Kadınlar 100 mil dünya rekoru kırıldı

Hafta sonu Camille Herron Tunnel Hill 100 Mile yarışında her türlü zemin için dünya 100 mil rekorunu kırdı. Hafta sonundan önceki durum şöyleydi:

Yol: 13:47:41 Ann Trason 4 May 1991
Pist: 14:11:26 Pam Smith 14 Dec 2013 13:45:49 Gina Slaby 10 Dec2016
Kapalı: 14:43:40 Eleanor Robinson 4 Feb 1990

Artık bunların hepsi: 12:42:39 Camille Herron 12 Nov 2017
Aynı yarışta erkekler birincisi 13:02 koştu ve genel sıralamada 2. oldu.

Bu arada erkeklerde 100 mil için durum şöyle:
Yol: 11:46:37 Yiannis Kouros 7 Nov 1984
Pist: 11:28:03 Oleg Kharitonov 20 Oct 2002
Kapalı: 12:56:13 Donald Ritchie 3 Feb 1990

12 Beğeni

helal olsun demek istiyorum!

Rakamları aklım almıyor, bir insan böylesine bir hızı 100 mil boyunca nasıl sürdürebilir hayal edemiyorum.

Güzel bir de röportaj var irunfar’da [dil: :us:]

Aslında Ann Trason’in rekorunu 25 yil aradan sonra gecen sene Gina Slaby kırmıştı. (13:45). 1 saatten fazla farkla kırılması en azından kadınlar tarafında yılın en büyük ultramaraton olayı gibi gözüküyor. 12:42 demek üst üste dört tane 3:19 maraton koşmak demek.

Yarışın parkuru da ilginç. Bu aslında bir “patika yarışı” olarak geçiyor. Aslında dünya rekoru olarak kabul edilmesi için yarışın yol veya pistte koşuluyor olması şart. Çünkü resmi ölçüm ancak böyle zeminlerde yapılabiliyor. Patika parkurlarının belli bölümlerinde patikanın sınırları net belli olmadığı için resmi ölçüm yapılamıyor ve dünya rekoru derecesi olarak kabul edilmiyor. Onceki rekorlara bakarsanız hepsi ya yolda ya pistte kırılmış. O yüzden nasıl olup da bu parkurun kabul edildiğini merak edip biraz araştırdım.

Tunnell Hill 100!ün parkuru sıkıştırılmış toprak ve tüm parkurda patika çok net belirlenmiş. Bilenler için Belgrad Neşet Suyu gibi düşünülebilir. Yani toprak olmasına rağmen parkurun sınırları çok net şekilde belli ve kestirme yapılması mümkün değil. Bu yüzden resmi ölçüm yapılmış ve rekor için kabul edilmiş. Dolayısı ile Neşet Suyu daha düz bir parkur olsaydı, resmi ölçümü yapılabilir ve dünya rekoruna uygun bir parkur olabilirdi. Ama Kapadokya ve İznik gibi patika parkurlarında hiçbir zaman resmi ölçüm yapılamayacağı için dünya rekoru derecesi de geçerli olamıyor.

Herron roportajda asfalt olsaydı daha sert olması sebebiyle daha hızlı kosabilirdim demeye getirmiş. Olabilir, mantıklı. Ama toprağın yumuşaklığının da kas tahribatını belli bir miktar azalttığını ve özellikle 100 km’den sonra avantaja dönüştüğünü düşünüyorum.

6 Beğeni

Giydiği ayakkabılar (sponsoru) Nike’ın Zoom Vaporfly 4% modeliymiş. Aynı ayakkabı ile Eliud Kipchoge Breaking2 denemesini gerçekleştirmişti (2:00:25). 5 Kasım’da New York City Maratonunu kazanan Shalane Flanagan da aynı ayakkabıyı giyiyormuş. Zaten dünyaca ünlü başarılara imza atmış bu sporcuların başarılarının ayakkabılarına bağlamak ne kadar doğru olur tartışılır tabii…

1 Beğeni

Gina Slaby’nin kırdığı pist rekoru oluyor aslında değil mi? Çünkü Desert Solstice’de kırmıştı.

Mert, 2015’ten sonra IAU yol ve pist ayrimini dondurdu. 2015 sonrasinda zeminin ne olduguna bakilmaksizin World Best Performance olarak kabul ediliyor. Dolayisi ile Slaby’nin pistte kosmasinin bir onemi yok…

"Beginning with January 2015 a combined list will be created which contains the best performance per age group and discipline, no matter what surface it was achieved. "
http://www.iau-ultramarathon.org/statistics/

1 Beğeni

Okurken yoruldum. Ne müthiş rakamlar.:astonished: