Kilian ve Everest

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz Mayıs ayı içinde Kilian Evereste oksijen maskesiz ve sabit ip hattı kullanmadan en hızlı çıkan ve inen adam olmak için bir deneme yaptı. İlk denemesinde zirveye çıktı fakat dönerken problem yaşadığı için Ana Kampa dönmesi gerekirken İleri Ana Kamp’ta denemesini sonlandırdı. Bir kaç gün dinlendikten sonra bir kere daha zirve yaptı. Herhangi bir destek almadan, oksijen maskesi ve sabit ip hattı kullanmadan bir kaç gün içinde iki kere Everest zirvesi yaparak çok acaip bir iş yaptı. Hız rekorunu kırıp kırmadığı konusu biraz karışık. Farklı kriterlere göre farklı yorumlar var.

Kilian bu zirveleri yaptıktan sonra benim ve bir çok kişinin sorduğu bir soru vardı: Ee tamam çıktın ama nerde kanıt? Çünkü o zamandan beri Kilianı gerçekten zirvede gösteren herhangi bir görsel yayınlanmadı. Elimizden sadece Kilian söylemleri ve saatinin Movescount’taki kayıtları var. Bir eleman isimsiz olarak bu soruları bir blog’da toplamış ve özetle “Kilian bizi kandırdı. Hem zirveye çıkmadı hem de sabit ip hattı kullandı” demiş. Ian abi’de “pek tarafsız olamayacağını” belirterek bu soruları Kiliana sormuş. Kilian tüm görsellerin hazırlanan film için saklandığını ve dağıtılmadığını söylemiş ve diğer iddialara da cevap vermiş. İlgili yazı aşağıda:

Bu cuma daha detaylı tartışacaklarmış bu konuyu ve podcast olarak yayınlayacaklarmış.

Açıkcası ben Kilianın bizi kandırdığını felan düşünmüyorum. Bu kadar çok sevilen, sayılan, dürüstlüğü ve alçak gönüllüğü ile nam salmış birinin böyle bir şey yapabileceğine ihtimal vermiyorum. Fakat sürekli kafamı meşgul eden bir konuydu bu. Neden hiç bir foto/video yok. Bu çağda pek kabul edilebilir bir şey değil. Film için saklansa bile en azıdan bir foto yayınlamaları gerekirdi. Sizler ne dersiniz bu konuda?

7 Beğeni

Kilian sosyal medyayı sıklıkla kullanan bir insan ve çoğumuzda takip ediyoruz.Dediğin gibi herhangi bir fotoğraf ve belge yayımlamaması ilginç.Görsellerin olduğu filmi beklemek gerekecek galiba

Kilian Salomon’un elinde ki mücevher.Bunu akıllıca ve kısıtlı olarak harcıyorlar haliyle. Fakat aynı soruları bende sormuştum zamanında ama Dünya’yı yanıltmaya yönelik bir şeyler yapma ihtimalini çok düşük gördüğüm için vardır bi hikmeti demiştim.

bence de basit bir zirve fotosu yeterli yanıt olur. her şeyi filme saklıyoruz saçma bir cevap olmuş… yalan söyleyemez, adamın hayatı biter ama bir gariplik var olayda…

1 Beğeni

1 Mart 2018 de yayinlanacakmis https://youtu.be/cTb5_B0wSUQ

2 Beğeni

Herhangi bir Gorsel yayinlandi mi?