Karli ve Soguk Sularda Kosarken Ayak icin Oneriler

Kacari olmayan, buz gibi karli sularda uzun mesafe kosmak gerektigi durumlarda ayaklarin donmasi, hissizlesmesi gibi sorunlari muhtemelen bircogumuz yasiyoruzdur. Herkesin kendine gore cozumleri veya tahammul gucu vardir. Inatla devam ettikce haliyle ayaklar tekrar geri geliyor ama ayaklarin soguk suya maruz kalma suresi arttikca acikcasi iskenceye donuyor.

Tecrubesi olanlara bu konuda net bir fikrimin olmadigi 2 sorum var:

1. Icinde ozel naylon tabakasi olan bir corap veya bu amaca ozel bir corap kullandiniz mi?
  2. 2 corap arasina poset/naylon cozumu ile ilgili varsa tecrubelerinizi paylasabilir misiniz? Ben sahsen cok rahat hissedecegimi sanmiyorum. Bir denemede iyi bile olsa sonrakinde problem yaratabilir gibi geliyor. Yaris icinde naylonda olasi bir toplasma ayakkaba cikarttirir, o da adami daha cok uzer gibi geliyor :slight_smile:

Selamlar.

Goretex’den başka çözüm aklıma gelmiyor.

2 Beğeni

@caner beyin yazısını okuyarak ve kendisi ile de görüşüp fikrini alarak Neoprene çorap kullandım (içerisine ince bir çorap giyerek). Geçtiğimiz pazar günü Çekmeköy Winter Challenge’da defalarca kez suyun içerisine girip çıkmama, ayaklarım neredeyse hiç kurumamasına rağmen çok konforlu olduğunu söyleyebilirim. Kısa bir süre hafif soğuk hissettirdikten sonra tekrar aynı sıcaklığa geri dönüyor. Bu kadar iyi olmasını beklemediğimden şaşırdığımı itiraf etmeliyim. Konu ile ilgili yararlandığım Caner beyin yazı linki ektedir. Neoprene malzemenin kalınlığı 2 mm, dolayısı ile giyilecek ayakkabının bunu tolere edebilecek boşluğa sahip olmasına dikkat etmek lazım. İnternette dalgıç çorabı olarak bulunabileceği gibi, “Thermal Mest” olarak farklı bir keyword ile de ulaşmanın mümkün olduğunu gördüm.

http://uzunpatika.com/karda-buzda-kosmak/

4 Beğeni

tskler Erol.
denedigin neopren kosu corabi, parmakli mi parmaksiz mi?

Normal çorap ile aynı formda, parmaklı.

2 Beğeni

dalmada da kullaniliyormus, bildigimiz corap sekli. parmaksiz yani :slight_smile: okdir. tskler.

Ayakları yarım numara büyük yapmaz mı bu çorap ayrıca aşırı terleme olmuyor mu?

2mmlik neoprenler denemeye değer bence. ayakkabılari zaten biraz büyük almakta fayda var.

terleme bence yapar diye düşünüyorum ama yoğunlukla bilek üstü kara girip çıkma olan parkurda ikincil sorun olur sanırım. gene de deneyerek görmek lazım tabi.

Parmaklı, parmaksız derken ön bölümü kapalı açık olarak düşünüp cevap vermişim, kusura bakmayın :slight_smile:

Bu seneki Kaçkar Ultra’da 10,5 saat full sağanak, kar, tipi altında koştum ve sayısız buz gibi dereden geçtim. Aynı şekilde haftasonu Çekmeköy Ultra’da koştum. İki yarıştada normal çoraplarımı giydim ve gaiter taktım. Ayaklarım hiç üşümedi desem yalan olmaz. Normalde ayaklarım çok üşür. Aksine ben bütün bu bahsi geçen sıkıntıları ellerimde yaşadım. Özellikle Kaçkar Ultra’da eldiven takmama rağmen parmaklarım uyuştu, dondu. Yarış sonrası parmaklarımdaki yanma ve batma hissi uzun bir süre geçmedi. Hatta ilk bir hafta klavye kullanırken zorlandım. 3 Hafta sonra hala uyuşukluk ve batma olunca doktora gittim ama hiç bir sıkıntı bulunmadı. Bir ay sonra iyice azalıp kayboldu. Benim de ellerim için bir çözüm bulmam lazım :slight_smile:

3 Beğeni

Ayakkabı markanız neydi ?

1 Beğeni

Corap konusu onemli, zaten degilmis. Goretex ayakkabi konusunda birkac sey ekleyebilirim. Nerede, ne zaman, ne hizda ve ne uzunlukta kosacaginiz onemli. Goretex suyu icine almaz ama goretex olmayip suyu iyi disari atan ayakkabilarla kiyasladiginizda, icine giren suyu da atamaz ve cok uzun sure kuruyamaz. Dolayisi ile genelde Goretex kosanlar arasinda cok fazla tercih edilmez. Hele dereden gecmek zorundaysaniz veya bilek kismindan girecek kadar su birikintilerine girecekseniz Goretex’in cok zarari olur. Suyu iyi tahliye eden bir patika ayakkabisi birkac dakika icinde suyu atar ve ayaginiz tam kurumasa da kuruymus hissini alir. Kosarken vucudunuz isi urettigi icin cok uzun sure kosmuyorsaniz genelde sorun olmaz. Yok sehir icinde cok uzun olmayan kosular yapacaksaniz zaten yagmur camur da olsa biraz islanmaktan zarar gelmez (ozel bir hassasiyetiniz yoksa).

Tabii vucut isi uretemiyorsa, yani yuruyorsaniz ve aceleniz yoksa veya nereye basacaginiza dikkat ederek/yolunuzu degistirerek gidebiliyorsaniz, o zaman goretex daha cok ise yarar. Bilekten girmesini engellerseniz uzun sure kuru kalir. Islanirsa da durup corap vs. degistirebilirsiniz. Goretex’i daha cok yuruyusculerin tercih etmesinin temel sebebi budur.

4 Beğeni

Ben de aynı durumda sayılırım…
Çözümlerinizi (bulduğunuzda :slight_smile: ) paylaşabilir misiniz? Birkaç kat ince eldiven vb. birşeyler denemeyi planlıyorum, birşeyler bulursam yazacağım…
Tam olarak emin değilim ama durum akut bir Raynaud olabilir…

Sağlıkla

Ben tırmanış yaparken (kış,kar buz tırmanışı) ellerime önce inçe polar bir eldiven, üzerine de decotlan dan aldığım su geçirmez bir eldiven giyerdim. Üşüdüğünü anımsamıyorum. Koşarken sadece birini taktım şu ana kadar.

Selam,

Kaçkar’da Salomon Fellraiser, Çekmeköy’de ise Salomon Fellcross ile koştum.

Kaçkar’dan sonra ellerim geçmeyince soğuk ısırığı ve benzeri konuları bir hayli okudum. Benim ellerimde gözle görünür hiç bir anormallik yoktu. Anlamadım açıkcası. Yarışın başlarında ellerim üşüyünce Nike eldivenimi giydim. Hazindak yaylasına geldiğimizde ellerimi hissetmiyordum bile. Yanımda Hanz su geçirmez eldivenim vardı. Güçlükle, büyük çaba harcayıp onları giydim. Onlar olmasa hiç şansım olmazdı. Hanz su geçirmiyor ama soğuğa karşıda çok etkili değil sanırım. Çözüm olarak nordic kayakçıların eldivenlerini araştırdım biraz ama iyi mallar çok pahalı. Şimdilik askıya aldım. Bir daha ne zaman öyle kar altında koşarım bilinmez :slight_smile:

1 Beğeni

Eldiven ile giysi kesişiminde olduğu için genellikle bilekler biraz daha az yalıtılıyor. 2 kat eldivene ek olarak bileklerime havlu bant taktım… Parmaklara sıcak kan taşıyan atardamarı biraz daha iyi yalıtabildiği için sanırım daha etkili oldu. Tabi bana öyle gelmiş de olabilir… :slight_smile:

Neopren çorabı bir keresinde bende denedim. Dechatlondan 2mm kalınlığında olanlardan aldım. İçine ek bir çorap giymedim. Çok memnun kalmadım belki ayakkabı numaramın yeterli büyüklükte olmamasından sebep tırnaklarım çok zarar gördü. Sonra Kışın MTB ile araziye çıktığımda giymeye başladım, bisiklet ile daha fazla verim aldım.

1 Beğeni