Koşu sonrası bir kaç gün diz sancısı

Selam Arkadaşlar,
Yaklaşık 20 gün önce koşu sonrası bir kaç gün merdiven inip çıkarken dizimde rahatsız etmeyecek derecede sancı hissettim.Koşulara devam ettim.1 haftadır koşu vs. yapmadım iyice geçti ama halen öteki dizimden farklı olduğunu hissediyorum.Dün doktora gittim,baktı birşey yok zorlamışsın dedi. Bazı arkadaşlarım ise kesinlikle MR çektirmemi söylüyor. Ne yapmalıyım ? Doktora güveneyim mi MR mı çektireyim ?

İyi çalışmalar…

1 Beğeni

koşabiliyorsanız iyisiniz demektir mr daha ciddi durumlarda gereklidir birde en ufak olayda mr a alıştırmayın kendinizi.

Merhaba,

Bu tür sakatlıklar antreman değişikliği ya da bir anda aşırı yüklenmede ortaya çıkabiliyor. Bence antremanlara ara vermeli ya da hafifletmeli. @erhan beyin de dediği gibi hemen MR çektirmeye gerek yok.

Geçmiş olsun.

Beni endişelendiren aslında dizinden rahatsız arkadaşlarımın tecrübeleri oldu.Menisküs olabilir , MR çekmeden anlaşılmaz dediler. Bir de psikolojik midir , her adımda sol dizime dikkat eder oldum.Sanki her an sızlayacakmış gibi.

Düz koşular dizleri zorlar, yokuş aşağı koşular ise çok daha fazla zorlar.
Yokuş yukarı koşular dizleri güçlendirmekte iyidir.
Yumuşak zeminde koşularınızı yapmaya özen gösterin.
İmkanınız varsa hafta en az bir defa yokuş antremanı yaparak dizleri güçlendirin.
Desteği daha çok olan ayakkabılarında faydası oluyor.
Ben diz ağrılarım olduğu zamanlarda kumsal koşularını deniyorum. Çok yorucu oluyor ama eklemleri kuvvetlendirmekte işe yarıyor.
Ayrıca cep telefonunuza bacak geliştirme egzersizleri yükleyin ve koşamadığınız günlerde bu egzersizleri yapabilirsiniz.
Bu egzersizler bacaklarla birlikte dizleride güçlendirmekte faydalı oluyor.

Geçmiş olsun

3 Beğeni

Merhaba,
Tecrübeli bir sakatlanma uzmanı olarak derim ki, eğer antrenman veya sonrasında Ağrı veya Acının dozu artıyor ise iş Kötüye gidiyor demektir. Bu gibi bir durum var ise mutlaka ara verin ve doktora danışın.

Allah bir koşma sevdalısını koşusuz bırakmasın:)

3 Beğeni

Teşekkürler arkadaşlar.2 haftadır koşmuyorum.Koşarsam sakatlanırım diye korkuyorum. Ne yapsam bilemedim. Kısa yürüyüşler yapıyorum bir kaç gündür.
@vahiteskiar ağrı denemez buna.Sızlama diyebiliriz. O da merdiven çıkarken,dize yük bindiği anlarda.Doktora da danıştım ama bişey yok zorlamışsınız dedi.

Merhaba,

Uzun bir aradan (10 yıl) sonra 1.80m boy ve 75kg dan 91kg’a çıkmış halimle, gün aşırı yaptığım 6. koşuda 3.5k koştum. Bu koşudan sonra sol diz kapağım da ciddi yanma vardı 2-3 gün kadar, akabinde bu azaldı.

Ancak dizdeki bu yanma azaldıktan sonra farkettim ki aslında sol bacağımdaki bütün kaslar kasılmış ciddi bir şekilde.

İsmaileren beyin kum koşularını deneyeceğim şu kasılma geçer geçmez inşallah.

Saygılar, esenlikler

İsmail Eren siz bana da yokuş antremanlarını önermiştiniz gerçekten çok faydalı oluyor teşekkür ederim. Ben de kilolu bir koşucuyum ve toprak zeminde kendimi daha rahat hissediyorum ama mesala betonda koşarsam mesafeye bağlı olarak hassasiyet oluşuyor.

3 Beğeni

kimse dememiş ama koşu sonrası dizlere 15 dakika kadar buz koyun. Buz koymadan önce de bacakları esnetin.

bir kasın fazla gelişmiş olması dize baskı yapabilir. haftada 1-2 gün ağırlık antrenmanı yapın. belirli bir seviyeye gelincede pliometriklere başlayın. pliometrik kaldırıyorsanız gayet iyisinizdir.

Kilolu koşucular kategorisinde birisi olarak (188 cm - 93 KG) 10 K asfalt koşularımdan sonra sol diz iç yan bağların olduğu kısımlarda şiddetli ağrılar oluşunca (koşuya başladığım dönemlerde ertesi gün ayak tabanlarıma zor basıyordum) yeterli yastıklama sağlamadığını düşündüğüm ayakkabımı değiştirdim. (acı bir deneyim oldu, 1 ay koşamadım) Doğru ayakkabı, ısınma ve esnetmeler sayesinde çok şükür bir sıkıntım kalmadı. Sürekli sakatlanacağım endişemin olamaması çok olumlu bir motivasyon oldu, bu sayede performansımın gelişmesinde de önemli rol oynadı.

aynı sorun bende de vardı.Doktora gittiğimde bana zorlamadan kaynaklı iltihap oluşmuş dendi.1 hafta boyunca günde 3-4 kere 10 dakikalık buz tedavisi ve doktorun verdiği iltihap giderici hap ve merhemle iltihap dağıltı.Ve tabiki diz kuvvetlendirme haraketleri yaptım.Geçmiş olsun.

Teşekkürler arkadaşlar. Ben de kilolu kategoriye giriyorum. 175 cm - 87 KG . Zannedersem herşeyin sebebi bu kilolar. Ne var ki kilo vermek için koşmak gerek, koşmak için de kilo vermek. Zannedersem @Smyrna35 'nın rahatsızlığı ile aynı şeyi yaşıyorum. Buz tedavisi yaptığım zaman rahatlamalar oluyor. Ama 2-3 günde bir yapıyordum. Buz tedavilerini artırayım.

Kilolu bir koşucu olarak (168 boy 78 kilo) dizlerimden çok sorun yaşadığımda hep sol aşil tendonumda yaşıyorum. Ara ara geçiyor sonra yine nüks ediyor.

@Smyrna35 buz tedavisi yaparken bir hafta boyunca koşulara ara verdiniz mi ? Bir de hap ve merhemleri hatırlıyor musun ?

@erhancetin kusura bakmayın gec gördüm.Kullandığım merhem Gerofen idi ama hapı hatırlayamıyorum kullandım bitince atmıştım.Koşuyada o süre zarfında yaklaşık 7-10 gün ara verdim buzuda günde 2-3 kere filan 10’ar dakikalık süre ile ağrı olan kısma koydum.Ben ilk önce diz hareketleri yapıyordum sonra buz tedavisi sonra buz yerinin soğukluğu gecince merhem sürüm bandajla sarıyordum bana faydası cok oldu sizede nacizane tavsiye ederim.

@Smyrna35 çok teşekkürler. Diz egzersizi için elinizde döküman var mı ?

Selam Arkadaşlar,
MR çektirdim.Doktor 1 ay boyunca ağır antreman yapma dedi.Egzersiz verdi. Yürüyüş ve jogging tarzında koşuya izin verdi. Aşağıdaki durumlar için doktor olan var mı ? Yorum yapabilecek biri …

Dostum doktor değilim ama aşırı zorlama sonucu oluşmuş kas içi lezyon ve kas travması denilen olgulardan bahsediyor. Doktoru dinlesen iyi edersin. Senin yerinde olsam 1 ay hiç koşmam sadece doktorun tavsiye ettiği hareketleri yaparım. Sonrasında tüm önceliğimi kilo azaltmaya ve tüm vucudu güçlendirmeye veririm. Bunun için en güzel yollardan 1 tanesi 10 km yi geçmeyen koşular yapıp üstüne plymetric egzersizler yapmak,kendi vucut ağırlığınla dozunda hareketler yapmak. Kısaca 1-3 ay arası sabırlı olur dizleriminin ömrünü kısaltmam.Karar senin hayat senin

1 Beğeni

Koşmadan kilo azalmıyor.Zaten 10 km’yi geçen koşular yapmıyorum. Plymetric egzersizlere yöneleceğim.

1 Beğeni