Kas Sertliği Hakkında

Koşmaya başlayalı 7-8 ay oldu. Haftada 30km koşuyorum, 10km yarışlarında hızlanabilmem için antrenman programım var onu takip ediyorum. Dün akşamki antrenmanda çok zorlandım bir türlü hızlanamadım, hantaldım ve açılamadım bir türlü. Nem de çok fazlaydı, çok efor sarfetmemiş olmama rağmen aşırı da terledim, bunaldım. Neyse bitince eve geldim, uyuyacağım. 2 saat boyunca yatakta kıvrandım, iki bacağım da resmen uykuya direndi, kas sertliği diyorum ama tanımlayamıyorum da kramplar giriyor bacak kaslarım sert, özellikle arka bacaklaklarımdaki kas kütleleri. 2 saat boyunca yumrukladım sağa dön sola dön, yumruklayınca rahatlıyordum biraz, ama belli bir yerde ağrı ya da sızı yok. Neyse o durum içerisinde uykuma yenik düşüp uyuyakalmışım, sabah bir rüya gördüm çişimi yapıyorum ohh be ne rahatladım derken gözümü bir açtım yatağa işiyorum:) ilk kez böyle yatağa kaçırma sorunum oldu, çocukluğumdan beri. Şu anda bile hala bacaklarım gergin kaslarım kasılıyor hissedebiliyorum bunu. Arada yumrukluyorum rahatlatıyor. Gerçekten çok şaşkınım, hiç böyle bir durum yaşamamıştım. Sizce neden böyle oldu? Kasların yorgunluğundan mı acaba? Ara vermem mi gerek bir süre koşmaya? Deneyimli arkadaşlar tavsiyede bulunursa eğer bacaklarıma ne olduğuna dair ve ne yapmam gerektiğine dair memnun olurum.
Sağlıklı günler

Koşudan 2 saat önce magnezyum tablet eervesan suya at iç.Mesafe artırdıysan kaslar biraz sertleşir daha sonrakilerde aynı şeyi yaşamazsın.

1 Beğeni

Vücudunun mineral ve vitamin eksikliğinden tahmin ediyorum. 7-8 aydır koşuyorsan vücudun belli tempoyu yakalamıştır. Acaba zemin mi değişikti onunla da ilgili olabilir. Açma germe hareketlerini de ihmal etme . Belin nasıl belinde bir ağrı var mı? İdrar sorunu bununla ilgili olabilir.

Koşuyla alakası yok.“Huysuz bacak sendromu” o.Google yap ve bir doktora görün.Zamanla geçiyor.

Bence de multivitamin takviyesi işe yarayabilir. Muz özellikle kosucunun dostudur. Isınma ve özellikle sonrası esneme çok önemli.
Huzursuz bacak sendromuna ihtimal vermiyorum çünkü hareketle geçmesi lazımdı…

1 Beğeni

öncelikle geçmiş olsun. sorununuz kasların hamlığı üzerine eklenen sıvı elektrolit kaybından kaynaklı. bu sıcak havalarda koşu sırasında ve sonrasında yeterli sıvı almak mg ve tuz takviyesi önemli. zorlamalı antremanlar sonrası bacakları buzlu suya sokmak oldukça iyi gelebilir bacaklardaki sertlik sürüyorsa bir oklava ile özellikle kaflara yapacağınız masaj rahatlatır.
huzursuz bacak apayrı bir şeydir lütfen yeterince emin değilsek yorum yapıp kafa karıştırmayalım

1 Beğeni

belimde bir ağrı yok, açma germe de yapıyorum aslında. zemin için de şöyle diyebilirim aynı zeminde çalışmıyorum. elimden geldiğince farklı zeminlerde koşuyorum sürekli, beton asfalt tartar vs.

huysuz bacak sendromu değil huysuz bacak sendromunda tam anlamıyla ne olduğu hakkında bir fikri olmuyor insanın ama bu farklı gergin kası hissedebiliyorum ve yumruklayınca rahatlama oluyor o bölgede

teşekkürler dikkat edeceğim bunlara