Kas Zedelenmesi (muscle strain)

Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 3 ay önce katıldığım eğimi ve mesafesi benim için fazla olan bir ultratrail sonrası başlayan, sol bacağımda (rectus femoris) kalça eklemime yakın kısımda aktivite ile artan bir ağrı hissediyorum. Aynı tarafta kalçada batma hissi ve fleksiyon kaybı da var. Bu süreçte muayene olduğum doktorların farklı farklı teşhisleri oldu. Hadisenin peşi sıra gittiğim ilk doktor tendinitden, 1 ay sonra gittiğim doktor bel fıtığından ve bir başkası da kas zedelenmesinden şüphelendi. Röntgen, MR ve detaylı ultrason incelemesinde hiç bir sıkıntı görüntülenemiyor. Bu sürede ağrının azaldığı dönemlerde kısa mesafeler koştuğum oldu. Fakat yaklaşık 1,5 aydır hiç koşmuyorum sadece hafif tempolarda yüzüyorum.

Yaklaşık 10 gündür fizik tedavi alıyorum. Fiziksel sıkıntılar bi yana bu kadar zaman koşudan uzak kalmak artık psikolojik olarak da zorlamaya başladı. Bugün yapılan ölçümlerde %32 güç, %18 fleksiyon kaybını da görünce moralim iyice bozuldu.

Benzer bir sıkıntı yaşayan var mı acaba önerileri olur mu bana.

http:https://kosuforum.com/t/osteits-pubis-kalca-ve-kasik-bolgesi-agrisi/760

Beni açtığım benzer bir konu var bir bakın isterseniz.

Çok teşekkür ederim. Başlığı ve yorumları okuduktan sona biraz da araştırdım ama bu değil sanırım benim problemim. Çok benziyor fakat ağrı daha çok rectus femorisin kalçaya bağlandığı civarlarda bazen de kas boyunca. Bir de röntgen, MR ve ultrasonda bir sıkıntı görüntülenemedi. Osteitis Pubis olsaydı lezyonlar ele verirdi sanırım bu aşamalarda kendini.

Fulya Acıbadem sporcu sağlığı merkezinde Tolga hoca var, koşu ile ilgili sakatlıklarda çok bilgili.

2 Beğeni

aynı ağrı bende de var ama azalarak devam ediyor doktor kasık fıtığından şüphelendi ama değilmiş çok şükür

Geçmiş olsun. Aynı ağrı aynı semptomlarla bende’de gelişti bir dönem. Ancak sizden farklı olarak bu ağrı ile ilgili önceden yaşanmış bir deneyimim vardı. Yanlış anlaşılmasın ortopedistlerin bazı sorunları aşırı radikal çözümlerle çözmeye çalıştıklarını düşünüyorum. Beni ertesi gün ameliyat etmeye kalkandan tutunda uzun soluklu fizik tedaviye kadar bir dizi öneri aldım.

Sonuçmu? Kendi sesimi dinledim. Zaman içinde nispeten daha az ağrılıda olsa tekrar hortluyor. Ve nihayetinde aşırı zorlamakla ilgili olduğuna karar verdim.

Geçmiş olsun.

Aynı sakatlık bende de oldu. 2013 yılında ısınmadan depara kalktığımda sol bacağımın üst kısmında bi acı hissettim ama devam ettim çok önemsemedim daha sonra sol ayağımı kaldırırken 1 hafta acı çektim. 3-4 ay hiç bir şey yapmasam da yine tam iyileşmedi ve bu böyle devam etti. Şu an koşabiliyorum ama o bölgede (rectus femoris) halen hafif de olsa bir sıkıntı mevcut. 2016’nın başında mr çektirdim doktor pek anlamadı miyorel ve suprafen tablet verdi iyi geldi ama kesin çözüm olmadı.

İyi ısınırarak harekete devam etmek ( ağrı yoksa) uzun vadede iyileşme sağlayabilir benim görüşüm.

kuvvet antrenmanları yapıyor musunuz?