Koşu Öncesi Alınabilecek Besinler

Koşmaya başlamadan öncesi ve sonrasında ne tür besinler almalıyım?

Uzun koşular öncesi (45 dk- 1 saat önce ;)1 yemek kaşığı tereyağ ve 2 yumurta beyazıyla hazırlanmış omlet gömüyorum. Bazen 1 elma bazen 4-6 erik le birlikte 20 + koşacaksam 1 tane jel koşu esnasında . Koşu esnası mutlaka elektrolitli su . Sonrası Muzlu süt ve yine bol tereyağlı peynirli omlet (bu sefer sarısı dahil ) . Bazen bol yoğurtlu yulaf kepeği ve ceviz karışımı ama her daim üstüne koca bi kupa filtre kahve .Benim menüm bu ve çok memnunum .

3 Beğeni

çok sağolun da jel derken kusura bakmayın cahilim :smiley:

Jel uzun süren antrenmanlarda çok hızlı kana karışması amacıyla hazırlanmış şeker türevlerinden oluşan karbonhidrat ağırlıklı yiyecek. Kıvamı jel şeklinde olduğundan bu şekilde adlandırılıyor sanıyorum. Hazır satılıyor Decathlon ,GNC vb spor mağazalarında veya internette bolca var. Aynı besini ev yapımı da hazırlamak mümkün yine internette bolca tarif var. Ben 2 saat üstü antrenman planlamışsam mutlaka hazır olanlardan kullanıyorum. Özellikle yaz dönemi suda eriyen elektrolit tablet bulundurup içeceğim suya karıştırıyorum.Ancak tamamen tercih meselesi olup bunları kullanmayan çok arkadaşım var.

Ben koşudan önce yağ yakımını tetiklemesi için kafeinli şeyler alıyorum, kahve, kola, redbull gibi. Sonrasında ise kas yapımını hızlandırması için protein ağırlıklı sesleniyorum. Ben 3 saat altı koşular için JEL veya karbonhidrat önermiyorum.

1 Beğeni

Elektrolit tabletleri nereden alıyorsunuz?

2 Beğeni

Rosmann da ve eczanelerde var . Ben şu aralar yurt dışından getirttiklerimi tüketiyorum. Powerade de aynı işi görür ama ben uzun koşularda jel kullandığım için powerade fazla şekerli geliyor bana o yüzden şekersiz saf elektrolit kullanıyorum. Diğer taraftan powerade taşıması zor. İnternet sitesinde sadece vitamin görünüyor ama mağazada mineral karışımı var. Eczanelerde de var.Benim kullandığım şu. http://www.wiggle.co.uk/powerbar-5-electrolytes-x-10-tabs/ http://www.rossmann.com.tr/Urunlerimiz/suda-eriyen-multivitamin/3523

Merhabalar .Ben herbalife aktif yaşam ürünlerinden h3 pro isimli toz 10 paket oluyor kutuda ultralarda yanınızda taşıyıp suya karıştmak suretiyle kullanıyorum .Poweradedende çok memnunum.Birde günlük olarak herbalifeden formül 1 support siyah kutuda bir besin takviyesi mevcut ben hergün sütle karıştırıp içiyorum.İşe yarıyor.
http://urunler.herbalife.com.tr/energy-and-fitness/formula-1-sport

Teşekkür ederim. Benim için çok faydalı oldu

1 Beğeni

protein üzerine alınan kafein demir emilimini azaltıyor,bilginize.

1 Beğeni

normal bir yemek yemiş isem çıkmadan evvel kana çabuk karışacak şeyler yiyorum.

kahve günden güne değişiyor,yarıştan 1 hafta evvel tamamen kesiliyor. sürekli kahve içmek ne sizi canlandırır ne de yağ yakımınızı hızlandırır.

1 saat üstü idmanlarda yine şekerli şeyler atıyorum ağzıma ama. suyu kesinlikle önemseyin

powerade vs değil,maden suyu + elma suyu karışımı içiyorum.

protein tabiki önemli

Filtre kahve ben de bağımlılık düzeyinde maalesef psikolojik etkisi diğer zararlarını bastırıyor deyip herkese tavsiye niteliğinde değildir.Maden suyu koşu esnasinda bende gaz sıkışması yaratıyor ve antrenmani kestigim oldu.O arayış sonucu bu elektrolit tabletletleri keşfettim ve çok seviyoruz artık birbirimizi:)

Merhabalar yurtdışından gelecek bir yakınım var tuz tableti ve jel sipariş edeceğim .Marka ve önereceğiniz ürünler nelerdir acil lütfen.Teşekkürler.

Kullandıklarımdan önerebileceklerim Jel için : SİS marka ve multipower .Elektrolit için : GU marka ve powerbar . Tek başına tuz tableti yerine elektrolit alırsanız onlarda yeterli miktarda tuz bulunuyor.Eğer arazi koşuları ve birazda uzun mesafe koşuyor veya ilgileniyorsanız şu siteye bir göz atın fikir verecektir diğer alacaklarınız hakkında .http://www.ultramarathonrunningstore.com

Teekkürler bakıyorum hemen.

Tadımca adlı markanın barları çıkmış karbonitrat açısından 100 gramda 40-50 gr karbonitrat
içeriyor (bar 30 gr civarı). Fiyatları da diğer bu tip ürünlere göre uygun. Koşu öncesi atıştırmalık olabilecek bir ürün.

• Antep fıstıklı => 2,5 TL
  • Fındıklı => 1,5 TL
  • Yer Fıstıklı => 1 TL
3 Beğeni

Forumda doğrudan ticari amacli reklam yapmak kendi ticari sitenize yonlendirmek dogru bir yaklaşım degil. @spinodal

5 Beğeni

Genelde yapay besinler almamaya gayret ediyorum. Koşu öncesinde ortalama üstü koşacaksam elma, muz yiyiyorum. Koşu sırasında doğal besinleri muahafaza etmek zor oluyor ama son dönemde kullanmaya başladığımk hurma rahat taşınabiliyor ve güzel oluyor. Hurma dışında son dönemde mandalina yemeye başladım. Çok güzel ferahlatıyor. Yine muz kullanıyorum bazen. Yarışlarda ise yanıma bir pet şişeye blendırdan muz, portakal veya elma, pekmez, az tuz, kahve, soda geçirip koyuyorum. güzel oluyor. Yarış çok uzun olacaksa bu karışıma yarım veya bir adet magnezyum tableti de ekliyorum.

1 Beğeni

Ben jel gibi şeylerin tatlarını sevmiyorum. O yüzden kendim akşamdan Hurma, Çiğ Badem, Çiğ Kaju, Chia, Kuru Üzüm, Kuru Erik, Keçi boynuzu özü vs robottan geçirip top haline getiriyorum. Sonrasında buzlukta dondurup ertesi gün yarıştan önce ve yarış esnasında yiyorum.

3 Beğeni