Koşu sonrası ağızdan gelen kan

Merhaba uzun aradan sonra yeniden koşmaya basladim. Başımdan geçen olay şu 3. Kosumdan (4k pace 6) sonraki gün ağzımdan kan geldi. Kanın geldiği yeri bilmiyorum. Kalpte MVP var ama kosmama engel değil. 4 sene önce de pulmoner emboliden suphendiler. Zaten o olsa 4km kosamam. Bu kadar düşük mesafe ve yavaş koşuda bu neden oldu anlamadım. Başına gelen varmı? Koşu boyunca Max HR 187 geçmedi ortalama hr160 falan.

cevabı burda aramak yerine hızlıca doktorunuza görünseniz iyi olur…umarım ciddi bir şey değildir…

Kardiyoloji kontrolünden zaten geçtim. Dahiliye doktoru ağız içi kanaması (diş eti vb) olabilir dedi. Ben sadece başına gelen varmı merak ettim. Uzun mesafede idrarda kan gelmesi, ağırlık kaldırırken burun kanaması normal diye biliyorum.

ben yaklaşık 2-2.5 sene önce, henüz 10k’yı 5.20 pace civarında koşarken, 5 pace altında yaptığım intervallerde ağzımda kan tadı olurdu ama tükürükte falan hiç renk değişimi görmezdim…o zamandan beridir de hiç bir şekilde benzerini yaşamadım…

Sağol.kardiyologum çok kafa adam. 10km kostugumu duyunca direkt sende birşey yok dedi. Mvp yi bile sallamadi. Kuvvetle muhtemel dis eti. Zaten her dis fircaladigimda kanama oluyor. Sakatlanmadan önce hep kalbe dikkat edip yük bindirmeden antrenman yapıyordum. Kas sakatlığı ve priformis sendromu yaşadım. Şimdi yavaş yavaş başlıyorum. Merak ettim

Bir diş doktoruna görünüp diş taşlarını temizlettirmelisin ve diş ip, kullanmalısın, zamanla diş etine de zarar verir, diş eti çekilmesi ve diş kaybı yaşarsın. Bende de oluyordu, diş taşları diş etindeki kılcal damarları kesiyor. Bende yürürken bile olduğu oluyordu. Ama sonrasında da devam ederse başka nedenler olabilir.

1 Beğeni

koşarken ağızdan kan gelmesi ile ilgili iki seçeneğin kalp ve diş eti olması sadece bana mı tuhaf geldi? Örneğin akciğerler, soluk borusu vb. bu konuda bir doktorun bir şey söylemesi uygun olur kanaatindeyim.

Diş taşı temizliği sonrası sıkıntı kalmadı. Kardiyoloji kontrolden tekrar geçtim sorun yok. Başına gelen olursa en basit olaydan araştırmaya baslasin.

3 Beğeni