Koşarken Dizde Uyuşma

Uzun zamandır herhangi bir problem ile karşı karşıya değildim. Buna sevinirken sanırım kendi kendime nazar değdirdim. Problemim şöyle;

5:00-5:30 gibi pacelerde koşarken herhangi bir sorun yok. Yani jog atarken gayet rahat şekilde koşabiliyorum. Arada sırada tempo koşuları yaparken yani 4:30-4:20 gibi koşarken 5-6 km sonra sol dizimin kenarında bir ağırlaşma başlıyor. Ağrı yok, can yakan bir şey yok. Uyuşma var sadece. Sanki sinire baskı varmış gibi ayağımı hızlı bir şekilde açıp kapatamıyorum. Bu da koşu stilimi bozuyor yalpalamaya başlıyorum lastiği patlamış araba gibi. En sonunda ise durmak zorunda kalıyorum.

Interval yaparken böyle bir sorunla karşılaşmıyorum. İş sürekliliğe geldiği zaman bu uyuşma başlıyor. Aşağıda resim bırakıyorum.

Tam baş parmağın olduğu dışarı bakan yerde uyuşna başlıyor. Daha önce başına gelen oldu mu acaba ?

1 Beğeni

Çok geçmiş olsun, hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama araştırıp mutlaka bir spor hekimine görünmenizi tavsiye ederim. Sadece yüksek tempoda yapması ilginç… Belki güçlendirme programı verecektir.??

Tabi bir doktor tavsiyesi alana kadar yüklenmemenizi öneririm. Umarım iyileşirsiniz, sporla ve sağlıcakla kalın…

3 Beğeni

Teşekkür ederim çok. Doktora derdimi nasıl anlatacağımı bilmiyorum bir sorunum da bu. Muhtemelen röntgen falan isteyecektir, biraz endişeliyim. Bazı günler olmuyor böyle bir durumda var. Bugün mesela yine yaptı. Biraz üzerine gidince düzeldi ama bir süreliğine, sonra tekrar etti. Spor geçmişimde vücut geliştirme de vardı. Bu yüzden kaslarımın dayanıksız olduğunu düşünmüyorum. Yada yanılıyorum. Gidince göreceğiz bakalım. Umarım geçiririm.

2 Beğeni

Selamlar,
Mevcut antreman düzeyi ve kilonuzla bu pace’ler fazlasıyla hızlıysa vücut garip tepkiler verebiliyor.

2 Beğeni

Uzun ultralarda,70,80 km civarında benim sağ dizimde uyuşma hissizlik gibi birşey oluyor, ağrı kesici ile devam ettiğim zamanlar oldu, yarışın ertesi günü rutin ağrılarla beraber yok oluyor,kronik bir durum olmadı .

2 Beğeni

Yaklaşık 4 yıl önce çektim bu noktadaki tatlı ağrıyı iyi bilirim :smiley: Haldır haldır maraton hazırlığı yapmaya çalışırdım. O zaman koşu grubumuzdaki hocamıza durumu izah ettiğimde; spor salonu güçlendirmesi ve glikozamin takviyesi yapmamı tembihlemişti. Sözünü dinledim. Karşılığında dizlerimle çok iyi anlaşmayı öğrendim. Asfalttan araziye de güçlendikçe daha fazla zaman ayırdım. Son iki yıldır da dizlerim ne derse o oluyor. Onlar nereye isterse oraya gidiyoruz tek başına ordu gibi. :smiley:

3 Beğeni

Merhaba,
Uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler sinire baskıyı işaret edebilir. Koşucularda dizin dış kısımda İliotibial Band sendromu olabilir onda ise uyuşma yerine ağrı olur. Ayrıca dizin dış alt kısımdan sinirlerin yoğun geçtiği yer. Uyuşma bölgesel mi / ayakta ya da parmaklarda var mı? Bel probleminiz / fıtık varsa oda etkileyebilir.
Şuan için pace 5.30 da devam etmende fayda var diye düşünüyorum , ayakkabı seçimi, sert zemini tercih etmemen önlem olabilir. Ayrıca koşu da taban teması bizim için önemli bunlara dikkat etmende fayda var. Yokuş yukarı ve aşağı / rampalı parkurlara bir süre ara vermende hafifletebilir. Bunlar öngörü bunu da belirtmek isterim. Geçmiş olsun.
Saygılarıma…

2 Beğeni

Merhaba

4 aydır kosuya basladıgım an sol bacagımda garip birseyler var. Sol bacagım sag bacagımdan geride kalıyor , ayagımı dizden asagısını sanki suruyerek cekiyormuşum gibi oluyor , dizim sanki tam acılmıyor gibi , kısacası hızımı kesiyor , aşırı sinir bozucu, 4-5 km den sonra bu azalıyor ve hızlananiliyprum ama hissiyat sag bacagım gibi olmuyor.
Bu arada hic agrım yok , sert bisiklet biniyorum sıkıntı yok , normal hayatımda hicbir sekilde sıkıntı yok , sadece koşuya basladıgımda sol bacak tokezler gibi gidiyorum.uyusma yok karıncalanma yok.

Buna benzer sıkıntısı olan var mı?

1 Beğeni

Uzun mesafelerde, 50 km gibi mesafelerde banada oluyordu bu durumu agri kesici ile baskilayarak çok yarış bitirdim, Zamana bırak güçlenince eşik değişiyor.

1 Beğeni

Bacagın ileri gitmesine hamstring gurubunun izin vermesi gerekir. yani hamstringini güzelce strech etmen gerekir. ağrısı ve uyuşmadan bahsetsen belki fıtıktan söz edebilirdik ama sanırım güzel bir ısınma ve koşu öncesi streching fayda edecektir. bu halde ısrarcı koşmalar sakatlıklara sebep olabilir. Allah muhafaza:)

3 Beğeni

Yorumlar için tskler. Ortopediye gittim detaylı muayene etti dr fakat hic sıkıntı gormedi. Kalca ve bel rontgeni baktı ondada sıkıntı yok.
Haliyle teshis yok.

Birde norolojiye gidecegim.

Cok sinir bozucu bir durum , koşarken sol bacak sag bacaga yetişmiyor. Sanki dizden acılmıyor gibi. Hızlanınca azalıyor cunku dizimi daha cok kırdıgım için o hissiyat cok olmuyor. Yavas koşarsam tam ızdıraba donuyor.

2 Beğeni

Selamlar

Norolojiden de herhangi bir teshis cıkmadı.
Kendi teshisim , sanırım arka bacak harmstring kaslarında kısalma var.

2 Beğeni

Selamlar

Sıkıntımla ilgili fizik tedaviye gittim. Nörodinamik pronlem oldugunu soylediler.
Bacakta sinirler uzerinde katmanlar olurmuş ve bu katmanlar birbiri uzerinde kayarmış. Eger yeterli kan gitmez ise , beslenemezse bunlar sinire yapısırmış ve siniri gerermiş .
Basletbol ve spor gecmişim oldugundan bu tur birseye karsı agrı yasamamışım, kaslar oldukca dayanıklı sanırım.
Buna gore fizik tedavi baslandı, sanırım yakında sonuc alınacak.

Buna benzer bir sıkıntı yasayan olursa diye yazmak istedim.
Bilgi paylasıldıkca deger kazanır.

3 Beğeni