben 3 gün kadar sürüyor sürekli su içerek (günde 3 litre ) atmaya çalışıyorum.Koşu yapmadığımda herhangi bir şikayetim yoktu. Artık bu durum ile karşılaşmamak için koşu bitiminden sonra da 4 saate yakın bir şey yiyip içmiyorum su haricinde. Formlarda okuduğum kadarı ile antrenmandan yarım saat içinde beslenmenin öneminden bahsediliyor ancak ben bu şikayet nedeni ile bunu yapamıyorum. Hekim kontrolü ile herhangi bir reflü belirtisi olmadı tespit edildi ancak şikayetimin reflü olduğunu tarafıma beyan etti. Vücudun strese girmesi sonucu reflüyü tetikleyebileceğini koşmanın da ağır bir spor olduğunu söyledi. Daha önce bu şekilde bir şikayet ile karşılaşan oldu mu, önerileriniz varsa yazarsanız memnun olurum.

Eskiden koşmazken de reflü olan biriydim, sonradan ilaçla vs. düzeldi. bir daha da yemeyi çok abartmayınca sıkıntı olmuyor pek.
Koşu esnasında bazen bende de oluyor ve bildiğim kadarıyla koşucularda sık olabilen bir şey diye hatırlıyorum. Özellikle uzun koşularda ya da zorlandığında zorlanma ile bağlantılı olarak daha fazla olabiliyor. Biraz tempo düşürebilirsiniz. Koşarken sindirim sistemine daha az kan gidip sindirimin yavaşlaması ile de ilgisi var sanırım, besinler daha uzun srüe duruyor midede vs. ve mide kapağı da bu dönemde yeterince kuvvetli kapanamayıp mide içeriğinin kaçışına sebep olabiliyor. Bazen koşudan önce yanımda su olmayacağı için fazla içeyim diyorum bu durumda da hissediyorum reflü. Tabi bunda kestirmeden enerji alayım diye tıkıştırdığım çikolata vs. çeşitli yiyeceklerin de etkisi vardır. Hani fazla doldurmamak lazım mideyi. Koşu şortumu çok sıkı giydiğimde de sıkıntı olabiliyor.

Tecrübeli arkadaşlar daha net bilgi verecektir.

Teşekkür ederim cevabın için, aynı durumu düşündüm bende oluyor sandım bir tek. 74 arkadaş okumuş ancak tecrübeli arkadaş yok sanırım okuyanlarda:)

Kahvaltı koşu arasında yeterli boşluğu bırakmak önemli. Eğer onu yaptığınızı düşünüyorsanız koşucularda genelde göz ardı edilen bir konu olan “aerofaji”, yani hava yutma olabilir. Bu da çoğunlukla nefes alma stili ile ilgili, onu düzeltmeye çalışın.