Koşu saatleri nasıl kullanılır?

Merhabalar
Son 3 yıldır düzenli olarak koşuyorum, öncesinde başlayıp bırakmıştım ama şu anki işim gereği sporu hiç bırakmayacağım gibi gözüküyor. Çünkü hareketsizim. Artık koşu benim için öyle bir hal aldığı ölene kadar hiç birakmayacakmışım gibi geliyor. Ramazan ayında
ve tatile gittiğim zamanlarda koşmadığım zaman vücudum ne olur spor yap diye yalvarıyor resmen. Askerdeyken hiç koşmak istemeyen bir insan nasıl olurda bu kadar değişebilir?
Kilo vermek için spora başlayan bir insan nasıl bu noktaya geliyor inanılır gibi değil.Size asıl sormak istediğim konu koşu saatleri hakkında;

Xiaomi Mi Band 3
Gibi bir saat alsam veya
Decathlon dan 150 TL ye koşu nabız saati alsam faydasını görürmüyüm?
10k 15k ve maraton koşularında faydasını görürmüyüm?
Şu sıralar fazla masraf yapmak istemiyorum.

Teşekkürler.

1 Beğeni

Merhaba,
Xiaomi Mi Band 3 koşu için üretilmiş bir saat değil. GPS’i yok. Koşu mesafenizi ölçemezsiniz. Adım sayınızı verebilir sadece. Koşudan daha çok aktif yaşam amaçlı kullanılabilir.
Decathlon’dan alacağınız GPS’li bir saat daha çok işinizi görebilir.

Eğer yarışlarda kullanmak ya da daha ayrıntılı antreman verileri almak istiyorsanız bir koşu saati gelişiminize ciddi katkıda bulunacaktır.

Bu tarz bir saat sayesinde nabız bölgelerine göre antreman yapar, kalp atışlarınızı grafiksel olarak inceleyip hangi hızda vücudunuzda neler olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Ayrıca antremanlar düzenleyerek sizi yönlendirmesi mümkün olabilir.

Gps ile de antreman etabını ne hızla ne şekilde bitirdiğinizi inceleyebilirsiniz.

Eğer masrafa girmek istemiyorsanız akıllı telefonda kullanacağınız bir spor uygulaması ve Decathlon’dan alacağınız nabız saatini kombine kullanarak veri toplayabilirsiniz. Bu da iş görecektir.

1. el Polar saatler mantıklı gelecektir. GPS var, bir çok özellik mevcut nabız bandı var, 2. elleri 200-300 tlden ucuz bulunan RC3 saatler mevcut,alıp 1- 2 sene kullanmak size yetecektir.