Koşu bandından sonra ağrı

Merhaba arkadaşlar ben yıllardır koşu bandında düşük tempoda 7.7 ve 8.8 de düzenli koşuyordum Kilom 81 boyum 173 yaşım 29.

Motivasyon videolarından dolayı fazla gaza gelmiş olmalıyım ki alışkın olmadığım halde birden yüklendigimi düşünüyorum
Geçen hafta perşembe 10km yi 55dakika da koştum. (Normalde hafif tempolu 5 - 6 km yapıyor bırakıyordum.)
bir gün geçtikten sonra
Ayağımın tabanında dış kısma doğru her adım attığım da bir ağrı olmaya başladı. Şuanda Koşamiyorum 500 metre yürüdükten sonra ağrı başlıyor. Pazar günü Acile gittim röntgen de çektirdik bişey çıkmadı. Sanırım et sıkışması gibi bişey oldu sonuçta kilom o koşuyu zor kaldırmış olabilir.
Doktor sadece ağrı kesici ve jel ve hap verdi. Kullanıyorum faydası oldu ama koşmaya korkuyorum 3-4 gündür koşamiyorum. Hemen kilo almaya başlıyorum Salonda havuz da var. Tavsiyeleriniz nelerdir. Ara vermek zoruma gidiyor koşmak istiyorum.

1 Beğeni

Geçmiş olsun. Pedalları parmak uçlarına yakın yerden kitleyip bisiklet yapabilirsiniz belki.

1 Beğeni

Geçmiş olsun mesafe artırınca veya hız artırdığınızda bu ağrılar olabliyor artırımı yavaş yavaş yapmak önemli sağlıkla kalın.

2 Beğeni

Geçmiş olsun. Ayakkabılarınız koşu ayakkabısı mı veya 10 k koşmaya uygun mu bilemiyoruz ama ayakkabıdan kaynaklı da olabilir. Koşu bandında uzun süre koşmak bende hep sakatlığa yol açıyor . Arkadaşların dediği gibi mesafe ve hızı yavaş yavaş artırmak gerekli.

1 Beğeni

Ayakkabimin markası ’ Kalenji RUN ACTIVE GRIP KOŞU AYAKKABISI ’ 160 TL ye aldım ayaklarım taraklı olduğu için geniş ayakkabılar oluyor. 44 numara giyiyorum.Bunların kalıpları geniş. Yavaş tempoda koşarken böyle olmamıştı…

Selamlar, ayakkabıyı hiç denemedim ancak yastıklaması iyi olan ve eklemlerinizi yormayacak bir ayakkabı almanızı öneririm. Bir de yukarıda arkadaşların da dile getirdiği gibi mesafe ve hızı aynı anda arttırmak yerine her birini kademeli olarak arttırın. Bir de imkanınız varsa koşu bandından uzak durun derim… Geçmiş olsun…

3 Beğeni

genelde bir haftada 10%'ten fazla arttırmayın koşu mesafenizi derler…bir anda hem mesafe hem tempo artışı sanırım zorlamış…ben de normal döngüde haftada 2 defa koşu bandında koşan birisiyim, o sebeple araştırdığımda eğimi 1% yapmanın hem dış dünyayı simüle ettiğinden hem de sakatlık riskini azalttığından bahsedildiğini görmüştüm deneyebilirsiniz…

ama kişisel tavsiyem, ayak basış analizi yapıp ona göre bir ayakkabı temin etmeniz…

1 Beğeni

Ağrı tam geçiyordu ki kaç gündür spor yapmıyorum diye spor yapayım dedim 1 km çok hafif koştum 5 km yürüdüm yine başladı ağrı bir hafta olacak… hala geçmedi yarın spora gidip ağırlık çalışıcam havuz sauna yapicam… ayak basış testini kaça yaptırabilirim İstanbul Avrupa yakası bildiğiniz yer var mı

nihai düşman koşu bandı olmalı bence :smiley: nerede oturuyorsunuz ulaşım imkanı vs bilmiyorum fakat toprak zeminde koşmak ayaklarınızı eklemlerinizi doğal halinde kullanmak daha az zorlayıcı olabilir. Ayakkabıya çok takılmayın bence. Sevgiler

1 Beğeni

Bence koşmaya hemen epeyce ara ver. Bisiklet kullan bu arada. Daha sonra tartan pistte ağır ağır koşmaya başla.

1 Beğeni

Koşmak ciddi manada bağımlılık yapan , kilo vermeye yardımcı olan bir spordur. Bu nedenle hepimiz sakatlıkları görmezden gelmek, onları yenmek eğilimindeyiz . Ancak bu daha kötü sonuçlara yol açıyor.
Size tavsiyem bir uzman doktor kontrolünden geçmek, tam iyileşene kadar beklemek olacaktır.

2 Beğeni

Tüm cevaplarınız için teşekkürler ederim… herkez spor yaptığı için tüm yorumların ayrı ayrı faydaları oluyor… dün akşam spor salonluna gittim.
Koşu bandında 20 dakika zor koştum ağırmaya başladı…
İnsan kosamayıca nasıl zoruna gidiyormuş… çok kötü bişeymiş… bende
sipining bisikletinden sürdüm sürerken ağırmadı ayakta sürsemde ağrı olmadı havuzdayken de hiç ağırmadı… özel hastanaye gidecem mecbur… önemli bişey olabilir mi.?

Yazdıklarınıza çok benzer olarak; Ultra Kitap’ta Sakatlık Psikolojisi başlıklı bir bölüm var: bu psikolojinin en son aşaması da sakatlığı kabullenmek
Sayın @aykutc, kitabın bir sonraki baskısına bağımlılık psikolojisi başlıklı bölümü de eklemenizi rica ediyoruz :slight_smile:

2 Beğeni

hepinize çok teşekkür ederim yardımlarınız… için ayağımdaki bu sorun düzeldi… 1 gün arayla koşmaya devam ediyorum…:grinning::grinning:

1 Beğeni