Koşu Aktivite türü seçimi "Run" vs "Trail Run" ve performans hesaplamaya etkisi

Çoğu saatte “koşu” aktivitesi yanında bir de “arazi koşusu” seçeneği bulunuyor. Genelde bu 2 seçim arasında veri ekranlarında farklılıklar oluyor. Koşu seçeneğinde genelde alışkın olduğumuz süre, anlık hız, ortalama hız, HR vs. gibi veriler varken Arazi koşusu seçeneğinde irtifa, harita vs. gibi farklı veriler de bulunabiliyor. Bu veri ekranları isteğe göre değiştirilebilir olmakla beraber genelde çoğunluk koşu ekranlarını kendine göre ayarlayıp geçiyor. Dolayısıyla da arazi koşusu ekranı özellikle yol koşularına daha fazla zaman ayıranlar arasında pek kullanılmıyor. O da koşu bu da koşu, ben ihtiyacım olanı zaten ekranıma ekledim diye düşünüyor koşucu.

Peki bunun sonucu ne oluyor. Araziye çıktığınızda güzel güzel tırmanırken hooop Garmin size eksi performansı acımadan çakıp geçiyor, tabi Vo2 Max da düşüyor. Oysa siz belki de keçi gibi tırmanıyorsunuz o sırada.

Garmin özelinde konuşursak, ya bu ne insafsız saatmiş, hiç mi acıması yok diye araştırırken bir de gördüm ki aktivite seçeneklerinden “Trail Run” seçtiğinizde saat, performans , VO2 ve bunları kullanarak yaptığı hesaplamalara o koşuyu dahil etmiyormuş. İşe yarayabilecek enteresan bir detay.

Eğer saat üzerinden performans takibine önem veriyorsanız, arazi koşularında “Trail Run” seçerek o koşuların genel veri kümenize etki etmemesini sağlayabiliyorsunuz. Koşu her koşulda yine de Training Load’a ekleniyor.

4 Beğeni

Fenix 6 serisinde 15.20 güncellemesi ve Enduro’da Trail Run profilinin de Vo2Max kaydetmesi sağlandı. Vo2Max kaydedin diye bir ayar var bunun için. Güncel FR serisine ve yeni gelecek modellere de gelir bu ama daha önceki cihazlara gelmeyecektir sanırım.

2 Beğeni

Mantıklı, sonuçta donanımdan bağımsız çok basit bir yazılım güncellemesi.

Ama Garmin’i tanıyorsam hayatta bu güncellemeyi yaymaz. 1,2 modele ekler bırakır. Çok garip bir çalışma tarzları var.

DCRainmaker, Garmin 945 ve 745’e Enduro’daki bu özelliklerin ( Climb Pro 2.0 Descents, Climb Pro 2.0 Alerts, Trail Run VO2Max, Ultra Run Rest Timer), 245’e de Trail Run VO2Max özelliğinin muhtemelen bahar aylarında geleceğini yazmıştı.
https://www.dcrainmaker.com/2021/02/garmin-enduro-gps-watch-in-depth-review.html

Fenix 6 & MARQ get those feature updates today in a firmware update (well, they were in public beta a few weeks ago too). Additionally, the Forerunner 945 & Forerunner 745 will also get all those updates. The Forerunner 245/245 Music will get the Trail Running VO2Max enhancements. The timing however on the Forerunner series is less clear, with Garmin saying likely more spring.

2 Beğeni