Kolluk Kullanmanın İşlevi Nedir?

Merhabalar Değerli Arkadaşlar.

Koşucularda özellikle de elit atletlerde gördüğüm ‘kolluk’ kullanımının işlevselliğini merak ediyorum. Sadece görüntüden ibaret değildir sanıyorsam. Bu konuda görüşleriniz varsa ilgiyle takip edecek ve öğreneceğim.
Şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.

Soğuk havalarda, vücut ısısını korumaya yardımcı oluyor. Yani en azından yarış başlayana kadar üşümemek için. Zayıf ve kas oranı düşük insanlar normalden daha fazla üşüyor sanırım.

3 Beğeni

Teşekkür ederim, Sedat Bey.

2 Beğeni

aynı zamanda sanırım kompresyon sayesinde kollardaki kan dolaşımını da düzenliyor…özellikle kişinin kendi threshold’u üzerinde yaptığı koşularda kolların tempo için önemi büyük…

3 Beğeni

Kendi adima ozellikle bu tip mevsim gecislerinde sabah erken kosacagim zaman takiyorum. Hava isininca indirip bilekte ter bezi halinde birakiyorum :slight_smile: aigukta usutmuyor sicakta ter siliyor :smiley:

4 Beğeni

Kolluk candır. Sabah çok erken, serinlikte başlayan ama ilerleyen saatlerde havanın ısınacağı uzun koşularda uzun kollu giymek yerine kollukla başlamak ve hava/vücut ısındığında çıkarmak büyük fayda sağlıyor. Ayrıca yine olası sıcaklık değişiklikleri nedeniyle “uzun kolluyla mı başlasam, yoksa hava ısınır pişman mı olurum?” şeklinde kararsızlık yaratan uzun yarışlarda da yardıma yetişir. Bir çırpıda çıkarıp cebinize/bel kemerinize/çantanıza koyabilmek veya bileğinize kadar indirip ihtiyaç olduğunda tekrar omuza kadar çekebilmek müthiş bir kolaylık. Hafif bir malzeme olarak performansa etkisi de düşük, kışın tempo/time trial koşularında tercih nedeni.

4 Beğeni