Koşu gözlüğü tavsiyesi

Herkese merhaba, kendime koşu gözlüğü bakıyorum.Oakley flack serisi bayağı pahalı. Diger yandan da terleyince kaymama, kırılmama gibi ozellikleri ve cesitli optik çözümleri var. Örneğin numaralı hale getirilebilen camlar gibi. Benim sizlere sorum, 0.50 miyop olarak lens+kosu gozlugu mu kullanmaliyim? Yoksa oakley gibi numarali hale gelebilecek bir gozluk mu almaliyim? Bir de photochromic camli shimano marka bisiklet gözlükleri var. Kosarken bu gozlukler sizce is gorur mu? Gunese gore renk degistirmesi onemli bir ozellik gibi. Su an sadece asfaltta kosuyorum ama ileride patika kosusudu da yapmak istiyorum. Her iki kosuya da shimano photochromic uygun olur mu sizce? Tesekkurler.

Benim de ilave sorularım olacak bu konu ile ilgili.
Ben de 1,75 numara miyop göz kusurluyum.Koşarken günlük gözlüğümü kullanmak istemiyorum.Gözlüksüz de koşabiliyorum ancak ama hem kişisel konfor için hem de güvenlik için doğru olmadığını düşünüyorum.Daha önce amatörce bisiklet kullanımlarında içine numaralı camların ikincil bir çerçeve ile yerleştirildiği gözlüklerden kullandım ama pek rahat edemedim açıkcası.
Geçmişte günlük hayatta kısa süreli lens deneyimim oldu ancak özellikle sabahları takması bir hayli sıkıntılı olduğu için vazgeçmiştim.
Gerek lensin gerekse koşu gözlüklerinin koşuda kullanımı ile ilgili deneyimli arkadaşların tecrübelerini okumak isterim.

Teşekkürler…

https://www.siroko.com/collections/sunglasses-running

İspanya’dan geliyor, Türkiye’ye kargosu var. K3 ya da K3S modelini tercih edebilirsiniz.
bi önceki K2 modelini indirimden, gümrüğe takılmadan 20€’ya almıştım 7-8 günde geldi.
Hava kanalları/delikleri olduğundan buğu yapmıyor. Numaralı cam konusunda markanın çözümü var mı bilemiyorum.

https://goodr.com/

Bir de bu marka çok tutuyor ucuz olarak. OGs ve BFGs modeli meşhur koşu camiasında.
Ama kullanmadım o yüzden bilemem. Numaralı cam takmaya yatkın görünüyor çerçeve yapısı itibariyle.

Çok eğlenceli ve günlük kullanıma da uygun görünüyorlar. 25-31 usd fiyat da gayet uygun. Fakat Amerika, Kanada dışına gönderim yapmıyorlar sanırım. Lens/Numaralı güneş gözlüğü kullanımı konusunda da fikirlerinize ihtiyaç duyuyoruz, teşekkürler.

Siroko gözlükler ise tam anlamıyla koşu için yapılmış ve kargo haric 280 tl ye photochromic modelleri var, sirokoları beğendim, Türkiye’ye kargo olması süper !

Siroko k3 ve k3s modellerine cama icten bir aksesuar takilarak numarali hale getirilebiliyormus. Tabi bu aksesuari once gozlukcude istenilen no.ya getirmek lazim. Takip cikartmasi kolay gorunuyor.

Güzelmiş. Optikçiler kolay bir şekilde hallederler yarım saat içinde filan. Hafif, inceltilmiş bir organik camı opticlipe taktırırsanız gözlüğünüz çok ağırlaşmamış olur. benim siparişim DHL ile gelmişti. Gümrüğe girerse de onlar sizinle haberleşip hallediyorlar. Benim gözler -4.00 ama lens kullanıyorum.

1 Beğeni

Teşekkürler, bu siteler bayağı faydalı oldu. Bu arada goodr ve baska markaları Turkiye’ye kargolayan runningwarehouse.com adlı site oldugunu ogrendim goodr musteri hizmetlerinden.

www.runnerinn.com ‘a da bakabilirsiniz… onlar da koşu malzemesi kargoluyor…

1 Beğeni

Sanıyorum konforlu bir çözümü yok bu işin , deneme yanılma ile ilerliyorum ben . Bir kere numaralı güneş gözlüğü yaptırdım 2-3 defa kullandım hiç pratik değil . Zaten gözlüğün kendisi harici bir şey buna tekrar bir şey takmak da ne kadar çözüm olacak bilemiyorum , uzun ve terletici bir koşuda artısı eksisi ortaya çıkacak .
Antremanda kullanmak için pahallı olacaktır ama tatillerde ve yarışlarda günlük lens ile çözüm buldum. Hem miyop hem astigmat olan birinin gözlüksüz algısı hiç olmuyor , o yüzden günlük lens ve istediğin sporcu gözlüğü ile şimdilik idare ediyorum . Hem bisiklet hem koşu (hem de motor sürerken bazen )
Günlük lensler diğerlerine çok ince ve ben çoğu zaman unutuyorum , hatta yeni denemeler ile 3 -5 gün takabildiğimi gördüm hiç çıkarmadan .

2 Beğeni

Julbo markasına da göz atabilirsiniz.

2 Beğeni

Geçen yıl Fila marka gözlüğümü 220 TL gibi bir fiyata aldım. Çok para tercihen verilebilir fakat spor gözlükler düşen, kırılan kaybolan gözlükler . Pahalı arayışlara girmek size kalmış fakat orta derece bir çok marka işinizi görecektir. Ben 1.5 yıldır kullanıyorum ve çok memnunun .

2 Beğeni