Koşu gözlükleri hakkında

Merhabalar, herkese iyi günler, temmuz ayında tuz gölündeki yarışa katılacağım için haliyle güneş gözlüklerini araştırır oldum.
Tabii ki bu zamana kadar yarışların hepsinde kullandım, ama son yarışta kırılınca bu spora özgü birşeyler bakmaya başladım. Bu konuda fikir verecek, yardımcı olacak arkadaşlar olursa sevinirim.
(Tchibodan almıştım spor gözlüğü, ne yazık ki kirpiklerim cam-sil görevi görüyor:)

1 Beğeni

Ben oakleyin gözlüklerini kullanıyorum kafaya oturuşu sarması hafifliği ve çok uzun süren koşularda dahi kafada varmı yokmu anlamazsınız lensleri fiyatına göre çok iyi değil ama idare eder.

1 Beğeni

Spor yaparken kullanacağınız gözlüklere akıl almaz paralar vermeyin.Koşarken ter, yere düşürmeler,dal çizikleri gibi nedenlerden hepsi 1 senede kullanılamayacak duruma geliyor.Decathlon’da uygun fiyata güzel gözlükler var; kış sezonunda neredeyse bedavaya satıyorlar.

2 Beğeni

doğru söylüyorsunuz ama işte koşu sırasında buğulanınca yada zıp zıp buruna vurunca insan biraz daha iyi birşeyler olsun istiyor… ama bu dediklerim dechatlondakiler içinde geçerli ise sorun yok…
xlc ve uvex iki markanın fiyat bakımından normal olduğunu gördüm, kullanım konusunda bir bilgim yok ne yazık ki…

Bende Julbo’nun gözlükleri de var,onlar da buğulanıyor, decathlon’dan aldığım ucuz gözlüklerde.Kaliteli gözlük araba sürerken işe yarıyor.Benim tecrübelerim bunlar

1 Beğeni

Oakley en üst seviye ürünleri var fakar fiyatları aşırı . 200-300 civari ortalama gözlükler işinizi gorecektir. Fila marka aldim daha yeni çok memnunun. 3 katı fiyata Oakley, Nike var. Yere düşse insan üzülür. Decathlon ürünleri tavsiye etmem konfor yon , resmen kulak arkasını ağrıtıyorlar.

1 Beğeni

Merhaba. Decathlon’dan 140 TL’ye Qechua’nın outdoor sporlar için tasarlanmış MH 570 model polarize gözlüğünü kamp ve balıkçılıkta kullanmak için aldım.
Güneşin yansımalarını tamamen ortadan kaldırıyor ve 100%UV korumalı olduğu yazıyor.
Koşarken de kullanıyorum. Evet buğulanma sorunu bunda da var fakat hafif hava alacak şekilde oynattığınızda buğu kendiliğinden gidiyor.
Balıkçılık için istediğim verimi aldım. Ancak koşu da çok uzun mesafeler koşmadığım için buğulanma sorunu hakkında detaylı bilgi veremeyeceğim. Ancak genel olarak memnunum. Ayrıca daha sert arazi koşulları için boynunuza geçirebileceğiniz bir lastiği var.

Bende de normal bir gözlükçüden aldığım markasını bilmediğim basit bir gözlük var. 1 saat civarı koşularda sorun yok ama uzun süren koşularda kulak arkasında yara yapıyor. Kulak arkasındaki kısmı sert plastik bu arada. Benim de Oakley alasım var, 1-2 yerde biraz inceleyip deneyimledim gerçekten çok rahat geldi. Koşarken çok düşürüyorum, bir de çalı çırpıya çarpıp çizilme sorunu da olduğundan Oakley alma konusunda fiyattan dolayı tereddütüm var. @artan a katılıyorum bu konuda.

Benim gözlüklere fazla para verilmemesinden kastım, lensleri zaten terden ve darbeye bağlı çiziklerden 1 senede kullanılamayacak duruma gelmesinden dolayı.( ben ki 3 seneden beri Kapadokya’da aynı ağaca kafayı yaracak derecede vurduğuma göre, gerisini siz düşünün)

Lenslerden ziyade ergonomiye,özellikle burun ve kulak arkasına gelen tarafların tahriş yapmayacak şekilde olmasına dikkat edin.

3 Beğeni

Aynı yarış için ve bisiklet ile yapacağım ilk tur için bir gözlük edinmek istedim bende . Normalde numaralı gözlük kullandığım için güneş gözlüğü kullanabilen biri değilim ama bu gibi kısa süreli durumlarda günlük lensle idare edebiliyorum. Gidip bir oakley alayım dedim yanımızda hemen bir bisiklet mağazası var ,bisiklet için alıp koşuda da kullanmayı düşündüm . Beğendiğim oakley (ucuz yollu olan ) tedarik süresi uzun olunca getirdikleri diğer markaya baktım ve hoşuma gitti açıkcası .
https://www.smithoptics.com/us/Root/Discontinued/Discontinued-30/PivLock™-V2-Max/p/VWMPCDMMCT buna benzer bir ürün tasarım aynı ama benimki v2max olarak geçiyor (üretimi durmuş bir ürün olabilir )
Oakley tek camlı gelecekti ve smith 3 camlı geldi ve inanılmaz işime yaradı bu 3 cam olayı . Bisiklet turumu günlük güneşlik bir havada süreceğimi hayal ediyordum ama mecburen 2 gün sürekli yağmur altında sürdüm ve en açık renkli camı kullandım . Gözlerim rüzgar ve su görmedi hiç, çok iyi koruyor. Yarı bulutlu ,yarı güneşli günde orta cama geçtim akşam üzeri biraz karanlık gösterdiği için dışarıda hava ne kadar karanlık olduğunu görmek için gözlüğün altından üstünden görmeye çalışıyorum ama bir türlü göremiyorum bu açıdan görüş alanınızı yüzde95 belki fazla bir şekilde güzel kapatıyor .
Normal gözlük kullanan biri olarak alışkanlık olabilir ama 7 gün boyunca sürekli kullandım bu gözlüğü rahatsızlık hiç vermedi . Tek sorun hepimizin yüz ,kafa tasarımı ufak farklılıklar içeriyor bu gözlük tam bana göre değil ama öyle bir gözlükte ancak siparişle yaptırılabilir herhalde . Kaşlarım cama değiyor ve oradan yağlanmaya başlıyor . Çıkar takla kirlenme hızı yükseliyor . Diğer bir artısı ise içine alacağınız kendi çerçevesi ile numaralı gözlük yaptırıp takabiliyorsunuz ,kendi yuvası var burun kısmında (her modelde yok )
Fiyat 360 tl .
Bu bisiklet gözülüğü ama ben koşuda da rahat kullanacağımı umuyorum . Tabi koşarken daha bir terleme olacak kayma yapar mı göreceğiz.

2 Beğeni

Smith Optics gözlüklerini uzun ve kısa mesafeler olmak üzere, antrenmanlarda, yarışlarda kullandım, hala kullanmaya devam ediyorum. Çok memnunum ve de ülkemizde zamanla tanınır hale gelecek, Dünyanın bildiği bir marka. Karaköy’ de Black Forest mağazasında çeşitleri inceleyebilirsiniz. Orman ve de patikalarda mutlaka gözlük kullanmaya çalışın, çalı çırpı, böcek ve sinekten de koruyor. Keyifli antrenmanlar olsun.

2 Beğeni