Koşu Ayakkabısı Tavsiye

Herkese selamlar koşucu abilerim. 23 yaşındayım ve eskiden yaptığım koşu sporuna tekrar başladım. Şuan 6:30 pace ile 15km yapıyorum. Kullandığım ayakkabı asics gel (modelini tam hatırlayamadım)

Sizden ayakkabı tavsiyesi isteyeceğim. Ayırdığım bütçe 750-850 TL üstü maalesef zor. Tavsiyelerinizi bekliyorum

Uzun süredir ayakkabı arayışında ve takibinde olan biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, ayakkabılar tamamen kişiye özeldir . Burda ben mesela size desem ki “Salomon (veya Hoka veya Asics) alın kafanız rahat etsin”, bunun hiçbir anlamı olmaz çünkü her ayakkabanın seveni de var sevmeyeni de. Bütçeniz de az sayılmaz, üst segment bir ayakkabı alabilirsiniz. Benim tavsiyem birkaç incelemeyi okuduktan sonra gözünüze hoş gelen birkaç model belirleyin ve gidip bunları test edin. Aklınıza bir model yattıktan sonra da benim gibi güzel indirimler kovalayabilirsiniz :slight_smile: Mesela şu anda Boyner’de 600 tl üstüne 200 tl indirim var. Tabi yol mu koşacaksınız yoksa patika mı, bu da çok önemli. Bu konuya dikkat etmek gerekir. Ayrıca uzun koşular yapacaksanız 1 numara büyük ayakkabı almak da önemli bir konu. Son olarak Goretex almamanızı tavsiye ederim :slight_smile:

1 Beğeni

Uzun yol koşacağım. Patikalar da pek işim yok açıkçası :grin: Boost teknolojisi olan ayakkabıları var mı Asics in acaba araştırmak lazım. Asicste kaldı gönlüm

Asics’in Gel teknolojisi var. Boost Adidas’ın :slight_smile: Bu arada, tabanı çıkartılabilir bir model tercih etmek de akıllıca olabilir. Bu sayede kendinize özel tabanlık kullanmak isterseniz orijinal tabanı değiştirebilirsiniz.

Parkuruna göre Gtx tavsiye ederim. Bu yıl İznik (4 mevsim birden yaşandı), Tahtalı (Mayıs sıcağı ile birlikte 60K’da kar geçişleri) ve OCC’de (yağmur ihtimaline karşılık giydim, fakat hava aşırı sıcaktı, işin komiği damla yağmur da yağmadı…) GTX’li ayakkabı ile koştum. Sıfır problem. Ben şahsen 3 büyük yarışta denedim, çok memnunum…

Çok araştırdım, çok okudum ve çok izledim farklarını. Gtx’in zararlarının faydalarına oranla daha çok olduğunu gördüm ama bir başkası pekala Gtx tercih edebilir. Aslında en iyisi sizin de dediğiniz gibi parkura göre ayakkabı seçmek ama bütçe sınırlı ve birini tercih etmem gerekirse ben Gtx tercih etmem :slight_smile:

Zararı olsaydı, bu teknoloji ile üretilen koşu ayakkabılarını ne üreten ne de giyen olurdu… :wink:
Gtx’ler nefes alabiliyor, açıkçası koştuğum parkurlar içinde İznik acayipti bu yıl. Dere geçişi yoktu belki ama nerdeyse dize kadar gelen çamur geçişleri, yağmur ve kara maruz kaldık. Saatlerce. Normalde Gtx olmadığı zaman böyle bir ortamda 10 saate varan bir koşuda ayaklarım, parmaklarım pert olurdu, her yeri blister olurdu. Ayaklarım kupkuru kaldığı için blister olmadı… eğer patikalarda uzun saatler geçiriliyorsanız yeni model GTX’leri denemenizi tavsiye ederim…

Benim zarardan kastım, içeri giren suyun dışarı çıkmayacağı sebebiyle idi. Gtx’ler evet su geçirmiyor ama içeri giren suyu da dışarı atmıyor. Dolayısıyla boğaz bölgesinden (mesela su dolu çukura bastınız) su girerse Gtx ayakkabılar içerdeki suyu dışarı atma konusunda diğer ayakkabılar kadar başarılı olmayacaktır. Bu sebeple de ayaklar en iyi ihtimalle çok üşüyecektir. Bu arada Gtx’in pazarlama hilesi olduğunu iddia eden de çok.

Son olarak, ben hiç kullanmadım, denemedim. Sadece okuduğum onlarca araştırma ve izlediğim videodan çıkardığım sonuç bu. Keşke imkan olsa da her ikisini deneyip ona göre karar verebilsek.

Konuya katkı olması açısından bu seneki bol çamurlu, karlı ve yağmurlu geçen İznik ultra 90k parkurunu speedcross un gtx olmayan modeliyle koştum ve herhangi bi sıkıntı yaşamadım . Ayakkabı ve ekipman seçimi birçok faktöre bağlı ve fazlaca kişisel. Mesela ben eldiven ve rüzgarlıkla koşarken birinci olan arkadaş parkurun çoğunluğunu koşabildiği için kar yağarken bile tişörtle koşmuştu :slight_smile:

Deneyimlerime gore iki onemli konu var:

1. Ayak taraginiz genis mi dar mi? Bu cok onemli. Benim gibi genis ayak tarakli iseniz ornegin Salomon Speedcross zorluk cikarirken S LAB Ultra inanilmaz rahat gelir.

2. Duz taban, ice basma, disa basma sorunlariniz var mi? Benim ice basma sorunum var. Boyle bir sorunum oldugunu bilmiyordum. Ne zaman yastiksiz ayakkabi ile 42 km yol maratonu kostum, sakatlandim. Bu sorunlarda yastiklama destegi onemli.

Antremanlarımı genellikle tartan pist’te yapıyorum. Ayakkabı basış şeklim normal. Asıl sormak istediğim şu; tartan pist’te hangi teknolijiyi kullanmam gerekiyor.

Konuşmalara istinaden, mizuno waverider, asics nimbus cumulus serileri, indirimde ya da geçmiş döneme ait daha marka ürünler northface, Columbia benim tavsiyelerim şimdilik bunlar.

hangi sitede acaba ? asics in kendi sitesinde mi indirimde

Asics kendi sitesi bazı modeller indirimde, kesin net bir yer söylemedim bazen site bazen mağaza uygun olabiliyor.

Bugün Asics Nimbus 20 Lite Show aldım. Uzun antreman dinlenmesinde olduğum için henüz deneyemedim. Umarım üzmez beni

1 Beğeni

Bu sene ki manavgatultra yı 38 km gtx ayakkabım ile koştum, koşanlar bilir 3 veya 4 dere geçici vardı yaklaşık diz mesafesinde , sonrasında ayakkabı içerisinde su kalır vıcık vıcık bir koşu olur diye düşünüyordum ancak hiç problem yaşamadım. (Asics sonoma)

3 Beğeni