Kalf ağrılarına çözüm öneriniz var mı?

Merhaba, devamlı topuk basarak koştuğumu farkedip ayak ucu veya ortasını basmak, koşu stilimi değiştirmek için çaba sarfediyorum. Kalflarımda dayanılmaz ağrılar çekiyorum, elektrik çarpıyor hissi veriyor. Bu geçişten kaynaklı bir problem mi, benzer durumu yaşayan oldu mu? Ayrıca bu süreçte ağrıları azaltacak önerisi olan var mı?

Selamlar, yüksek ihtimal bu sebeple oluyor. Topuk basıp parmak ucuna geçmek çok ciddi bir değişim. Kalf ve aşilinizi çok yorar. Çok yavaş jog attığım zaman topuğa doğru basıyorum. Yürürken hepimizin topuk basması gibi. Jog ve tempo koşuda orta ayak basıyorum ki koşularımın çok büyük çoğunluğu bu formda oluyor zaten. Vücut bunu kendiliğinden yapıyor. Ben özellikle gayret etmiyorum. Sprinte çıktığımda parmak ucuna yükseliyorum, o da kendiliğinden oluyor. Kaldı ki sprint koşularını sadece 100m-200m intervalde yapıyorum, çok kısa süreler bunlar. Özellikle parmak ucuna yükselip uzun süre öyle koştuğumda kalf hemen sinyal veriyor zaten. Yani vücut karar veriyor aslında nerede nasıl koşacağıma.

Kalfınızı güçlendirecek egzersizler yapabilirsiniz. Yokuş antrenmanları yapabilirsiniz. Yokuş çıkarken biraz daha parmak ucuna çıkıp koşuyoruz çünkü. Ama asıl soru; koşu formunuzu değiştirip değiştirmeme noktasında vereceğiniz karar. Uzun süredir topuk koşuyor ve sakatlık yaşamıyorsanız değiştirip risk elmaya değer mi? Bunun için koşu mekaniğini bilen bir hekimden destek almanızı öneririm. Size en doğru yanıtı o verir sanırım.

Keyifli koşular…

2 Beğeni

Genelde bu tip köklü sayılabilecek form değişikliklerini yavaşça yapmak lazım. Mesela normalde koştuğunuz mesafe 10K ise bu geçişi koşunuz sırasında ilk 1K alıştığınız formda başlayıp, sonraki 1K geçmek istediğiniz formda ve geri kalanı yine alıştığınız formda koşabilirsiniz. Her antrenmanda geçmek istediğiniz formdaki mesafeyi %10 artırarak geçişi uzun zamana yayarsanız daha az sıkıntı yaşarsınız büyük ihtimalle.

Bu yoruma sonuna kadar katılıyorum.

Ayrıca kompresyon çorapları ya da tozlukları kullanabilirsiniz. Ben kullanmadım ama kullananlar yararı olduğunu söylüyorlar ki yakın zamanda alıp ben de kullanmayı ciddi ciddi düşünüyorum.

1 Beğeni

Tozluk aldım, kullandım ve kesinlikle yararını gördüm. Decathlon’unkini aldım indirimdeydi(19.99). Mutlu yıllar…

Topuk + içe basan ve düz taban biri olarak eğer olmuyorsa zorlamayın hocam. :slight_smile: Ben kendim çok değiştirmeye çalıştım ama çabalarken garip garip hallere girip daha fazla zorlanıp yorulduğumu farkettim. Doğal hareketinde devam ediyorum şu an. Bu süreçte hem yol hem trail elit atletlerin fotoğraflarını videolarını incelediğimde topuk vuran bir çok koşucu olduğunu gördüm.

Bilimsel olarak yanılıyorsun diyende olabilir haklısınız, öyleyse lütfen düzeltiniz :slight_smile:
Sevgiler.

2 Beğeni