Koşu Saati mantıklı mı ?

Arkadaşlar merhaba uzun süredir takip ediyorum formu. İlk konumu sormak istedim. 1.5 yıldır koşuyorum. Ankara’da yaşıyorum ve tek koştuğum yer Eymir gölü. 22 yıldır aktif günde 1 paket sigara içen biriyim. Halende içiyorum. Sigarayı bırakmayı düşünmediğim için yürümeliyim diyerek başladı hikayem daha sonra 1 km koşmak hedefim vardı. Sonra Eymir gölünün etrafını tam tur koşmak11 km gibi bir mesafe ediyordu. Bu beni heyecanlandırdı derken şu anda 50 dakika 50 saniyede 10 km koşuyorum. Koştukça daha çok araştırma gereği hissederek bu siteyi buldum. Şimdi sigara kullandığım için nabız problemi yaşayacağımı düşünerek nabzımı kontrol etmeliyim diye bir koşu saati almayı düşündüm ancak elde etmiş olduğum kondisyonumu kaybedebilirim nabza göre koşarak diye de düşündüm. Kardiyoloji doktoru sıkıntı yok koşabilirsin demişti. Sizce nabız ölçen bir koşu saati almalı mıyım yoksa kronometreli saat ile yetinmeli miyim, almamı öneren arkadaşlar da marka model önerirse çok mutlu olurum. Herkese sağlıklı koşular dilerim.

2 Beğeni

Ben nabız kontrolü yapıyorum, hatta koşularımın çoğunda nabız takibi yapıyorum. Aşağıdaki yazılar bu konuda size yol gösterebilir. Bence sigarayı bırakıp o parayı saate yatırın. :slight_smile: iyi koşular

Mobil uygulamaları denediniz mi peki? Endomondo,runstastic,nike run gibi uygulamalar az bir hata payıyla mesafeyi gösteriyorlar.Hatta bazen aynı sonuçları bile görebiliyorsunuz:=).

Abi zor bir şey yokki.Google play’e gir endomondo yaz.Yükle.Üye ol.Bu kadar.
Antreman başlangıcında gps i açıcaksın,başla diyeceksin antreman bitişindede ,antremanı sonlandırcaksın.Bu kadar.

Denerim.Bir gün.Teşekkürler.

Koşu saatini kalp hızını izlemenin dışında; Pace’i izlemek, adım ritmini geliştirmek için metronom olarak kullanmak (titreşimle), arazide belirli bir rotayı takip etmek (örneğin arkadaşlarınızın daha önce koştuğu bir rotayı), aynı parkurda antrenman yapıyorsanız kendi en iyi koşunuzla eşzamanlı yarışabilmek (ekran ikiye bölünerek önceki koşu ile eşzamanlı karşılaştırma yaparak), koşu alanınızdaki Strava Segmentlerini kullanmak ve o parkurda diğer koşuculara göre durumunuzu eş zamanlı görmek, gün boyu aktivite seviyenizi takip etmek, bir etkinliğe başladığınızda telefona bağlayarak yakınlarınıza eş zamanlı olarak mesafenizi, kalp atışınızı ve harita üzerindeki yerinizi göstermek, koşacağınız rotayı yükleyerek yükseklik grafiği üzerinde nerede olduğunuzu görmek, laktat eşiği ve VO2 Max tahmini alarak bu tahminlere göre olası 5-10-21-42 K koşu sürelerinizi görmek, antrenman yoğunluğunuzun ve dinlenme zamanlarınızın analizini almak, bilmediğiniz rotalarda koşarken ring parkur çıkarmak, rotayı yüklediyseniz o anki performansına göre bitiş sürenizi izlemek ve buna göre strateji kurmak ve koşmadığınız zaman da size koşmayı hatırlatması için kullanabilirsiniz :slight_smile: Sorunları (gps hataları, tahminlerin çoğu zaman tahminle sınırlı kalması, fiyatları v.b.) olsada koşu saati benim için çok mantıklı diyebilirim.

4 Beğeni

Bi’sürü verinin incelenmesinin&yorumlanmasının dayanılmaz çekiciliği… :heart_eyes:
Çoğu zaman ben de bu girdaba kendimi kaptırıyorum ama bazen analiz felci (analysis paralysis) gibi bir olguyu da hatırlamak faydalı olabilir…