Koşarken yaşanan sorunlar

Merhabalar, ben uzun zamandır futbol oynayan 20 yaşında biri olarak yaklaşık 3 haftadır jogger koşusu yapıyorum. koşu mesafem de ortalama 10km ve süre olarak da 1 saat oluyor. ama son 2 gündür koşuma engel olan etmenler var, mesela koşuya başladım 4 dakikada 1km koşuyorum ve sırtıma bir ağrı giriyor sonra bu kalbimi sıkıştırıyor gibi oluyor. böyle olduğu için koşuyu 3 km de kestim bugün tekrar gittim yine aynı şekilde 1km de sırtımın sol tarafından bir batma ve kalpte sıkışma şeklinde bir ağrı oldu ve burnumdan kan geldi. yaklaşık 14 yıllık spor hayatım var ve ilk kez böyle bir şeyler karşılaştım önerilerinizi alabilir miyim.

Tqm ısınmadan sert koşmaya başlarsanız dediniz gibi kale bıçak saplanır gibi olur
Sırt içinde ya bonunuzu kasıyorsunuzdur yada kol çekiminde bir hata vardır bunlara dikkat ederseniz düzelir
Bana hocam demişti benim düzelmişti
İyi günlerv

1 Beğeni

teşekkür ederim öneriniz için yani her zamanki kol çekimimi yapıyorum ama son 2 gündür böyle olması çok anlamsız geldi :confused:

Kalp doktoruna muayene olmakta fayda var, ekg eko vb tahliller ile kafan rahat olur. İhmal etmeyin. Geçmiş olsun.

2 Beğeni

şuanda hastanede çalışmaktayım ilk işim o olucak yarın, teşekkür ederim öneriniz için.

mesela koşuya başladım 4 dakikada 1km koşuyorum ve sırtıma bir ağrı giriyor sonra bu kalbimi sıkıştırıyor gibi oluyor. böyle olduğu için koşuyu 3 km de kestim bugün tekrar gittim yine aynı şekilde 1km de sırtımın sol tarafından bir batma ve kalpte sıkışma şeklinde bir ağrı oldu ve burnumdan kan geldi.

Çok geçmiş olsun. En kısa sürede doktora gidin lütfen.

yaklaşık 14 yıllık spor hayatım var ve ilk kez böyle bir şeyler karşılaştım önerilerinizi alabilir miyim.

Ben de aynı hataya düşmüş biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki farklı sporların farklı mekanikleri var. Birinde iyi olmak diğerinde de otomatikman iyi olacağınız göstermiyor çünkü farklı kas grupları çalışıyor. Ben de 10K koşuyorum diye halı sahaya döndüm 3 yıl aradan sonra, ilk maç hamstring kasım çekti, şimdi de kasıklardan dolayı 3 haftadır off durumdayım. Cristiano Ronaldo maraton koşamaz, Eliud Kipchoge de 90 dakika futbol oynayamaz (diye düşünüyorum) :slight_smile:

4 Beğeni

merhaba,
Jog koşusu demişsiniz ancak 4 dk’da 1 km (eğer elit atlet değilseniz) hızlı bir tempo. Isınmadan bu tempolarda koşmak tehlikeli olur diye düşünüyorum.

3 Beğeni

10 km 1 saat de yazılmış, o da 6 pace eder. Hesapta hata olabilir mi?

1 Beğeni

Teşekkür ederim evet kesinlikle mantıklı.

Telefonumun kendi uygulamasına göre öyle gösteriyor bacak boyum çok uzun olduğu için adımlarımı biraz uzun atıyorum galiba aslında bu beni jogdan çıkarıyor olabilir.

Teşekkür ederim. Daha o elit atlet günlerini görmedim haklısınız biraz fazla yüklendim bundan sonra dikkat ederim.