Koşu için cep telefonu önerisi

Merhaba,
Koşu sırasında müzik dinlemek,mesafe, süre ve nabız takibi için cep telefonu kulanıyorum. Acil durumlarda telefon edebilme şansım olması ayrıca hoşuma gidiyor. Yeni bir telefon almam gerekiyor, sizce koşu sırasında kullanılabilecek en iyi cep telefonu hangisidir?

ben akılsız eski model telefonları tercih ediyorum parametreleri zaten koşu saatinden görüyorum. eski model telefonlar tere yağmura düşmeye daha dayanıklı ucuz hafif ve küçük hacimli radyo ve mp3 te dinleniyor. bu yüzden benim tercihim bu yönde.

1 Beğeni

Model tavsiye etmekten ziyade çok büyük ebatlı birşey alma derim.Ben telefonumu tayt veya şortlarımın fermuarlı arka ceplerine koyduğum için büyük ebatlı telefonlar sorun çıkarıyor.Kol bantları da hoşuma gitmediği için hep arka ceplere koyuyorum telefonumu.

Sony Z3 compact gibi küçük boyutlu birşey edinin

Ben yeni Sony Z3 Compact aldım. Akıllı telefon. Çok büyük değil. Su geçirmez. 2 güne yakın pili de gidior. Tavsiye ederim :smile:

Ter geçirmesin yeter. Var mı ter geçirmeyen bir model? :stuck_out_tongue_closed_eyes:

GPS açıkken pil süresi ne kadar acaba?

ben bunu http://www.decathlon.com.tr/telefon-ve-mp3-kolluu-id_8299156.html
ve 4.7 inc ekranlı bir telefon kullanıyorum.

Size önerim mtk çipli bir telefon almayın. Alacaksanız yine yardımcı olurum gps ayarları için.

Z3 kompakt pahalı bir telefon 1300+ diye hatırlıyorum,hiç gerek yok.

Asus zenfone 4-5 ya da Samsung galaxy s4 mini alabilirsiniz. Samsung sevmem ama boyut açısından öneriyorum bu ürünü. Zenfone öncelikli bir markete gidin ve inceleyin.

1 Beğeni

Sony Z1 Compact veya Z3 Compact tavsiye ederim,
Alırken öncelikle koşuya uygun telefon arayışındaydım, Sony Z1 aldım. Koşu için saatte almayı planlıyordum(GPS’li), saatten vazgeçtim gibi, telefonu mesafe, harita, hız ve müzik için kullanmaya başladım.
Pili uzun gidiyor(2-3 gün), küçük, yüksek kapasiteli(işlemci ve RAM) ve hızlı, sağlam, suya(dolayısıyla terlemeye karşıda) dayanıklı. Ancak sanki ekranı kolay çiziliyor gibi anahtar gibi şeyler ile aynı yere koymamakta yarar var.

Onu test etmedim açıkcası. Fakat pili, benzer akıllı telefonlara göre çok daha uzun ömürlü. Bence -tamamen sallıyorum- mail, facebook, twitter vb data uygulamalarını kapatıp gps’i açsan gene benzer bir performansı alabilirsin telefondan. Bu anlamda esnek konfigürasyon imkanı da sunuyor telefon.

Ben hayatını mümkün olduğunca minimalist yaşamaya çalışan bir adamım.Kolumda devasa bir gps saat + acil durum telefonu + müzik çalar taşımaktansa üçünü aynı performansta kullanabileceğim tek bir ürün arıyorum ama biraz zor gibi :slight_smile: Bu konuda Iphone’dan çok memnun değilim.

Samsung Gear S kullanıyorum. SIM kart desteği olan bir saat. Koşuya çıkarken telefonumu yanıma almama gerek kalmıyor. Pili yarı maraton mesafesini tamamlayacak kadar yeterli oluyor.

http://www.necatituran.com/yeni-kosu-kocum-gear-s.html

2 Beğeni

Koşuyla ve cep telefonları ile ilgili olarak benim şöyle bir tavsiyem olacak;
Facebook uygulamasının çok aşırı pil tüketimine sebep olduğunu deneyerek tespit ettim.
Uzun koşularımdan önce Android Uygulama Yöneticisinden Facebook uygulamasında “veriyi sil” yaparak programın tüm hafızasını boşaltıyorum. Böyleyece uygulama aktif hale gelemiyor. Aksi takdirde 3G kapalı olsa dahi program sürekli yoklama yapıp batarya harcıyor.
Facebook uygulamasının verisi silinmiş, 3G kapatılmış, sadece GPS aktif haliyle Runkeeper uygulaması ile yaptığım bir 8saat 20dk bir kayıt sonrasında telefonumda hala %27 batarya vardı.
Benim telefonun bataryası 2330 mAh olduğunu gözönüne alırsak bu oldukça iyi bir kayıt süresi.
3000 mAh civarı bir bataryaya sahip bir telefon bu yöntemle rahatlıkla 12 saat kayıt süresini aşabilir diye düşünüyorum.

2 Beğeni

Sağanak yağmur altında yaptığım bir koşuda telefonu koyduğum poşet delinince su aldı. Bu tip patika koşularının koşulları gereği ve elbetteki kentsel alanların dışına çıkıldığında telefonun bağlı kalabilmek/istasyon bulabilmek için daha fazla enerji çekiyor olmasından dolayı bu meseleye nasıl bir çözüm bulabilirim, bu tip bir ihtiyaca yönelik tasarlanmış telefonlar var mıdır diye araştırma gereği duydum.

Sert koşullarda kullanılmak üzere üretilmiş bazı telefonlar var. Bunlar teknolojik olarak günümüzün modern telefonlarına eşdeğer özellikler içermiyorlar. Bunların da büyük ekranlı / gelişmiş modelleri mevcuttu, ancak benim önceliklerim bu telefonun günlük kullandığım telefonla aynı şeyleri yapabilmesi değildi. Uzun pil ömrü, düşmeye ve suya dayanıklılığı ön planda tuttum.

Biraz araştırınca RugGear diye bir markanın tam da bu tip bir durum için hazırlamış olduğu telefonlara denk geldim, bunlardan en ucuz olanı (RugGear RG100) yurtdışından 80 dolar gibi bir paraya alınabiliyor. (Elbetteki pasaporta işletmek ve harç ödemek de gerekiyor) Bende böyle yaptım.

Özellikleri şunlar;

• IP67 Standardında su geçirmez, 1 metre suyun altında 30 dakika kalabiliyor.

• 2 metre gibi bir yükseklikten betona bırakıldığında herhangi bir hasar almayacağı taahhüt ediliyor.

• Üst bölümünde güçlü bir led lamba var, gece koşularında kafa lambasının yedeği olarak kullanılabilir. Lambanın ayrıca S.O.S. özelliği mevcut.

• 2400 ma pili mevcut. 600 saat stand-by ve 440 dakika konuşma süresi veriyor. Ancak bu kapasiteyi dilersek yan bölümde bulunan usb’den koşu saatini (veya başka bir usb’den şarj olan cihazı) şarj etmek içinde kullanabiliyoruz. Böylelikle ekstradan pil taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

• Islak elle (yağmur veya ter) modern telefonların ekranlarını kullanamadığımdan tuşlu olmasını daha önemli buluyorum.

• Bluetooth bağlantıya ve SD kart girişine sahip. Böylece wireless bir kulaklık ve çok miktarda mp3 müziğe ulaşabilmek mümkün oluyor.

Kötü Tarafları İse Şunlar

• Küçük sayılmaz, cebe koyup koşmak için iri. Çanta şart gibi görünüyor.

• GPS Mevcut değil, rota kaydı aramazdım tabiki ama kaybolunduğunda bulunulan noktanın koordinatlarını verebilmesi daha iyi olabilirdi.

• Android gibi bir işletim sistemine sahip değil. Bu sebeple birşey ekleyip çıkarmak mümkün görünmüyor.

Sonuç olarak ayakkabının altındaki çamuru temizlemekte kullanılabilecek kadar dayanıklı, sonrasında o çamuru akarsuda yıkayabilecek kadar su geçirmez, pil ile bir sorunu olmayan, zorda kalındığında saati şarj etmekte kullanabileceğim ve fazladan bir lambanın asla göz çıkarmayacağı gece koşuları/koşulları için 80 dolara fena bir alet olmadığını düşünüyorum.

Ölçüleri : Yükseklik 130 mm x Genişlik 57 mm x Derinlik 25 mm

Yükleniyor…

4 Beğeni

Peki bunların SIMleri nasıl? Yani günlük kullanımdaki telefonların SIMleri giderek küçüldü. Ben isterim ki aynı kartımı kullanayım farklı bir hat satın almayayım. Bu konuda da bilgi var mı @erol ?

Telefon iki sim farklı kart girişine izin veriyor (telefon çift hatlı), bunlardan biri eski tip standart diğeri ise mikro sim kart yuvası olarak konulmuş. Böylece her iki büyüklükte sim kartı da telefonda kullanmak mümkün oluyor.

Ben bu telefon değişikliği işini şöyle çözdüm: Hizmet sağlayıcılar aynı hatta tanımlanmış ikiz sim kart verebiliyorlar. Böylece sim kart değiştirmeden aynı hattı iki ayrı telefonda (aynı anda olmamak kaydı ile, arama geldiğinde en son kullanılan telefon çalıyor, ancak diğerinden arama yapılabiliyor, bu sefer öncelik o telefona geçiyor) kullanmak mümkün oluyor. Bu sim kartlar farklı büyüklüklerde de olabiliyor (Örn: bendekilerin biri micro, diğeri nano). Böylece dışarı çıkarkenki amacıma göre iki telefondan birini sim kart değiştirmeden alıp çıkabiliyorum.

4 Beğeni

Yurtdisinda tesadufen rastladigim bu “MIL SPEC” telefonu, yaklasik iki yil kadar once satin almistim. Amacim sadece, degisim ihtiyacimi bunu deneyerek gidermekti. Evet hemen hersey kagit uzerinde gayet iyi, tugla gibi saglam ve kocamandı. Bu irilik vb dezavantajlarla yasayabilecegimi dusunmustum ancak telefonu aldiktan sonra arayuzunun ve yazılımının berbat oldugunu farkettim.Ebatlarindan dolayi kosu vd faaliyetler icin zaten pek tercih edilmez ama burada konusunu gormusken, yazayim: Hic tavsiye etmiyorum.

CAT S50

1 Beğeni

Soyle bi yer buldum, icinde water/ dust proof gps ve android isletim sistemli telefonlar mevcut. Markalari hic bilmiyorum, ama incelenebilir gibi.

http://www.gearbest.com/waterproof-phone-_gear/c_11293/?page_size=36&odr=likes&display=g&24h_ship=f&is_clearance=n&

1 Beğeni