Kayaklı Koşu Cross Country

Kışın sonuna geldik. Ancak soğuk ve karlı havalarda antreman hep problem olmakta. Ultra-martoncuların bloglarını veya kitaplarını okuduğum da kayaklı koşunun bisiklet kadar yer tuttuğunu fark ettim. Türkiye’de kayaklı koşu yapan arkadaşlar var mı? Varsa nerede yapılabilir? En iyi dayanıklılık sporlarından biri olarak maalesef Türkiye’de popüler olamamış.

1 Beğeni

Kayaklı koşu olimpiyatlara sporcu gönderdiğimiz bir spor. Patika koşuları için de gerçekten ideal bir kış antrenmanı. Anadolu Kayak Maratonu gibi etkinlikler denenmesine rağmen (Estonya Büyükelçilği ile birlikte düzenlemiştik) sizin de belirttiğiniz gibi ülkemizde popüler olamadı. Bunun için bir çok sebep saymak mümkün, ama halk olarak fiziksel açıdan görece yoğun aktivitelere uzak olmamız (koşuda olduğu gibi), kayılacak pistlerin azlığı (veya yarış dönemleri haricinde olmaması) ve malzeme bulmaktaki zorluklar başlıcaları. Genelde üniversitelerdeki dağcılık ve kış sporları kulüplerinde (Uludağ, ODTÜ, Erciyes, Kafkas vb.) ve İç ve Doğu Anadolu’da yerel kulüplerde yapan kişiler ile tanışabilirsiniz. Kayak federasyonunun takvimi de yapılan yerler konusunda bilgi verebilir:

http://www.tkf.org.tr/tr/etkinlik-takvimi

Orienteering federasyonu da kayaklı orienteering sebebiyle ilgi gösteriyor. Yakın zamanda takip etmedim ama Gerede, Ilgaz, Erciyes, Sarıkamış, Muş ve Bitlis’te ezilmiş pist bulabileceğinizi tahmin ediyorum. Arayıp öğrenebilirsiniz. Eğer performans değil rekreasyonel amaçlı düşünüyorsanız o zaman seçenekleriniz daha geniş. Uygun malzemeniz varsa, temel olarak 30-40 cm kar olan ve fazla eğimli olmayan her yerde kendiniz iz açarak kayabilir ve tura çıkabilirsiniz (örneğin Kartepe, Davraz, yakın yaylalar vb.). Oldukça zevkli olduğunu söyleyebilirim!

2 Beğeni

Merhaba

Dayanıklılık için evet çok iyi. Kürekçiler ve bu arkadaşlarda dayanıklılık seviyeleri gayet yüksek. Yalnız sezon dışında yapılacak en iyi şeyin bu olduğunu düşünmüyorum. Çünkü yine eklemlere darbe alır durumda oluyoruz. Ve ne yazik ki ekipmanlar pahalı. Ha belki kendimiz bir şeyler uydurabiliriz o şekilde maddi açıdan işler değişir. (keyif almanız dışında) benim ilk önceliğim bu olmazdı gelişim için.

Yanıtlar için çok teşekkür ederim. Benim amacım rekreasyonel. Zaten koşuda da hiç bir zaman kompetitif olmadım. Kışın dışarıda olabilmek için ideal gibi gözükmekte. Alpine kayak hiç bir zaman (eğer çok profesyonel değilseniz) koşu ile eş değer olamıyor ve her seferinde çok pahalı. Cross - country 250-300 $ masraf yaptıktan sonra klasik kayak gibi ekstra masraf yapmadan ( lift ücreti vb. ) en azından amatör olarak yapılabilir gibi gözüküyor. Ama dediğiniz gibi Türkiye’de maalesef popüler değil. Eklemler açısından bencede haklı olabilirsiniz. Örneğin benim kolu antremanların spinning eklediğimde diz problemleri yaşamaya başladığımı fark ettim. Benzeri cross country içinde geçerli olabilir.