Koşu Hızı Kilo İlişkisi Diye Birşey Var Mıdır?

Herkese Merhaba,
Ben yaklaşık 6 aydır koşuyorum. Başlarda 1 km bile koşamazken bugün 10 km.yi rahatça deviriyorum :smiley: Koşuya başlamam aslında kilo vermek içindi. Yolun yarısını tamamladım. bi 12 Kg daha fazlam var, fakat kilo vermek için yapmaya başladığım şey, hepinizin burada çok iyi bildiği bir tutkuya dönüştü :blush: Soruma gelince; Fazla kilo insanın pace’ini yükseltme konusunda bir engel teşkil eder mi? Evet çok atletik bir vücut tipim yok, ama intervaller, tempo koşuları, dayanıklılık koşuları hepsini düzenli yaptığım bir programım var. Geçmişimde spor yok (34 yaşındayım) ve hala veriyor olduğum fazla kilolarım var
ancak durumu benimle aynı olup, aynı zamanda başlayıp, hatta benden daha az antrenman yapıp, sadece benden farklı olarak kilo fazlası olmayan arkadaşlarım 5:30 min/km ile koşmaya başladılar ben 7:30 min/km. lerde sürünüyorum. :tired_face:
Şimdiden tüm cevaplar ve öneriler için çok teşekkürler :relaxed:

3 Beğeni

6 ayda 10 km çıkmak başarıdır.Hız için bol interval ve hızlı koşu denemeleri yapmalısınız kısa sürede 5.00 paceleri görürsünüz.

1 Beğeni

Teşekkürler :blush: Erhan Bey, Koşmaya devam o zaman anladım, bu işin başka anahtarı yok :smiley:

1 Beğeni

h.marukaminin koşmasaydım yazamazdım diye bir kitabı var. burda şöyle bir örnek vardı yanlış hatırlamıyorsam sen elinde 2 kilo kıymayla koşmayı denedinmi? yani kilo vermek sizi belirgin şekilde hızlandırır

2 Beğeni

Kesinlikle evet. 500 gm’ı bile hissedersiniz. Ama tabii bu minimuma indirgenecek bir şey değil, optimumu bulmak önemli. Kas kaybetmeden hatta mümkünse az da olsa kazanarak, yağ yakıp kilo azaltarak ciddi şekilde hızlanırsınız.

Teşekkürler @cciftci @spinodal
Zaten verdiğim 13 kilonun beni 1km.lerden 10km.lere taşıdığını düşünüyorum :). Neredeyse hepsini de yağdan verdim. Ama sanırım daha çok uğraşıp daha yavaş sonuç almaya taktım kafayı bu sıralar. Vücut tipimin koşmak için yaratılmadığını biliyorum, ama ruhum bu istekle yandığından vücudum bir süre sonra ruhuma uyum sağlamak zorunda kalacaktır diye ümitleniyorum :kissing_heart:

eğer ilerde koşu aktivitelerine katılırsanız dışardan vücut yapısına bakarak kişinin koşu performansını değerlendirmenin bazen çok yanıltıcı olabileceğini görürsünüz. çok fit gözüken biri nal toplarken hiç ummadığınız kişiler müthiş dereceler koşabiliyor

2 Beğeni

En son Nisan’daki Vodafone Yarı Maratonu’na katıldım aslında @cciftci . 10 k 1 saat 15 dk. :sweat:
ve aynen amcalar teyzeler herkesler beni geçti :slight_smile:

1 Beğeni

Mesela Daniels’in tabosuna göre mevcut antrenman seviyemde kalıp 4 kilo versem maratonum neredeyse 10 dakika iyileşiyor. 74 kilo bir ben ile 70 kilo bir ben arasında kilometrede 12 saniyelik tempo farkı var (aynı efor için).

Kilo önemli değil, çok önemli. Ama fazla kilonun bir kısmı atılmadan eklemlere interval ve tempo antrenmanlarıyla yük bindirilmesi çok sağlıklı olmayabilir. Problem yoksa, zaten yoktur :wink:

2 Beğeni

Oldukça benzer bir durumunuz var. Benim de kilo fazlam var ve 2,5 ay kadar önce koşmaya başladım. Bu arada nisandaki Vodafone Çeyrek Maratonuna ben de katıldım ve hemen hemen aynı dereceyle koştum:) Birbirimizi peşi sıra geçmişiz muhtemelen:)
Koşmaya karar verdiğim ilk ay oldukça hızlı gelişme kaydettim. Bu arada o ay hızla kilo da verdim, yaklaşık 8 kilo. Yalnız sonrasında alerjik astımımın beni zorlaması nedeniyle 3 hafta hiç antreman yapamadım. Şimdi koşu performansım henüz 1,5 ay önceki seviyede değil. Hastalığım sırasında verdiğim kiloların 2 sini geri aldım. Üye olduğum spor salonundaki antrenörler dizlerime zarar vermemem için önce kilo vermem gerektiğini söylediler. Şimdi diyet uyguluyorum ve günlük koşu miktarımı 4-5 km ye indirdim. Bisiklete binerek, yüzerek ve diyetime uyarak fazla kilolarımdan kurtulmaya çalışıyorum. İdeal kiloma yaklaştıkça koşmaya ağırlık vereceğim. Koşmak gerçekten çok zevkliymiş😊Forumda ve bahsedilen linklerde geçen yazıların tamamını fırsat buldukça okumaya çalışıyorum. Hem motive ediyor hem bilgilendiriyor😊

2 Beğeni

Çok teşekkürler @noyan_kiran
bunu böyle matematiksel olarak görmek içimi rahatlattı :slight_smile:

@Beyza paylaşımınız beni daha çok motive etti, teşekkürler :blush:

Aynı durumdayız, ben de 6 ay önce başladım, 30 saniyede nefes nefese kalırken şimdi yarı maraton koşmayı düşünüyorum. Kilo vermek için koşuya başlamadım ama şimdi daha hızlı koşabilmek için kilo vermeye çalışıyorum, koşu tutkusundan bağımsız olarak düşünürsek kilo vermenin %20si spor ve %80i beslenme. Bir çok uzman böyle söylüyor bence de doğru. Neler yediğimiz, nasıl beslendiğimiz çok önemli. Kilo ile de doğrudan ilişkili tabiki de hızımız, ayakkabının 50 gram ağır olması bile yavaşlatırken kilonun farkını siz düşünün. 10km 12bin adım etse 1 kilo fazla kilo için vücudunuzun 12ton fazla yük kaldırdığı anlamına geliyor bu. Kilo verimini hızlandırmak için haftada 1 gün interval antrenmanlar şart, onu da yapıyorsunuz zaten. Bir de kuvvet antrenmanı yapıyorum ben haftada 1 gün evde, kasların güçlenmesi için tavsiye ederim sizi daha da hızlandırır ve tabiki uzun mesafe dayanıklılık koşuları. Ve son olarak çalışmalarınız sonunda tartıda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz beklediğiniz değişimi göremeyebilirsiniz, kas kütleniz artıp yağ kütlenizin azalmasından dolayı da böyle olabilir. Koştukça her şey hallolur.
Güzel günler.

5 Beğeni

Excel tablosunu şurada bulabilirsiniz.

4 Beğeni

Teşekkürler @mustafatanis koşu, çeşitli gerekli diğer antrenmanlar ve doğru diyet ile bir de 2 ay sonra paylaşmak istiyorum burada; son pace’im bu bu oldu diye :smile: :pray:

Arkadaşlar merhaba, foruma yeni dahil oldum aslında konuyu hortlatmak istemezdim ama benim de söyleyecek bir iki lafım var.

Bundan yaklaşık 1,5 sene önce kilo vermek amacıyla yürüyüşe başladım ve yakın bir arkadaşımdan adım sayar tavsiyesi istemem sonucunda,Garmin Vivofit satın aldım. O zamanlar 115 kiloydum ve koşmak aklımın ucundan geçmiyordu. Birkaç ay daha geçtikten sonra düzenli bisiklete binmeye başladım ve kış ayları gelip çatınca bisiklete binmek zorlaştı ve ilk koşu denemelerim başladı.

O zamanlar pace’in ne olduğunu bile bilmiyordum, öğrendiğim zaman ise önemseyecek durumda değildim kilolardan sebep. Antrenman kayıtlarımda görüyorum ki 8’li pace’lerde koşuyormuşum. Koşuya yada bisiklete hiç bir zaman ara vermemeye çalıştım ama yemek için aynı şey söz konusu değil bolca kaçamak yaptım :smile:

Şimdilerde 93 kiloyum, 20den fazla kilo verdim ve 5km’lik sürdürebildiğim en iyi pace 5:40. Arkadaşlarım bu kiloda kendimi bu kadar zorlamamamı söylüyorlar ama zamanlar iyileştikçe insanın motivasyonu da artıyor.

İlk zamanlar 3km bile koşamazken 2 hafta önce bir yarışa bile katıldım, mesafemi 10km kadar çıkarttım. Daha da zayıflayarak neler yapabileceğimi hayal etmek benim en büyük motivasyonum.

1 Beğeni

@Ercn ben de 95 kilo gibi koşmaya başladım. 84 e kadar düştüm fakat dizimde sakatlık oluştu verdiğim kiloların yarısını geri aldım. Gördüğüm kadarıyla kilosu fazla olanlar illa ki dizde problem yaşıyorlar . Burada en önemli şey acele etmemek. Hızlı koşunca ödül vermiyorlar. Zaten bu saatten sonra maratonda dereceye oynayacak seviyede hiçbir zaman olamayacağız. İster 7 ister 8 pace olsun, zevk alacak şekilde istikrarlı koşmak lazım. Zaten kilo verince pace kendiliğinden gelişir. Yediklerine kesinlikle dikkat etmek gerek. Yeme alışkanlıklarını degistirmek koşmaktan çok daha zor., biliyorum. Bir şekilde az yemek gerekiyor.

1 Beğeni

Herkese merhaba, tam bu tarz bir başlık açacaktım ki bu konuyu fark ettim. Ben de bir iki şey söylemek isterim. 4 ayda 85 kilodan 73 kiloya düştüm. Boy 1.76. 3 ay boyunca güzel bir antrenman programı uyguladım ve 1:42 yarı maraton süremi 1:29’a kadar düşürdüm.

Kilo vermenin doğrudan hıza katkısı olduğu kesin. Hatta bir yerde her 5 kilo kaybı km başına 40 saniye hızınızı artırır gibi bir şey duymuştum. Sormak istediğim kilo vermenin sınırı nedir? Nerede durmak gerekir? İdeal kilom için birkaç kilo vermem daha gerekiyor araştırmalara göre, ki çok rahat da veririm ama çevremden çok zayıfladığım için tepkiler almaya başladım. Sizin bu konuda düşünceleriniz nedir?

2 Beğeni

12 kg.
İyi bir iş başarmışsın,
Tebrikler…
Ama nasıl verebildin.?
Merak ettim,
Özel değilse,anlatır mısın.?

Merhaba, Teşekkür ederim. Nasıl kilo verdiğimden biraz bahsedecek olursak açıkçası beslenmeden çok anlayan biri değilim. Fakat temelde ekmek tüketimini azalttım, tuzu bıraktım, fast food tarzı yiyecekleri, tatlıları, gazlı içecekleri bıraktım. Hatta şirkete tatlı söylerlerdi ve ben hiç yemezdim. Zor oldu tabii biraz. Ayrıca akşamları bir saatten sonra yemeyi kestim. Birçok geceler aç uyudum diyebilirim :slight_smile: Artı gün içinde çok hareketliyim. Haftada 5 - 6 gün antrenman da yapınca ister istemez kilo veriyorsunuz.

3 Beğeni

Kilodan kasıt yağ mı kas mı öncelikle bunu belirlemek gerekiyor. Kaa yığını olan sporcular genelde kısa mesafe hız koşucularıdır, daha zayıf Kişiler ise uzun mesafe koşar genelde boyları da kısadır. Her şekilde her sporcu tipinden vücuttaki yağ oranını azaltmak hızı ve mesafeyi artırır. Çünkü yağlar çalışmayan fakat ağırlık tapan kütledir. Yağlar her sorunun başı , az yağ çok huzur.