Koşarken zihin yönetimi ve etkileri

Merhabalar, koşu esnasında nabız, hız, süre , adım ve bir sonraki adımları , kmleri düşünürken nabzımın yüksek sevrettiğini, ama nezaman koşu dışında başka düşünceler içine dalsam nabzımın düştüğünü ve sabit bir ritimde yol aldığımı farkediyorum. Ama bu düşünce hali sürekli değiştiğinden koşu içinde konsantrasyonum bozulmakta. Merak ettiğim ve paylaşmak istediğim koşu esnasında zihninizi nasıl yönlendiriyorsunuz ve bu durum koşunuza nasıl etki ediyor.

2 Beğeni

Genelde koşarken beynim boş oluyor ya da hayatımla ilgili şeyleri düşünüyorum. Bunları düşünürken pace duruma göre bazen artıp azalabiliyor ancak genelde değişmiyor. Ama başka bir şey düşünürken koşu formumun bozulduğunu fark ettim. Çünkü kafa başka yerde olunca adımlar da dağınık oluyor benim.
Sadece koşmaya devam ediyorum ben. Kendi kendine geliyor ayaklar ve sorun olmuyor bu. Antrenman amacından hiç saptığım olmadı kafam başka yerde diye.

Bu bahsettiğiniz durum; zihninizin alfa durumu na geçmesiyle ilgili olabilir. Hatta koşu içinde ne kadar çok bu durumda bulunulursa, koşu sırasındaki|sonrasındaki koşucu sarhoşluğu nun da o denli yoğun olduğuna dair fikirler bulunuyor. Sanırım zihnin alfa durumu (alpha state of mind) ve koşucu sarhoşluğu (runner’s high) anahtar kelimelerini harmanlayan bir araştırma sonucu ilginç bilgilere erişilebilir.

Her koşuda başarılamasa bile, “hiçbir şey düşünmemeye çalışmak” yada “düşünceleri serbest bırakmak” ( koşuyakaldım :musical_note: aklımın iplerini saldım :notes: :relieved: ) belki de başlangıç noktaları olarak değerlendirilebilir.

İyi antremanlar

2 Beğeni

Ben yavaş veya orta tempoda koştuğumda sürekli bir şeyler düşünüyorum. Parça parça alakasız düşünüyorum , bazen düşündüğümün farkına sonradan varıyorum. Ancak ne zaman hızım limitlere yakşırsa düşünme son buluyor . Sanırım düşünme konsantrasyon ve enerji kaybına yol açıyor.

1 Beğeni

Bir saati geçen antremanlarda, bacaklarımın üstünde geçirdiğim süre hariç hiç bir etkeni düşünmüyorum. İki saat koşacaksam; benim için hızın veya nabzın önemi kalmadığı için aklım bunları umursamıyor. Özellikle uzun koşularda sadece süreye odaklanmak işe yarayabilir.

1 Beğeni