Kısa bir yurt dışı trail yarışı ve alışveriş değerlendirmesi

Çok fazla trail koşmamış birisi olarak, karşılaştırma yapacak kadar tecrübem olmadığı için yarış incelemesini biraz kısa tutmaya çalıştım.

Katıldığım yarış Ağustos ayının başında Belçika’nın ''La Roche ‘’ diye küçük bir kasabasında düzenlenen “Le Trails de Phantomes” isimli yarıştı. Tesadüfen o tarihlerde orada olmam nedeni ile kaydımı önceden yaptırmıştım. Cumartesi ve pazar 10-14-16-22-27-32-50-70 km’lik seçeneklerden 50 km ve +2030 metrelik koşuya yazıldım. (http://www.sportevents.eu/trailrunseries/fr/trail-des-fantomes/)
Mesafe ve tırmanış benim seviyemin üstünde olmasına rağmen elimden geldiğince hazırlandım. Ancak tırmanışlar gerçekten zorlayıcı idi. Ancak duvara toslamadan, sakatlanmadan 8 saatte yarışı bitirebildim.
Starttan önce ısınırken dikkatimi çeken tek şey neredeyse koşucuların yarısından fazlasında baton olmasıydı. O anda geç olsa da beni neyin beklediğini fark ettim.
Yarış yeşillikler içinde bir akar suyun etrafında muhteşem bir doğada geçti. Son 3-4 km dışında düz koşulacak bir yer yoktu, iniş ve çıkışların dışında ya ağaç köklerinin içinde, yada kayaların arasında koştuk. Yarışın 7. km sinde neredeyse kasıklara kadar suyun içinden yürüyerek geçtik. Neyse ki 4-5 km sonra ayakkabı ayakkabı ve çorap ayağıma vurmadan kurudu. İlk istasyon 13. km.de, 2. istasyon 36. km.deymiş. Ancak Fransızcam olmadığı için bunu anlayamadım ve 30. km den 36. km ye kadar susuz koştum ve neredeyse bayılacaktım. En sonunda istasyona ulaştığımda çölde vaha bulmuş gibi oldum. Hiç abartmadan yazıyorum 4 dilim karpuz, 1.5 litre su , 2 sandviç, kraker ve ne olduğunu bilmediğim bir sürü şey yedim :slight_smile:

Yarışın sonunda madalya veya tshirt gibi bir şeyler verilmedi. Onun dışında hoş bir anı oldu.

Sonrasında ise decathlon mağazalarında bolca zaman geçirdim. Her spor dalı için inanılmaz çeşitte ürünler vardı. Her reyonun görevlisi bir şekilde o sporu yapan uzman kişi oluyor. Koşu için yardım istediğimiz bir görevli 100 km ultra koştuğunu, başka bir görevli ise 2 saat 40 dakikada maraton koştuğunu söyledi. Kendisi maratonun son 10 km.sinde kullanmak üzere okaliptus aromalı bir enerji jeli tavsiye etti ama bulamadık onu. Aldığım ürünler ve değerlendirmem şu şekilde;

1- Asics Gel Sonoma - İndirimde 37 euroya aldım. Trail için tabanı çok yumuşak ve konforlu. Ancak biraz sert ve kayalık zeminlere uygun değil. Evden çıkıp biraz yolda sonra patikada koşanlar için iyi bir tercih.

2- Asics GT 2000 6 - Henüz denemedim.

3- Decathlondan göğüs ucunun tahriş olmasını engelleyen jel. Kesinlikle çok işe yarıyor. Bantlamaya son :slight_smile:

4-Yine decatlondan tuz tableti, l-carnitine ,recovery toz ve Isostardan isotonic toz.Henüz kullanmadım.

Pek bu tarz ürünleri pek kullanmasam da yoğun antrenman dönemlerinde kullanmayı düşünüyorum. Yolu düşen arkadaşların uğramasını tavsiye ederim. Ancak son kur artışlarından sonra indirimde olmayan ürün almak zor. Kayanolar, wave rider’lar 110-120 eurodan başlıyor.

Umarım konuyu dağıtmadan, sıkmadan tecrübelerimi anlatabilmişimdir.

13 Beğeni

Tebrik ederim başarılarınız daim olsun decathlonda tuz tableti bulabiliyormuyuz.

Türkiye’deki Decathlon’da maalesef tuz tableti yok, sürtünme önleyici krem var tüp şeklinde, kesinlikle başarılı (f/p).

tuz tabletlerini 4 gözle bekliyoruz

decathlon müşteri ilişkilerine yazdım herkes bu konuyla ilgili yazarsa umarım dikkate alırlar.


Bu arada yakında bu ürünü de dechathlondan temiz edebileceğiz. Haberiniz olsun istedim.

4 Beğeni

Süper haber . Belçika’da 10 Euro’ydu. Almamıştım. Ama çok kullanışlı ve güzel duruyordu.

selamlar,aptonia tuz tabletlerini nasıl kullanıyorsunuz?

Kullanmıyorum ama kılavuzda yazdığı şekliyle kullanmakta fayda var.2 saatte 1 ağız dolusu su ile (bol su anladığım) ve günde 2 kapsülü geçmeyecek şekilde yiyin demekte.(su ile yenilemeyeceginden içmek diye çevrilebilir)
https://www.decathlon.co.uk/salt-caps-x100-id_8409161.html detaylı bilgiler kısmında yazmakta.

1 Beğeni

benimde kafam orada karıştı. yenilecek mi bu yutulacak mı? siz nasıl kullanıyorsunuz? birde faydasını gördünüz mü?

İsveç decathlon sayfasından İngilizceye google çeviri ile çevirdiğimizde “take a capsule every two hours with a mouthful of water” demekte.Çiğne falan dese anlaşılırdı.Bende merak ettim kullananlar nasıl kullanmış.İllaki kullanan biri vardır burada.

Bir süredir foruma giremedim , cevap da yazamadım .
Tuz tabletini en az 4 saatlik antrenmanlarda ilk 2 saatten sonra kullanın yazıyor . Ayrıca bir günde en fazla 2 adet kullanın yazıyor .

1 Beğeni

İşte merak edilen; ağza atıp suyla hap gibi mi yutuluyor, yoksa ağza atıp suyla ağızda eritilerek bekletiliyor mu?
@hyildiz teşekkürler :pray: Adamlar eat demiş:slightly_smiling_face:

Kapsül şeklinde . Suyla beraber yutuyorsunuz . İçinde zaten tuz var . Yarış esnasında tuz yutmak, yalamak mümkün olamayacağı için tuz hapı almak gerekiyor .

1 Beğeni

Hap gibi yutuluyor ağıza tuz tadı gelmiyor.

1 Beğeni