Koşarak Alpler Mavi Patika

@tgirgin Sertan’la birlikte geçen yıl başladığımız Via Alpina rotaları üzerinden Koşarak Alpler projesinin bu yılki ayağı için 10-26 Temmuz arasında Alpler’deydik. Monaco, Monte Carlo’da deniz seviyesinden başlayıp, Via Alpina Mavi Patika’yı takip ederek yaklaşık 750 km gittikten sonra İtalya’nın Piemonte bölgesindeki Fobello, Val Mastallone’de etkinliği tamamladık. Geçtiğimiz en yüksek nokta, normal rota üzerinde yer almayan ama rota etabında yoğun taş düşmesi riski olması nedeniyle başka alternatifi olmadığı için zirvesine tırmanıp öbür tarafında yer alan dağ evine indiğimiz 3538 m’lik Rocciamelone dağı oldu. Hedefimiz Mavi Patika’nın sonu olan Riale, Val Formazza’ydı ama riskli hava koşulları ve vaktimizin fazla kalmaması nedeniyle bu son bölümü Yeşil Patika ile birlikte önümüzdeki yıla bıraktık.

55 bin metre tırmanıp, inip, 40’ın üzerinde dağ geçidini aşarak Mercantour, Mont Viso, Salbertrand, Mont Cenis, Gran Paradiso, Mont Avic, Valle d’Aosta ve Monte Rosa gibi oldukça güzel ve büyük bölümünü daha önce görmediğimiz yerleri görme şansımız oldu. Alpler gerçekten büyük ve muazzam…

Etkinlik boyunca elimizden geldiğince (ve bağlantı bulabildiğimiz sürece) fotoğraf paylaşmaya çalıştık. Koşarak Alpler’in Instagram ve Facebook sayfalarından bu fotoğraflara ulaşabilirsiniz. Bütün fotoğrafları düzenledikten sonra daha fazlasını da, hikayeleri ile birlikte, paylaşmayı umuyoruz:


Yaz sonuna kadar iki uzun koşumuz daha olacak. İlki 26 Ağustos’ta UTMB koşularından PTL (Petite Trotte à Léon). 290 km, 24500 m+'lik, ana istasyonlar hariç ara istasyonların ve işaretlemenin olmadığı, kendi başına yeterlilik gerektiren bir koşu. Daha önce 2016 yılında sevgili Faruk, Utkuer ve @aykutc Aykut’tan oluşan Salomon Türkiye ekibi denemişti (video). Bu yıl bizim dışımızda @ALPER Alper ve @Yelena Elena ile @ismaileren İsmail Eren ve Servet Çataltepe de katılıyorlar.

Her şey yolunda giderse PTL’den 5 gün sonra Tor des Geants’ın 10. yılı nedeniyle özel olarak düzenlenen 450 km, 32000 m+'lık Tor des Glaciers ikinci koşumuz. PTL gibi ara istasyonsuz, işaretsiz, tam otonomi gerektiren, ilk defa düzenlendiği için sürprizlerle dolu bir koşu. Daha önce Tor des Geants’ı 130 saat altında bitirenler arasından sadece 100 koşucunun kabul edildiği koşu, büyük oranda Valle d’Aosta’nın az bilinen Alta Via 3 ve Alta Via 4 yüksek patikalarını takip ediyor. Rotası gerçekten heyecan verici; merakla bekliyoruz!

Göz atmak isterseniz rotaların haritası:

https://drive.google.com/open?id=1M3mexmbQPi43pBhrhFfBSrzFwO1cat5g&usp=sharing

Via Alpina geçisi bu koşular için de oldukça iyi bir antrenman oldu. Genelde sabah beşten gece ona kadar patikalardaydık. Dağda geçirdiğimiz 15 gecenin tamamında bivak yaptık, toplamda 3 öğün hariç kendi taşıdığımız yiyecekleri tükettik. Motivasyon olarak faydası olacağını düşünüyoruz. Araları çok yakın olmasına rağmen hem PTL’yi hem de Tor des Glaciers’i bitirebilmek için ümitliyiz diyebiliriz! :slight_smile: Daha önce en yakın tecrübemiz 2016 yılında UTMB’yi koştuktan 5 gün sonra Tor des Geants ile aynı rotada, ama ters yönde düzenlenen 4K Alpine Endurance Trail Valle de’Aosta’yı koşmak olmuştu.

(4K, Valle d’Aosta yerel yönetiminin Tor des Geants organizatörleri ile yaşadıkları anlaşmazlık nedeniyle oldukça uzun ve mahkemelere de yansıyan bir süreç sonunda yerel yönetim tarafından düzenlendi. Sadece bir defa koşuldu ve bir daha tekrar edilmedi.)

Royal Sky Ultra Marathon için Mavi Patika rotası üzerindeki Ceresole Reale’ye gelip, gelirken bize dağda bir kaç gün bayram yapmamızı sağlayan yiyecekleri getiren sevgili Ömür Birler’e ve etkinliği mümkün kılan değerli destekleri için sevgili Ayhan Özel nezdinde Ege Endüstri’ye çok teşekkür ederiz!

Önümüzdeki yıl bize katılıp, Alpler’in az bilinen ama oldukça güzel yerleri geçmek isterseniz, web sitemizdeki formu doldurup haber vermeniz yeterli!

21 Beğeni

@girgink ayaklarınıza sağlık ve şimdiden boş şans. Chamonix’ te görüşmek üzere! :smile:

3 Beğeni

Bacaklarınıza sağlık arkadaşlar. PTL ve TOR’da da kolaylıklar. Yolunuz açık olsun :+1::muscle::clap:

3 Beğeni

Girgin Kardeşler harikasınız.Önünüzdeki yarışlarda başarılar :+1::+1::+1:

3 Beğeni

Girgin kardeşler efsane bir projeye imza atmışlarken, bu yıl keşfettikleri Monte Rosa parkurunda Cem Ayhan koştu ve kaleme aldı. Taptaze, blogumuzda yerini aldı. Hazır yeri gelmişken, ek referans olması amacıyla ekliyorum.

Ayaklarınıza sağlık!
Ay sonunda Chamonix’de sizlerle tanışmak için sabırsızlanıyorum!
PTL’de çok başarılar!

9 Beğeni

Biz şimdilik yapamıyoruz ama yazdıklarınızı okuyor ve heyecanlanıyoruz. Lütfen yapmaya ve yazmaya devam ediniz.

2 Beğeni

Girgin Kardeşler, 15. olarak 123 saat ve 54 dakika ile PTL’i bitirdiler. Alper/Elena ve Team Blue yarışa devam ediyorlar. Bir aksilik olmazsa hepsi bitirecek inşallah.
Hepsine yürekten kocaman tebrikler…
İyi ki varsınız…

4 Beğeni

Hepsi bitirdi yarışı.

2 Beğeni