Kilikya ultra maratonu ve yarış raporum

Kilikya ultra maratonu (54km) yarış raporu
Merhabalar herkese, bu hafta sonu ilki düzenlenmiş olan Kilikya ultrada koştum. Yarış öncesine kısaca değinmek gerekirse, doğru dürüst antrenman yapamadığım bir süreçti. (2 buçuk aylık çocuk olunca) Haftalık 20-35 km aracı koşularım oldu. (komik ama gerçek) Zaten strava kaydım da ortada  yine de Adana’ya bu kadar yakın bir etkinliğe katılmalıyım düşüncesiyle kaydoldum. Tabii ki bu antrenman ile bir beklentim yoktu yarışta, kendimce içimden 8 saat altında kalabilirsem iyi olur dedim. (55km 1510 mt irtifa) Bir de Yesemekte yaşadıklarımdan sonra ilk defa düzenlenen organizasyon olacağı için kafamda deli sorular ve korkular vardı. Temkinli olacaktım. Tek stratejim buydu. Yarış sabahı sabah 3 te yola çıktım araba ile Mersin Kız Kalesine doğru. (yaklaşık 1 buçuk saatlik bir yolculuk) Kitimi teslim alıp bizi başlangıç noktasına götürecek servise bindim. Yarış başlangıcında kedime sürekli yavaş başla, sakin kal uyarılarında bulundum. Hem antrenmansız hem de ilk organizasyon olduğunu söyleyip durdum içimden :slight_smile: Yarış başladı ve orta sıralarda yerimi aldım. (23 kişi start aldı) ilk 6 buçuk km de 500 mt yakın tırmanış vardı sakin kalarak hızlıca yürüyerek tırmandım, yürüyüş hızıma güveniyordum bu sektörde ve 4-5 kişiyi geride bıraktım. Sonrasında iniş başladı ve biraz bu noktada hızlandım. Kendimi iyi hissediyordum. 8 saat hedefimin altındaydım şimdilik. Km 20 lere geldiğimde 3-4 kişilik bir grubu yakaladım ve teknik iniş başladığında içimden işte bu sevdiğim parkur cinsi diyerek biraz hızlanarak bu arkadaşları geride bıraktım. En son Adanadan tanıdığım koşucu bir arkadaşımla beraber aynı tempoyu tutturarak 30-31 km lerde yer alan cp noktasına ulaştım o biraz beslenmek için fazla kalınca ben de cp lerde zaman geçirmeyi sevmeyen biri olarak hızlıca beslenip hemen çıktım. Beni biraz ileride yakalayacaklarını düşündüm. Yine yokuş yukarı hızlı adımlarla ilerlerken organizasyondan bir arkadaş 3.olduğumu söyledi. Teşekkür ettim kendisine ama içimden yine bir yarışın içinde olduğumu söyledim :smiling_face_with_tear: her an yetişirler diye bekledim uzun bir süre, zaten tek hedefim 8 saat altı olduğu için genel klasmanda kürsüyü çok düşünmedim. (yaş grubunda gireceğime emindim bu noktada) uzun bir süre tek başıma gittikten sonra 38 km lerde yer alan cp noktasına ulaştım. Orada yarış ikincisinin olduğunu gördüm, yine hızlıca beslenerek yola koyuldum, kendisi de benimle beraber çıktı. Biraz sohbet ederek ilerlemeye başladık. Bir ara inişte hızlanarak onu da geride bırakarak 2.lik pozisyonunu yakaladım. Bu şekilde 2-3 km ilerledim sanırım. Bu sırada 1.likte akkuyu run ekibinden Shokirjon yer alıyordu. Kendisini stravadan takip ediyordum ve derecelerinin çok iyi olduğunu biliyordum. Onun için ona yaklaşmak gibi bir beklentim yoktu. Birkaç km sonra rotadan çıkış uyarısı aldım. Saatime baktığımda soldan gitmem gerektiği, işaretlere baktığım sağdan gitmem gerektiği görünüyordu. Yine başı kesik tavuk gibi kalakaldım birkaç dakika (bu sürenin bana kürsüde etki edeceğinden habersiz) sonra birinci koşucunun da ileride benim gibi dolandığını gördüm. Onunla konuşurken 3. Geldi ve işaretleri takip etmemizi söyleyerek (200 300 metre ileride) kendisi koşarak devam ederek 1.lik pozisyonuna geçti arkasından hemen arkasına Shokirjon takıldı, ben de biraz can sıkıntısıyla arkalarına takıldım. Biraz canım sıkılmıştı o noktada kaybettiğim zamanda ama yapacak bir şey yoktu, zaten beklediğim hedefimin çok ilerisinde yer alıyordum. Bu da yeterli benim için dedim. Sonrada hep 300-400 mt önümde olacak şekilde takip ettim Shokirjonu. Son 3-4 km ye geldiğimizde hem güneş hem yorgunluk beni etkilemeye başlamıştı. Bu aralarda Mahmut Yavuza denk geldim birkaç defa (kendisi limit sensin olarak bu organizasyona işaretlemeler ve farklı konuda destek vermiş) her defasında bana hadi çok yakınlar, yaparsın gibi cümlelerle motive etmeye çalışsa da iki elimi açarak elimden gelen bu işareti yaptım :confused: ve son km leri bu şekilde alarak genel klasmanda 3. olarak bitirdim, 6 saat 52 dakikada. Benim için süper bir sonuçtu. Yarış sonunda öğrendiğime göre birinci giden arkadaş son km de duvara çarpma etkisiyle tükenmiş ve 700-800 mt kala ikinciliğe düşmüş. Yarış sonuçlarına baktığımda, 7 dk lık bir süre içerisinde ilk üç sıralanmış olduk. :expressionless: Geçen sene aynı bu zamanda likya ultrada 57 parkurunda yine 3.olmuştum genel klasmanda. Sanırım ufak çaplı bir dejavu oldu benim için.
Yarışla ilgili diğer konulara da değinmek isterim. Parkur muazzam olmuş ve çok emek harcanmış. Kritik noktalarda görevliler hep vardı. Gerçekten bu kadar sıkıntısız bir organizasyon olacağını hiç düşünmemiştim, bundan dolayı kendilerini tebrik ederim. (sadece o kaybolduğumuz yerde atılan rota ile işaretlemeler farklı idi 1km falan, ama yarış sonunda baktığımda ikiside aynı noktaya ulaşıyordu.) Mersin büyükşehir belediyesinin sponsor olmasına rağmen bu kadar güzel bir organizasyon olması da cabası. (tek sponsor)
Bir yarış raporunun daha sonuna gelerek, herkese keyif dolu antrenmanlar ve koşular dilerim.

25 Beğeni

Sürenizi geliştirip 7 saatin altına düşürmeniz Ve parkura harcanan emekler sevindirici olmuş Başarılılar dilerim

3 Beğeni

@runforrestrun zaten yazılabilecek herşeyi yazdığı için kısa keseyim.
Gerçektende hasret kaldığımız kadar güzel bir organizasyon oldu. İlk defa yapılacak bir organizasyonda doğrusu bu kadar mükemmel olmasını beklemiyordum. Ben 15k koştuğum için diğer parkurları bilemeyeceğim ama 7k ve 15k da işaretlemeler tek kelimeyle mükemmeldi. Benim gibi kendini müziğe ve yola kaptırıp çok kolay yol kaybedebilen birisi bile her an göz alanı içinde 2-3 işareti aynı anda görebiliyordu. bunun dışında 2019 Frig Ultradan bu yana ilk defa bu kadar güzel nevale verildi. Yarış öncesi akşam makarna partisi dendiğinde standart salçalı azıcık makarna beklerken tüm koşuculara sınırsız, gani gani kıymalı makarna verildiği yetmiyormuş gibi ayrıca köpük tepsilerde kıymalı musakka ve bulgur pilavından oluşan gayet lezzetli bir yemekle yanında gene istediğiniz kadar ayran-su vs vardı. ayrıca limonlu dondurma hem yarış öncesi hem sonrası dağıtıldı. bu yemek olayı aynı şekilde yarıştan sonrada yapıldı ve tüm yarışlarda gördüğümüz "beleşçi yerel vatandaş"ların yemek dağıtım alanına dolup koşucular gelmeden çekirge sürüsü gibi her şeyi yağma etmesinin önüne geçmek içinde tüm koşuculara kit dağıtımı sırasında bir bilek bandı verdiler ve kuralları çok katı uyguladılar. kuralları sadece “varmı-var” demek için koyduğumuz ve uygulamaktan ziyade delmeyi, çevresinden dolaşmayı sevdiğimiz ülkemizde bir organizasyonda her kuralın katı bir şekilde uygulanıp mükemmel bir organizasyon yapıldığını görmek gerçekten bende keyifli bir şaşkınlık yarattı. Hatta zamanlamayı üzerine alan LimitSensin bile(!) pandemiden bu yana düzenlediği organizasyonlarda hiç sektirmeden yaptığı ve geçen hafta Frig’de nirvanaya(!) ulaştığı zamanlama facialarını bu seferlik pas geçmişti! En azından ben bir şey duymadım ayrılana kadar. Umarım bu bir ara değil de alışkanlık olur Limit Sensin için.Bu harika organizasyon için Başta Mersin Running’e, gördüğüm kadarıyla çok ciddi destek veren Mersin Belediyesine ve hem ekibini Ankaradan getirip katılarak hem de gönüllü olup CP lerde vs çalışarak destek veren Red Foxes’dan Buğrahan Kocabeyoğlu’na çok teşekkürler.
Siz bu yarışı hep böyle düzenleyin bizde her sene sektirmeden gelip koşalım :slight_smile:

Ha bu arada yarış nasıl geçti derseniz valla 2. CP den sonra düzlükte çok yavaş bir koşucu olduğum ama inişlerde üst bacağım kuvvetli olduğundan ortalamanın üzerinde olduğumdan ne güzel yardırmış iniyordum ve baya da bir koşucu geçmiştim ki finişe 2k kala dönem dönem olan korkunç calf kramplarımdan birisiyle bütün o geçtiğim koşuculara yeniden geçilmek ve seke seke yürüyerek finişe girmek zorunda kaldım! Ama ne olursa olsun dediğim gibi bu kadar keyifli bir organizasyondan ve harika parkurdan çok keyif aldım. Finişi geçtikten 30 saniye sonra denize girebilmekte cabası oldu.

Seneye hedef 33k takım yarışında o muhteşem vadide koşmak :slight_smile:

Not: Kısa keseyim demişim ama kaptırıp gitmişim :slight_smile:

11 Beğeni

Bu sene katılan var mı? Konaklama için tavsiyelere açığım.

Merhaba, bir aksilik olmazsa katılacağım bu sene de. Kız kalesi mevkiinde birçok kalacak yer mevcut. Özellikle önerebileceğim yer yok. Mersinde de konaklama şansınız var sanırım, oradan da servis kalkacak diye biliyorum. Organizasyonla görüşürseniz daha detaylı bilgi alabilirsiniz, tabii ki.

2 Beğeni

Hocam knceki sene yakin bir ilcede ogretmen evinde kalmistim. Erdemliydi yanilmiyorsam aracibiz varsa cok rahat oluyor

2 Beğeni

Ben İstanbul’a her yarış için geldiğimde Airbnb kullanıyorum. Mersin’de de yaygın olarak ilanlar var. Bir alternatif olarak kullanabilirsiniz. Onun haricinde Kızkalesinde birçok günlük apart daireler veya oteller var. Orada ayrıca yarış alanına yürüyüş mesafesinde olabilirsiniz.

Maalesef şehrimin yarışı olmasına rağmen katılamıyorum :cry: İstanbul’da olmak zorundayım. Şansıma aynı tarihte Kadıköy yarı maratonu var ama yine de Mersin’deki bir yarış benim gözümde çok daha değerli. Burada olacak olsaydım ulaşım konusunda ihtiyacı olanlara kesinlikle yardımcı olurdum. Kızkalesi çok popüler, her şekilde minibus, belediye otobüsü ile ulaşma imkanınız kolay. Onun haricinde bildiğimce servisler de kalkacak yarış alanına.

2 Beğeni