Koşu sonrası nefes darlığı

Herkese merhaba. Saat 18.00 civarları 30° civarı havada yaptığım koşunun ertesi gününden beri nefes almada sıkıntı çekiyorum. Sürekli bir derin nefes alma ihtiyacı ve alamama döngüsü şeklinde devam ediyor. Antrenmanın ekran görüntüsünü ekliyorum. Kalbi yormuş olabilir miyim ? Sebebi nedir sizce?

27 yaşındayım herhangi bir hastalık öyküm yok. 2 hafta önce cadde 10k da 44.30 koştum profil olarak.

1 Beğeni

Geçmiş olsun @huseyinkelesli.
Bu durum geçene kadar koşma, geçtiğinde ise adım adım tempo mesafe ayarlamasını yap. Bir doktora görünmekte fayda olabilir.Tekrar geçmiş olsun.Nedenleri konusunda onlarca ihtimal aşağıdaki linkte bahsetmiş.Bu ihtimaller sende var anlamında endişe/paniğe sevketmeden durumunu gözle, doktoruna görün.(Korona nedeniyle aşı olduysan/olmadiysan da tedbirli gitmeli hastaneye)

Not:“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.” uyarısı bulunmakta.
3 Beğeni

Bence Bu Tip Soruyu Buraya Değil Direk Doktoruna Sormalısın…

1 Beğeni

o2 satürasyonun bi şekilde düşük kalıyor ki derin nefes ihtiyacı duyuyorsun.
Bundan şikateçiysen dosdoğru hastaneye git abi.

2 Beğeni

Nefes darlığı konusu kalple alakalı olabilir. Mutlaka doktora görünün.

2 Beğeni

Selamlar, takviye anlamında sorarsanız beta-alanin ve Citrulin Malat araştırmanızı öneririm. Çok büyük faydaları olmasa da, belirli oranda etkiler diye düşünüyorum.
Özellikle nitrik oksit de fayda sağlayabilir. Nitirk oksit artırmak için arjinin, citrülin felan kullanılıyor.

Kaynak
Nitrik Oksit nasıl arttırılır?

2 Beğeni

Derin nefes alma isteği, nefes açlığı dediğimiz durum daha çok anksiyete gibi psikolojik nedenlere bağlıdır.

biyolojik kaynaklı nefes darlığında derin nefes almadan ziyade hızlı nefes alma ve hatta nefes alırken değil nefes verirken de zorlanma sık görülüyor.

eğer evhamlı ve stresli yapınız varsa bunu da değerlendirmenizi öneririm.

4 Beğeni

Bende de eski koştuğum tempolar da 4:30 / 4:00 intervaller de nabzımın eskiye nazaran daha çok arttığını farkettim. 1 ay boyunca sağlık ocağın daki doktorum ile denemeler yaptık. Sorunu çözemeyince hastaneye başvurdum. Hastane de pandemi nedeni ile tüm testleri yapamadılar ve dedikleri şey ; Sporcu astımı olabilir. Sadece varsayım, kesin tanı koyamamışlardı.

1 Beğeni

Cevap veren herkese teşekkürler. Hastanede kalp doktoruna göründüm, aynı zamanda solunum fonksiyon testine de girdim. Herhangi bir problem bulunamadı. Sporcu astımı olabileceği söylendi.

Şu sıralar düşük tempolu koşular yapıyorum ve ilk zamanlardaki gibi rahatsız edici bir darlık yaşamıyorum.

2 Beğeni

tahmin ettiğim gibi. geçmiş olsun.

Koşu sonrası değilde, nefes darlığına iyi gelmesi için her zaman Wim Hof nefes tekniği

Qigong yaparım

Wim hof metodu faydaları arasında:

Artan bağışıklık sistemi
Odaklanma
Enerjide artış
Duygu durumunda düzelme
Stres azaltılması

1 Beğeni

1 hafta önce Covid 19 geçirdim . Şimdi iyiyim , bir sorun yok. Ama Enfekte olmadan önce koştuğum süreleri, son üç gündür yeniden başladım koşmaya, eskisi gibi koşamıyorum.

Nefes darlığı, hemen yorulma gibi sorunlar yaşıyorum. Öncesinde 50 dk’da 10 km koşarken şimdi 9,5 km’yi 60 dk da koşuyorum. Kendimi bildiğim için bir gerileme var.

2 Beğeni

Tam iyileşme için bir hafta kısa bir süre. İkinhafta sonra normale dönmeye başlarsınız. Geçmiş olsun

1 Beğeni

Geçmiş olsun. Acele etmeyin, bende de aynisi oldu. Nabız biraz daha yukarılarda oluyor. İki hafta sonunda eski değerlere döndüm yavaştan.

1 Beğeni