Kompresyonlu kosu giysileri

Ben uzun zamandir Kompresyon corabi kullaniyorum ve cok memnunum.
aranizda Kompresyon giysileri ( Corap,Tisort,Sort,Tight)kullanan arkadaslar bizlere kendi yasadiklarini paylasirlarsa memnun olurum…

@neco nejdet abi bende booster’ın arm sleeve, calf sleeve ve taytını kullanıyorum.Çok ama çok memnunum.Performansıma pozitif yönde etkiliyor laktik asit birikimini geciktirdiği içinde daha rahat ve konforlu yarışma çıkartmamı sağlıyor.

Benim bildiğim kadarıyla bu ürünlerin bilimsel olarak kanıtlanmış bir faydası yok (aktivite esnasında). Belki psikolojik olarak faydası oluyor olabilir. Ama recovery aşamasında faydaları olduğunu okumuştum.

3 Beğeni

@spinodal haklı olabilirsin onlar olmadan kendimi nedense eksik huzursuz hissediyorum :smile:

Evet Mert orada hakli olabilirsin fakat coktandir bilinen kan dolasimina yardimci oldugu ve kani bacaklardan daha kolay Kalbe transport edilmesinde roll oynadigi icin,bunu ben Fitik ameliyati olurken hastanede giydigim Kompresyon coraplarindan cok iyi hatirliyorum.her genc insan icin olmasa bile,fakat belli bir yastan sonra tüm mekanizmalarin görevlerini yüzde yüz yapamayacagi icin faydasi olabilecegini düsünüyorum.Ben dahil kac kisi her gün ayak parmaklarinin ucundan kalkip iniyor ve bunu sabah,ögle aksam yapiyor…!!!

1 Beğeni

Kosu esnasinda bir faydasi var mi bilmiyorum ama kosu sonrasi ise yaradigini dusunuyorum. Vucudumu zorladigim kosulardan sonra bacaklarimi bandajliyorum ve bandajlamadigim zamanlara gore kesinlikle daha hizli bir iyilesme hissediyorum.

Bacaklarınızdaki kas kütleleri ve de onların etraflarındaki yağ kütleleri siz koşarken sallanır. Tüm kasları sürekli kasılmış halde tutamayacağınız için, koşu hareketinin sebep olduğu sarsıntıların önüne geçemezsiniz.
Şu videoda elti bir koşucu olmasına rağmen bu sallantılar görülebiliyor.

Kompresyonlu elbiselerin, taytların falan asıl işlevi işte burada başlıyor. Kaslarınızı sıkarak bu sallantıları azaltırlar ve kaslarınızın daha az hırpalanmasına sağlarlar. Daha az sallanan ve daha az hırpalanan kaslar dolayısıyla daha az laktik asit biriktirir ve daha az yorulur. Kas dokusu siz geliştikçe daha çok sıkılaştığı ve dolayısıyla koşarken daha sallanacağı için bu elbiselerin faydası sizin kas dokunuzun sıkılığına ters orantılı olarak azalır. Yani başlangıç seviyesi koşuculara çok daha fazla fayda sağlar bunlar. Elitler ise ağırlık hem az faydalandıkları için hem de ağırlık hesabı yaptıkları için kullanmazlar bunları.

1 Beğeni

Ben bu konuda yapılmış bilimsel araştırmaların sonuçlarında elle tutulur sonuçlar göremedim. Birçoğu negatif sonuçlanmıştı. Varsa bildiğiniz bir makale veya benzeri bir şey okumak isterim.

İster koşu stilimden , ister bacak yapımdan deyin, eğer uzun mesafe koşacaksam kesinlikle pişik oluyorum.Bunun da önüne şort altına kısa tight giyerek çözüyorum.Nike’ın kendinden tightlı şortları benim için biçilmiş kaftan.Bu manada çok işime yarıyorlar.

Şurada bir araştırma yazısı var. Bir sürü şey yazmışlar. Ancak koşu kısmında 10-60mt sprintlerde faydalı olabilir diyorlar. Bir de sıcak tuttuğundan bahsetmişler.
Şurada da bir şeyler var. Sonuç kısmında yukarıda bahsettiğim kas salınımı ile ilgili bir sonuç çıkarmışlar

1 Beğeni

Şu yazıda adı geçen araştırmayı yapan kişinin de dediği gibi: “faydası olduğunu düşünen kullansın, çünkü öyle insanlarda işe yarıyor:blush:

5 Beğeni

bende uzun yarışlarda kompresyon çorabı kullanıyorum. evet bunlar kasların titreşimini azaltıyor. ancak kafama şöylede bir soru takılmıyor değil kasların bu serbest salınımı ve titreşimi acaba yukardaki eklemlere giden yükü azaltan bir savunma mekanizmasımıdır. biz bunu önlemekle acaba hatamı yapıyoruz. recovery için kesinlikle faydalı olduğunu düşünüyorum.

1 Beğeni

aslında belirgin bir performans farkı göremedim bende.
ama shin splits ağrılarım olduğu dönemde kompresyonlu alt baldırlığın koşarken ağrılarımı azalttığını hissettim.
ayrıca soğuk havalarda vücudu sıcak tutmak adına iyi iş yapıyor bu ürünler.
ve özellikle uzun koşularda normal kıyafetlerin deri üzerindeki tahrişinide azalttığını düşünüyorum bu tip malzemelerin