Koşu ve Kansızlık (Anemi)

Hepimiz koşu ile ilgili her türlü giyim ve aksesuarı yakından takip etmemize rağmen sağlığımız ile ilgili konuları önemsemiyoruz ve hep sona bırakıyoruz gibi. Koşu performansımızı etkileme olasılığı olan tanısı ise çok basit bir kan tahlil ile konabilecek bir konuya dikkatinizi çekmek istedim.
Özellikle koşu programınızın ağırlaştığı dönemlerde kan tahlili yaptırırsanız hafif dereceli anemi (kansızlık) ile karşılaşma olasılığınız yüksek olacaktır. Anemi’nin bir çok sebebi olsa da Dilüsyonel Psödoanemi(kanda sıvı dengesizliğine: kaybına/fazlalığına bağlı yalancı anemi tablosu) ve Demir Eksikliği Anemisi(Beslenme yetersizliği ve kan kaybına bağlı) sebeplerden bazısıdır.
Diğer bir anemi sebebi de **‘Foot-Strike Hemoliz’**dir. Spor ile uğraşanlarda özellikle atletizm ile uğraşanlarda ağır egzersizlerden sonra izlenen eritrositlerin yıkımı ile ilişkili bir durumdur. Aslında ilk kez 1881 yılında Fleisher tarafından askerlerde tanımlanmıştır. Sert zemin, egzersizin şiddeti ve hava sıcaklığı ile ilişkisi kuvvetli olup kanın mekanik travma ile yıkılmasına bağlı olarak ortaya çıktığı öne sürülmektedir.Bu konuda nette çok sayıda yayın var. Benimde faydalandığım Naci Tiftiğin yazısı
Elbette bu üç başlık dışında çok sayıda ciddi durum da anemi tablosu yaratmakta olup anemi tablosunun mutlaka bir doktor tarafından yorumlanması gerekir.

8 Beğeni