Koşarken el parmaklarında uyuşma (Elektrik çarpması gibi)

25.km’den sonra el parmaklarımdan başlayan bir uyuşma başlıyor ve tüm kollarımı kaplıyor. Bu durumun neden olduğunu ya da bu durumu yaşayanınız oldumu acaba. Sizce su kaybından olabilir mi? Korkudan koşuyu bırakıp yürümeye başlıyorum, düzelince devam ediyorum ancak müthiş bir endişe/korku ve zaman kaybı yaşıyorum…

Ellerde uyuşmaya birden fazla sebeb olabilir. Öncelikle tek taraflı olup olmadığı önemli. Eğer tek taraflı ve lokalize ise karpal tünel sendromu gibi basit kas iskelet sistemi rahatsızlığı olabilir. Elektrolit bozuklukları ki hiponatremi uzun koşularda en sık görülenidir çoğunlukla farklı belirtilerle ortaya çıkar tarif ettiğiniz tipik değil. Aşırı sıvı kaybına bağlı vücuttaki efektif volümün azalması ve cardiac-output’un düşmesi ellerde perfüzyon bozukluğuna yol açabilir. Bu açıdan koşarken iyi hidrasyon oldukça önemli. Kalp perfüzyonunda göreceli azalma (kalp kan akımında) sol kolda özellikle atipik belirtilere yol açabilir. B12 ve folik a yetersizliği ve kansızlık da aynı sıkıntı ile kendini gösterebilir. Bence genel kan elektrolitlerinize, hemoglobinize, vitamin sevilerinize baktırmanızda fayda var. Ayrıca ekg ve efor testi kalp sağlığı açısından iyi bir değerlendirme olacaktır. Kısaca bence bir check-up yaptırırsanız faydalı olur. :smile:

2 Beğeni

Merhaba, belirtilen tum olasiliklar disinda aklima laktik asit şoku geldi. Vucudunuzda biriken laktik asitten de kaynaklanabilir. Yürüyünce geciyorsa, koserken birikeni tuketemiyorsunuz taki ki bir sinira kadar. Bunu da değerlendirmenizi tavsiye ederim.

1 Beğeni

öncelikle teşekkür ederim, karıncalanma tek taraflı değil, iki elimde birden başlıyor ayrıca geçenlerde yaptırdığım bir tahlilde düşük te olsa kansızlık tespiti yapılmıştı.