Koşarken Dizde Uyuşma

Uzun zamandır herhangi bir problem ile karşı karşıya değildim. Buna sevinirken sanırım kendi kendime nazar değdirdim. Problemim şöyle;

5:00-5:30 gibi pacelerde koşarken herhangi bir sorun yok. Yani jog atarken gayet rahat şekilde koşabiliyorum. Arada sırada tempo koşuları yaparken yani 4:30-4:20 gibi koşarken 5-6 km sonra sol dizimin kenarında bir ağırlaşma başlıyor. Ağrı yok, can yakan bir şey yok. Uyuşma var sadece. Sanki sinire baskı varmış gibi ayağımı hızlı bir şekilde açıp kapatamıyorum. Bu da koşu stilimi bozuyor yalpalamaya başlıyorum lastiği patlamış araba gibi. En sonunda ise durmak zorunda kalıyorum.

Interval yaparken böyle bir sorunla karşılaşmıyorum. İş sürekliliğe geldiği zaman bu uyuşma başlıyor. Aşağıda resim bırakıyorum.

Tam baş parmağın olduğu dışarı bakan yerde uyuşna başlıyor. Daha önce başına gelen oldu mu acaba ?

1 Beğeni

Çok geçmiş olsun, hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama araştırıp mutlaka bir spor hekimine görünmenizi tavsiye ederim. Sadece yüksek tempoda yapması ilginç… Belki güçlendirme programı verecektir.??

Tabi bir doktor tavsiyesi alana kadar yüklenmemenizi öneririm. Umarım iyileşirsiniz, sporla ve sağlıcakla kalın…

2 Beğeni

Teşekkür ederim çok. Doktora derdimi nasıl anlatacağımı bilmiyorum bir sorunum da bu. Muhtemelen röntgen falan isteyecektir, biraz endişeliyim. Bazı günler olmuyor böyle bir durumda var. Bugün mesela yine yaptı. Biraz üzerine gidince düzeldi ama bir süreliğine, sonra tekrar etti. Spor geçmişimde vücut geliştirme de vardı. Bu yüzden kaslarımın dayanıksız olduğunu düşünmüyorum. Yada yanılıyorum. Gidince göreceğiz bakalım. Umarım geçiririm.

1 Beğeni

Selamlar,
Mevcut antreman düzeyi ve kilonuzla bu pace’ler fazlasıyla hızlıysa vücut garip tepkiler verebiliyor.

1 Beğeni

Uzun ultralarda,70,80 km civarında benim sağ dizimde uyuşma hissizlik gibi birşey oluyor, ağrı kesici ile devam ettiğim zamanlar oldu, yarışın ertesi günü rutin ağrılarla beraber yok oluyor,kronik bir durum olmadı .

1 Beğeni

Yaklaşık 4 yıl önce çektim bu noktadaki tatlı ağrıyı iyi bilirim :smiley: Haldır haldır maraton hazırlığı yapmaya çalışırdım. O zaman koşu grubumuzdaki hocamıza durumu izah ettiğimde; spor salonu güçlendirmesi ve glikozamin takviyesi yapmamı tembihlemişti. Sözünü dinledim. Karşılığında dizlerimle çok iyi anlaşmayı öğrendim. Asfalttan araziye de güçlendikçe daha fazla zaman ayırdım. Son iki yıldır da dizlerim ne derse o oluyor. Onlar nereye isterse oraya gidiyoruz tek başına ordu gibi. :smiley:

1 Beğeni

Merhaba,
Uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler sinire baskıyı işaret edebilir. Koşucularda dizin dış kısımda İliotibial Band sendromu olabilir onda ise uyuşma yerine ağrı olur. Ayrıca dizin dış alt kısımdan sinirlerin yoğun geçtiği yer. Uyuşma bölgesel mi / ayakta ya da parmaklarda var mı? Bel probleminiz / fıtık varsa oda etkileyebilir.
Şuan için pace 5.30 da devam etmende fayda var diye düşünüyorum , ayakkabı seçimi, sert zemini tercih etmemen önlem olabilir. Ayrıca koşu da taban teması bizim için önemli bunlara dikkat etmende fayda var. Yokuş yukarı ve aşağı / rampalı parkurlara bir süre ara vermende hafifletebilir. Bunlar öngörü bunu da belirtmek isterim. Geçmiş olsun.
Saygılarıma…