Koşmadığımız günlerdekı nabız

Dün doktor tansiyonumu ölçerken nabzımın düşük olduğunu söyledi ve spor mu yapıyorsun diye sordu evet dedim . Bu işin bir ciddiyeti var mı. Bizim nabzımız hep düşük. İlerde kalbim büyür mü gelecek için tedirgin olmaya başladım. Aniden koşmayı bırakmak da zararlıymış yazıyor. Haftada 3 gün 45 dk koşuyorum ve egzersiz yapıyorum. teşekkürler

Bu yoğunlukta antrenman yaparken korkacak bir şey olduğunu sanmıyorum (tabii düşükten kastınızı normal seviyelerde olarak algılıyorum, zaten sorun seviyesinde olsa doktorunuz uyarılar yapardı), hatta bu iyi bir şey. Ama tabii sık sık hekim kontrolünden geçmek şartıyla. Nabız aşırı düşerse sorun olmaya başlar ki bu bahsettiğiniz yoğunlukta normal şartlarda olmaz. Dinlenirken ya da uyurken 30’un altına düşmesi büyük sorun olabilir. Spor yapanların dinlenik nabızları sedanter insanlardan daha düşük oluyor, o nedenle doktorlar ve hemşireler hemen fark ediyorlar. Diğer konu da aniden bırakmak; hiçbir şeye aniden başlamayın ve hiçbir şeyi aniden bırakmayın zaten.

2 Beğeni

Teorik bir görüş var. Ne kadar doğru ya da doğruluğu kanıtlandı mı bilmiyorum.
Görüşe göre insanın hayatında her gün belli bir kalp atış sayısı var. Normal insanlar 24 saatte normal yaşantıları boyunca bu kalp atışını gerçekleştirirken sporcular gün içinde belli saatlerde spor yaptıkları için 24 saatlik kalp atımının büyük bir kısmını geride bırakıp dinlendikleri saatlerde kalpleri daha yavaş atıyor. Bu daha doğru ve sağlıklı kabul ediliyor çünkü kalp daha az çalışıyor toplamda
Rakam olarak örnek vereceksek
Dakikada 75 nabzı olan birisi
Saatte 4500 nabzı 24 saatte ise 108.000 nabzı var
Sporcu 2 saat boyunca ortalama 150 nabız ile antrenman yaparsa 18.000 kalp atımı oluyor
Geriye kalan 22 saatte atacağı dakikada 68 nabzı kalıyor.
Hesaplamalar yanlış olabilir kusura bakmayın ama genel mantık böyle
Benim dinlenik nabzı 63-67 çıkıyor ki çok çok düzenli antrenman yapmamama rağmen
Sizinki de gayet normal diye düşünüyorum

1 Beğeni

Merhaba bende düzenli nabız ve tansiyon değerlerimi eNabız uygulamasına kaydediyorum .Örnek verirsem dün 30km 1500 m tırmanışları antrenmandan sonra takibeden saatte nabzım 78 oldu , 1 gün sonra yani bugün 56 oldu 2 gün daha dinlenirsem 40 oluyor bunun altına inmiyor tansiyonum normalde biraz yüksek fakat antrenman sonrası 1 yada 2 birim düşüp normal değere geliyor.Saygılar.