Koşu formu ve baldır ağrısı

Merhaba ,
1 yıla yakın süredir koşmaya çalışan biri olarak yeni yaşam stilimiden çok mutluyum. Fakat 2 ay a yakın süredir baldırlarımda ağrılar nedeniyle koşarken ve koşu sonrası inanılmaz zorlanıyorum.
Koşu esnasında ilgili kas gruplarım ısındıktan sonra ( yaklaşık 3 km mesafe sonrası ) ağrıların şiddetinde azalma yaşanıyor ama koşu sonrası günlük aktiveler esnasında ;
-yürüdükçe şiddetli baldır ağrısı
-bacak kaslarında güçsüzlük hissi
-sağ ayağımda uzun süre sabit kaldıktan sonra yürümeye başladığımda 10-15 m adım atmakta zorlanma
-sağ ayak parmaklarımda yürüyüş esnasında çekme
-merdiven inip ve çıkmada müthiş acı ve sızla yaşamaktayım.
Bu durum ilk yarışım olan iznik ultra 15k öncesi antreman temposundaki artış ile başladı , yarış sonrası iyicene arttı. Konu ile ilgili yarış sonrası Dr. gittiğimde kuru iğneleme ve bantlama yapıldıktan sonra az da olsa ağrısı azaldı. (İlaç olarak Magnorm 365mg verildi )
Ağrının azlığı ve koştukça ısınan kasların daha az acı vermesine güvenerek mayıs ayında Bozcaada 21k koşuna katıldım. Tabi doğal olarak koşu sonrası bacaklarımdaki ağrı şiddetlendi. Yarış sonrası 1 hafta hiç koşmadım , dinlenerek yorulmuş olan kas gruplarının iyileşeceğini ümit ettim. Ama sonuç hiç beklediğim gibi olmadı. Tabi yine Dr. giderek çözüm arayışına girdim. Bu sefer 5 gün süren fizik tedavi süreci ( baldırlara akım verilmesi , kuru iğneleme ve bantlama, masaj ) …
Sonuç ağrılarımda azalma olsa da devam ediyor. 3 gündür koşmuyorum ama dün akşam halı saha da arkadaşlarım ile top oynadım. Ve ağrılarım sebebinin aslında koşu formumdan kaynaklı olabileceği şeklinde bir düşünceye kapıldım. Bu düşünceye kapılma nedenlerim ise ;

• Ayakkabı değişikliği ( İlk ağrılarım oluşmaya başladığı İznik ultra öncesi yarış için standart kullanmış olduğum ayakkabılarım yerine yastıklaması daha fazla olan new balance 890 s modeline geçiş yapmam .-Önce kullandığım ayakkabının taban yapısı ince tabanlı idi.)
  • Farklı kas gruplarının çalışması ( 6 yıla yakın süredir hafta da 1 gün halı sahada maç yapıyor olsam da son 1 yıldır maç dışında hafta da 4 gün koşuyor olmam koşu formumu değiştirmişti. Bu nedenle halı sahaya gittiğim zaman ince tabanlı halı saha ayakkabısı ve küçük adımlar yerine büyük adımlar atarak koşmam. )
    Sonuç olarak ağrılarım devam ediyor ve bu durum benim koşu ile olan ilişkimi engellemeye başladı. Tecrübelerinizden yararlanarak bu tür durum/durumlar ile karşılaşmış olan forum üyelerinin değerli görüşlerini rica ediyorum. Ağrılarım düşündüğüm gibi koşu ayakkabısından kaynaklı koşu formundaki değişiklik nedeniyle olabilir mi ?
    Teşekkürler.

Hepimiz birçok farklı model ayakkabı ile koşuyoruz yeni ayakkabıya geçiş yapıldığında hafif bir farklı kas çalışmasından çeşitli kas ağrıları olabiliyor ama 21k sonrası 1 hafta koşammak ayakkabıdan olacağını zannetmem.Geçmiş olsun.

1 Beğeni

Doktorların teşhis koyamadıklarında verdiği buzlamalara fizik tedavilere inanılmaz şekilde karşıyım.

Bundan 5 sene evvel ön çapraz bağlarım yırtıldı, doktora kocaman dizle gittim, ses geldi dememe rağmen röntgen çektikten sonra “temizsin sen” dedi. Yumuşak doku zedelenmesidir (sanki darbe aldım, dizim döndü?!), buzluyorsun dinleniyorsun geçer dedi.
1 haftada ödem geçtikten sonra yine top oynarken tekrar aynı hareket gerçekleşti ve dizim yine döndü, ben yine başka doktora gittiğimde buzla fizik tedavi bandaj dizlik lafları duydum.
6 ay boyunca en ufak bir spor yapmadım, kontrol için sonunda “mr çekin bakalım” dedikten sonra mr çekildi. MR raporunda yazana göre ön çapraz bağlarımda kesişme görülmüyordu, bu bağları tamamen kopardığım manasına geliyordu. Ameliyat olmayıp kasları güçlendirerek tutmasını sağladım, detayına inmiyorum sizin konunuzla pek bir alakası olmadığından.

Ancak sizin sakatlığınız için “baldır” bölgesi üzerinden bir şey söyleyebilmek mümkün değil çünkü o bölgelerde yaşanan sakatlıklar tek bir çeşit değil. Bunun koşu ayakkabınızla alakası olması da mümkün ama hiç olmayabilir de. Bunu anlamanın yolu ancak sizin teşhis koydurmanızdan geçer. Ben devlet hastanesindeki ortopediste gitmektense sporla içli dışlı olan bir fizik tedavici uzmanına kendimi emanet etmeyi tercih ederim doğrusu.

Siz internetten kendime hastalık beğeneceğim diyorsanız, ki bunu tavsiye etmem zira internette boğazım ağrıyor yazdığınızda gırtlak kanseri çıkabiliyorsunuz, aşağıdaki linkten size yakın olanı seçip ona uygun çözümleri yine internet aracılığıyla bularak uygulayabilirsiniz.
http://www.runnersworldtr.com/en-yaygin-kosu-sakatliklari-ve-tedavileri/
linkinden istediğinizi beğenebilirsiniz ancak bu size çözüm olma garantisini vermez.
Forumda ve internette koşu formu, ayakkabı seçimi, adımlama ile ilgili yazılmış fazlasıyla bilgi mevcut, araştırmanız kendiniz bakmanız sizin faydanıza olacaktır.

Umarım en yakın zamanda eski formunuza dönersiniz.
Geçmiş olsun.