Koşu kıyafetleri yüzünden tartışma yaşamak?

Arkadaşlar merhaba. Koşucu olduğumuz için kısa kıyafetler giyiyoruz genelde ve ülkemizde pek sıcak bakılmıyor. Talihsiz bir şekilde köylüler tarafından iki kişi sıkıştırıldık ve kavga etmek zorunda kaldık. Ellerinde demir sopalarla geldiler 5 kişi.

Darp raporu alamadık, sokağa çıkma yasağı olduğu için ceza yemekten korktuk.
Karşılık verince olay biraz daha uzadı. Orman da koştuğumuz için tenha da sıkıştırıldık.

Sizin de başınıza geldi mi hiç ?
Ne zaman bu yobazlıktan kurtulacağız acaba ?

2 Beğeni

Bu yaşanan olayın kıyafet ile ilgili olduğuna emin misin. Olay yeri neresi

evet ramazan ayı idi. Beyefendiler oruçluymuş. Böyle giyinemezmişiz. Olay yeri Bursa Uludağ Üniversitesi Ormanı. Devlete ait orman, çitlerle çevrili. Köy evi yapmış çitlerin dibine ve çitleri kesmiş. Köpekleri önce üzerimize saldı, köpekleri atlatınca kendileri saldırdı.

1 Beğeni

Yaşanan olay tartışma değil adli vaka olmuş, (olmalıymış).
Yobazlık konusu genel, İngiltere de bile kadın koşuculara sözlü taciz az değilmiş.
(Amerikada, tipinden dolayı bu süpermarketten alışveriş yapmanı istemiyorum diyebilecek yobazlık/ırkçılık halen hayatta).

Tartışmayı konuşmasını ve dinlenmesini bilenle yapmalı.Özellikle trafikte haksızsam özür dileyip daha dikkatli olmaya çalışırım.Haklıysam karşı tarafı daha dikkatli olmasını dostça belirtmek, polemiğe girmemek tercihim.
Garipsemeleri görmezden gelip, görünür oldukça koşu kıyafetlerine de alışırlar.Ama öncelik, oradaki saldırganların fikrini değiştirmekten ziyade can güvenliği olmalı.

8 Beğeni

Çok ferdi bir olay. Adamlar sarhoş olabilir, akli dengesi yerinde olmayabilir, kendilerince eğlenmek ve size sataşmak istemiş olabilirler. Memleket psikopat dolu. Kavga etme bahanesiyle yolda yürürken sebebsiz yere omuz atan hoop hemşerim dediğinizde üzerinize yürüyen insanlar var. Her neyse umarım bir daha karşılaşmazsınız böyle bir olayla.

3 Beğeni

Yaşadığınız olaya üzüldüm, ben de Bursa’da yaşıyorum. Böyle durumlar için ‘‘Hayırlı insanlar ile karşılaşalım’’ diye dua ediyoruz. Karşılık versen bir dert, vermesen yine dert.

Yanında ruhsatlı silah taşısan ne olacak mesela ? Durup dururken hiç suçun yokken, karşı tarafın kışkırtması ile suçlu konumuna düşeceksin. Ya da en basitinden boksör olsan ki ringte vurduğun gibi normal bir insana vursan öldürme ihtimalim bile var, nefsi müdafaa bile olsa yine suçlu olacaksın.

Aksi durumda bu sefer maddi manevi zarar görüyorsun. Bir de insanın üzerine köpek salmak nedir, yuh yani. Sokağa çıkma yasağı olmasa bu olayın üzerine düşün derdim. Yine de tanıdık bir avukat varsa konuyu görüşün.

Bir de bu adam devlet ormanına nasıl köy evi yapabiliyor, orada illegal bir durum olabilir.

Çok geçmiş olsun.

4 Beğeni

Ben, böyle aklı başında olmayan insanlarla çatışmaya girdiğimde aklıma hep şu gelir:
Bir gün, dar bir sokakta Diyojen’in karşına zengin, kibirli başka bir adam çıkmış. Sokakta ikisinden biri kenara çekilmedikçe geçmek mümkün değilmiş. Gururlu ve kibirli zengin, hor gördüğü Diyojen’e tiksinerek bakarak, ‘Ben bir serseriye yol vermem.’ demiş. Diyojen ise kenara çekilerek gayet sakin şu karşılığı vermiş, ‘Ben veririm!’

Yani bu insanlarla muhattap olmamak için ya yolunuzu değiştireceksiniz, ki bu durumda ilk çatışma kaçınılmaz oluyor, ya da koştuğunuz bölgedeki insanların hassasiyetleri hakkında bilgi sahibi olup pek cüzi bir rahatlık veren kısa kıyafetler yerine daha uygun kıyafetler bulunduracaksınız dolabınızda. Nihayetinde türk irfanının söylediği gibi: ite dalaşmaktansa çalıyı dolaşmak yeğdir.

Yalnız şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bu kadar arsız, üzerinize köpek salacak kadar medeniyetsizlere karşı da tepkisiz kalamazdım. Pek adetim değildir ama aşağıdaki kitaba bir göz atın. Kitaptakilere sizi teşvik etmiyorum ama kendinizi savunmak için işe yarayabilir:
CIA - Book of Dirty Tricks

5 Beğeni