Koşarken oluşan taban ağrısı konusunda yardım

Resimdeki Waist line denilen bölgede şiddetli ağrı oluşuyor galiba yanlış tabanlı ayakkabı tercihinden oldu.Koşarken kullandığım ayakkabı Nike lunartempo 2

Ayakkabının incelemesi

Ayakkabı alırken nerede yanlış yaptım ya da neyi değiştirmem lazım?Şimdiden teşekkürler

Ayağınızda plantar faciitis olabilir. Özellikle sabahları yeni uyanınca ağrı oluyorsa. O bölgede bir gerginlik hissi olur eğer sorun buysa. Eğer öyleyse calf kaslarının esnek olmamasıdır sorun.

Ayakkabı konusu kosu ve basma alışkanlığı ile ayak yanınızda ilgili. İstanbul daysanız Outrunner diye bir mağaza var. Burada bu konuda uzman arkadaşlar yardımcı oluyorlar size bazı testlerden sonra.

Öncelikle ilginiz için teşekkürler.Aslında normalde hiçbir ağrım yok ayağımda ama 1-2 km koşmadan sonra ayak tabanımın ortasında inanılmaz bir ağrı başlıyor.Yaklaşık 3-4 yıldır koşu bandında, haftada 4-5 gün,günde 4 km koşuyorum.Yani ağır antrenman olmamasına rağmen bu sorunu yaşıyorum.Önceden asics patriot 6 gibi biraz kalitesiz ayakkabım vardı sonra biraz kaliteli bir ayakkabı almak istedim ve lunartempo2yi aldım ama o da fark yaratmadı.Galiba en iyisi test yaptırmak bende Zorludaki Nike ncr testine gitmeyi düşünüyordum ama sizin dediğiniz yer de bana çok yakın oraya gidebilirim.

Outrunner’da Nike ncr test gibi koşu bandında test yapılıyor mu acaba bilginiz var mı?

Selam
Evet yapılıyor hatta daha bilgili arkadaşlar yapıyor. Ama sorunu önce anlamak için doktor tavsiye ederim.

Bende de aynı ağrı var, ayak kemeri civarında ve sadece sağ ayağımda oluyor. 2-3 km sonra başlıyor ve koşudan 2 gün sonraya kadar devam ediyor. Ayakkabı mi, antrenman eksikliği mi, basma bozukluğu mu yoksa başka bişey mi?

Aynı sorunu geçen sene yaşadım. Doktor silikon tabanlık önermesine rağmen, ortepedik ürünler satan mağazanın tavsiyesi ile ayak kalıbıma uygun bir tabanlık yapıldı. Bu tabanlık sert malzemeden olduğu için koşarken ayak kemer bölgesinin tabanlığın kenarına denk gelmesinden dolayı koşmak bir işkence olmuştu, dolayısıyla bu tabanlığı kullanmayı bıraktım, aslında koşmayı bıraktım ve tabanlığı gün içinde kullanmaya başladım, O da bir işkenceydi çünkü ayak içi su toplamıştı. Bir süre sonra yeter artık deyip tabanlığı kullanmayı bıraktım. Birkaç hafta sonra kendimi iyi hissedince, öncelikle ayak basma testi yaptırarak içten destekli bir ayakkabı aldım (Bursa New Balance’ta statik test yapılıyor); ayakkabı modeli M870 v3. Ayrıca doktorun tavsiye ettiği siliokon tabanlığı da alarak, koşmaya başladım. 1 senedir ağrısız koşuyorum. Tavisyem silikon tabalık ve içten destekli ayakkabı, ama yine de test yaptırın.
NOT: Ayakkabı eskiyince yine aynı modeli aldım (6 ay sonra). O da eskiyince New Balance’ın başka bir modeline geçeyim dedim. Yine içten destekli olduğu söylenen 860 v6 modelini aldım. Bu ayakkabı ile koşmaya başlayınca aynı yerde yine ağrı oluştu. Şu anda yepyeni 860 v6 olduğu gibi yatıyor. Ben hala eski 870 v3’lerimle koşuyorum :slight_smile: New balance’a 860 v6’daki problemi anlatan anlatan mail attım, ayakkabıyı getirin inceleyelim dediler ama hiç umudum olmadığı için gitmedim.

Peki neden sağ ayak, aynı insan aynı ayakkabı, aynı zemin?

benim bütün marazlar sol bacak ve ayakta, aynı soruyu ben de soruyorum kendime :slight_smile:

Gerçekten ilginç ve yorucu bir konu sağ dizimde ağrıyor bazen, esneme yapıyorum belki yetersiz geliyordur.

Bende de sakatlıklar genellikle sağ tarafta… Aynı zamanda bir miktar sağ/sol kas dengesizliği de mevcut… Futbol oynarken sağ ayağımı kullanmış olmanın etkisi olduğunu düşünüyorum…

Her ne kadar fitness ile ilgili olsa bile, Sağ Sol Kas Dengesizliği videosunda tek taraflı sakatlıklar ve sağ/sol kas dengesizliği ile ilgili kendi koşu hayatıma dair birkaç ipucu yakalayabilmiştim…

Hepimize :slight_smile: geçmiş olsun…

1 Beğeni

Videoyu izledim, evet bilinen olabilecek durumları güzelce anlatmış arkadaş, güçlenme çalışmalarımda bile dengeli şekilde çalışmaya özen gösteriyorum. Fakat koşu ve güçlenme sonrasında esneme hareketlerini ihmal etmiştim 1-2 haftadır bacaklar ve kalça için koşu yada squad sonrası esneme yapıyorum, diz ağrılarım azaldı. Fakat ayak tabanı ağrısı halen devam ediyor son koşumu yapalı 4 gün olduğu halde.