Kaçkar Dağları Ultra Maratonu (26-28 Haziran 2015)

KAÇKAR DAĞLARI ULTRA MARATONU ( 26 – 28 Haziran 2015 )

Anadolu’nun en renkli, en hırçın, en eğlenceli coğrafyası Kaçkar Dağları Milli Parkı’ nda koşuyoruz. Elevit yaylasından başlayarak sırasıyla Trovit, Palovit, Amlakit, Hazindak, Pokut ve Sal yaylarından geçerek koşuyu Çamlıhemşin’de bitirmiş olacağız. Ülkemizin en güzel yaylalarından geçen muhteşem bir parkur.

Yer;
Rize Çamlıhemşin

Mesafe;
45 km.

Toplam irtifa kazanımı;
1700 mt.

Parkur;
Stabilize, dere kenarı, patika, plato, orman içi, bolca nefes kesen manzara.

Süre;
11 saat

Konaklama ve buluşma noktası;

26 Haziran 2015 Cuma

Haşimoğlu Otel ( Ayder yaylası )
http://www.hasimogluotel.com/

Geceleme 65 TL.- Yarım Pansiyon ( Gruba özel fiyattır )

Yarışma kiti dağıtım yeri ve saati;

Haşimoğlu Otel ( Ayder yaylası )
26 Haziran Cuma - 11:00 / 23:00
27 Haziran Cumartesi 03:30 / 04:30

Drop bag teslimi

Yarış sonrası ihtiyaç olunan malzemeler en son Cumartesi günü saat 04:30’a kadar organizasyona teslim edilmelidir.

Bölgeye ulaşım;

Havayolu ile gelecek yarışmacıların Trabzon’a iniş yaptıktan sonra Havaş ile Ardeşen’e oradan Ayder yaylasına ulaşması gerekmektedir.
Havaş Trabzon - Ardeşen 1 saat 45 dakika.
Ardeşen Ayder Yaylası arası sıklıkla minibüs çalışmaktadır, takribi 1 saat sürmektedir.

Not: Havayolu şirketleri İstanbul – Trabzon arası uçuşa şu an için uygun fiyat vermektedir. 130 TL.- gidiş dönüş gibi…

www.havas.net

Karayolu kullanacak olanlar Ardeşen üzerinden Ayder yaylasına kolaylıkla ulaşırlar.

Katılımcı sayısı;

100 kişi ile sınırlıdır ve sayı değişmeyecektir.

Koşu başlangıç noktası

Ayder servis kalkış saati 05:30 Haşimoğlu otel önü / Ayder
Koşu 26 Haziran Cumartesi günü saat 06:30’da Elevit Yaylası’ndan başlayacaktır.
Ayder Elevit arası transfer organizasyon tarafından yapılacaktır. Süre 1 saat

Parkur

Elevit Yaylası ( rakım 1800 mt. ) Başlangıç
Trovit Yaylası 2520 mt.
Palovit Yaylası 2600 mt.
Amlakit aşıtı 2850 mt.
Amlakit Yaylası 2100 mt.
Hazindak Yaylası 2300 mt.
Pokut Yaylası 2100 mt.
Sal Yaylası 2050 mt.
Çamlıhemşin 400 mt. Bitiş noktası

Katılım bedeli

200 TL.-
1 Mart 2015 tarihine kadar

250TL.-
2 Mart / 15 Mayıs 2015 arası

Dahil olanlar

• Ayder – Elevit transfer
  • Çamlıhemşin – Ayder yarış bitişi transfer ( Bitiş noktasından saat başı kalkacaktır )
  • Koşu t-shirt
  • Madalya
  • Göğüs numarası
  • Ara nokta gıda ve sıvı takviyesi
  • Acil yardım ekibi ve sağlık desteği
  • Koşu öncesi MUHLAMA partisi
  • Koşu sonrası Çamlıhemşin’de yemek

Zorunlu malzemeler;

Koşu öncesi malzeme kontrolü yapılacaktır. Eksik malzemesi olan yarışmacı yarışa alınmayacaktır.
Yarış anında organizasyon, malzeme kontrolü yapma hakkına sahiptir.

• Patika koşu ayakkabısı
  • Cep telefonu (organizasyon ve acil durum telefon numaraları kayıtlı olmalıdır)
  • Acil durum battaniyesi
  • Uzun kollu üst iç katman giysi
  • Kafa feneri ve yedek pilleri (çalışır durumda)
  • En az 1 L kapasiteli su kabı
  • Düdük ( Varsa çanta üzerindeki düdük kabul edilir )
  • Bardak (ara noktalarda plastik bardak bulunmayacaktır)
  • Kapşonlu, su geçirmez alt ve üst dış katman giysi
  • Eldiven
  • Bere, bandana veya şapka

Yukarıdaki listeye ek olarak, aşağıdaki malzemelerin de bulundurulması önerilir:

-Yiyecek (örn. enerji jelleri, barları, bisküvi, çerez)
-Güneş gözlüğü
-Güneş kremi
-Baton
(Baton ile koşan katılımcıların koşu boyunca batonlarını yanlarında taşımaları gerekmektedir, herhangi bir noktada batonlarını bırakamazlar.)

Önemli not: Değişken hava şartlarına sahip olan bir coğrafya olduğu için kullanacağınız malzemeler yağış durumlarına hazırlıklı olmalıdır.

Sonuç ve kategoriler

• Genel
  • Erkek - kadın genel
  • Erkek kadın 40 -
  • Erkek kadın 40 +

Ödüller;

Maddi ödül yoktur. Haziran ayına kadar sponsor desteği bulmamız halinde kürsüye çıkan sporculara hediye verme ihtimalimiz bulunmaktadır.

Muvaffakatname;

Ultra maratonlar arazi yapısı, vahşi hayvan tehlikesi, doğada yalnız kalma gibi durumlar içeren organizasyonlardır. Bu organizasyona katılacak her sporcu kendine yeterlik özelliklerine sahip olmalıdır. Yarış öncesi sunulacak olan muvaffakatnameyi tüm katılımcıların imzalaması zorunludur.

Katılım başvuru;

Alper Dalkılıç
alperdalkilic@hotmail.com

Cumhur Baştuhan
cumhurfevzi@gmail.com

Bu bir DAĞ KEÇİSİ organizasyonudur.

4 Beğeni

Selamlar ; 26-27 Haziran tarihlerinde ilki düzenlenen ve
benim de ilk maratonum ve ilk dağ maratonum olan bu yarışa katıldım ve ilk
olması açısından yarışla ilgili görüşlerimi paylaşmak isterim.Her şeyin ilk
olması bakımından bazı şeyler bana öyle geliyor olabilir lütfen bu konuyu dikkate alın. Yarışmayı genel
sıralamada 6. Yaş grubunda 4. Olarak 4;20 dk da tamamladım .(Resmi olmayan
sonuçlara göre) Strava verilerini ekledim.

Önce güzel olanlar :

1-
Parkur; Direk tırmanışla başlayıp 6 . km de
küçük bir düzlükten sonra tekrar tırmanışa başlayıp karların arasından ve
bulutların üstünden geçip inişe geçiyorsunuz. Bu bölüm antrenman eksiği olanlar
varsa bacakları bitirmeye namzet . Bu aşıttan sonra çıkılan kadar inilip efsane
bir orman içi (Yağmur ormanı demek daha doğru olur) single track bir yoldan
geçip yayla evlerine geçiyorsunuz. Bu etap çok kaygan ve zemin ıslak yaprak ,ağaç
kökleriyle dolu bazı yerler tehlikeli sayılabilecek yamaçlardan geçiyor. En
dikkatli geçtiğim etap oldu.Sonra ufak iniş çıkışlar çamurlu bölgeler derken
sonsuz gibi gelen inişe başlıyorsunuz. Yer yer %35 lere varan oldukça kırıcı kayalarla dolu
bir traktör yolu bu iniş etabı. Finişe yaklaştıkça aralarda asfalt ve beton
bölümler mevcut. Parkurun geneli çok ama çok güzeldi. Sisler, karlar,çamur,bulutların
üstüne çıkmak ,zorlayıcı çıkışlar,inişler gerçekten harikaydı.Eğer manzaraya dalarsanız durup saatlerce fotoğraf çekersiniz.

2-
Yarışmanın tüm anonslarını yapan sunucu
sempatik,nüktedan,samimi ve idareyi çok iyi yapan organizasyonun parlayan
yıldızıydı.Tranferleri gerçekleştiren tur şirketi çalışanları,şöförleri
organizasyon görevlisi gibi canla başla çalıştı.Ayder su sahibi amca hem
yarışmanın gelecek yıl sponsorluğuna talip oldu hem zengin gönlünden yanında
getirdiği altın ödüllerini dereceye girenlere verdi.70 üzeri yaşta olduğunu
tahmin ettiğim güzel insanın kadın yarışmacıların derece girenlerle fotoğraf
çektirdikten sonra tekrar söz alıp ‘ bakın bu benim hanım hem şirketin hem evin direği’ demesi
çok hoş bir ayrıntıydı gözümde.

3-
Şahit olduğum en keyifli,neşeli ödül töreniydi.

4-
Yarışmacılar güleryüzlü,cana yakın,samimi güzel insanlardı.

Tü kaka olanlar;

1-
Yarım pansiyon olan otele yemek saati öne
çekileceğine daha geç saate alınmış. Brifing 19;30 başladı ve tam 20;00 bitti .
Sonra 200 kişi yemek sırasına geçti. Yemeği saat 20;30 alabildim ve gece 3;30
da kalkıp son hazırlıklarımı yapmam gerekiyordu hemen yattım. Yemek yeyip
yatmaktan nefret ediyorum.Otel yakınlarında ise ramazan dolasıyla yemek bulmak
çok mümkün değildi .Saat gece 4;30 da başlangıç noktası için transfer
araçlarına binmek gerekiyordu ve transfer 2 saat sürdü.Halbuki otelin standart
yemek saati 19;00 iken 17;00 ye alınıp otele erken ulaşanlar yemek işini
halledip toplantıya gelir sonrada hızlıca istirahate çekilebilrdi. İsteyen de
toplantı sonrası mıhlama partisine kalırdı. Mıhlama partisini de açmam gerek 6
kişiye 1 porsiyon soğuk mıhlama . Parti deyince yanlış anlaşılmasın.

2-
Toplantı kısaydı ama o kadar yetersiz ki ne tam olarak
kontrol noktalarında olanlar söylendi ne parkurun teknik bilgisi verildi.(Yani
1- 4 km arası çıkış 2 km düz sonra 5 km çıkış gibi)

3-
Yarış 45 km olarak ilan edilmişti ama 41 km de bitti.

4-
Yarış ilanında belirtilen ve toplantıda tekrar
ilan edilen 36. Km de ki istasyon yoktu. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Bunun mazereti olamaz.

5-
Yarış öncesi defalarca yazmama rağmen rotanın
GPS verileri paylaşılmadı hep geçiştirildi. Halbu i açıklanacağı beyan
edilmişti.Sebep olarak toplantıda ‘’verileri sporcular saatlerine yüklüyor
bakarken kayboluyorlar’’ gibi oldukça komik ve saçma bir açıklama yapıldı.
Kapodokya ultranın GPS verileri 1 yıldır sayfada yüklü .Veriler olsaydı
haritadan inceleme yapıp ayakkabı seçimi,tırmanış ve iniş stratejisi en
önemlisi de beslenme planı yapılabilirdi.

6-
Dereceye giren 1 kişi sahneye 3 defa çağrılıp her
seferinde yok genel sıralama yok ayı heykeli yok yaş grubu ödülü verildi.
Gereksiz zaman kaybı. Çıkan kişiye tek seferde tüm ödülleri ver gitsin .

Genel olarak çok keyif aldığım seneye farklı mesefelerin
ekleneceği bilgisiyle memnun olduğum güzel bir yarıştı. Tekrar katılır mıyım ?
Yarış kayıtları açıklandığı ilk gün koşa koşa
:blush:

Polar RCX 5 saatime göre :
Ascent :1642 mt.
Descent : 3085 mt.

Kullandığım Ayakkabı : Salomon S-Lab xt 6 Softground.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar .Sevgilerimle.
https://www.strava.com/activities/335305211

2 Beğeni

Ben de ilk yarış raporumu burada yazmak istedim. En keyifli yarışlarımdan biriydi.

Koşuda çok yeniyim. Bu kadar yeni olmama rağmen 2015 yılında eşimle birlikte bir karar aldık. Evde o kadar çok patika koşularından bahsediyordum ki artık dayanamadı ve benimle birlikte koşmaya karar verdi. Motivasyonumuz bu işi ailecek yapacak olmamızdı. İlk iş bilgisayarın başına geçtik ve yarış seçmeye başladık. 4 yarışı belirledik. İznik, Kaçkar, Aladağlar, Kapadokya. İlk birlikte yarışımız İznik’de ben yanlış bir karar ile 136K’ya, Şükran da 42 K’ya yazıldık. Ben yarışı sakatlanarak tamamlayamadım ve finish de başladım Şükran’ı beklemeye. Yanımda da Nesrin İşseven vardı. Bendeki heyecanı gördü ve neden birlikte yarışmadınız ki dedi. Ne kadar da haklıydı. Günün en güzel anı Şükran’ı finişde gördüğümdeydi. Oa bundan sonra birikte yarışmalıyız dedim.Bu işten o da çok keyif aldı ve Çekmeköy Ultra’ya 45 K için yazıldık. Orada 40K birlikte gittikten sonra heyecanımı görüp, artık koşmamı söyledi ve son 4 K’da onu bırakıp koştum. Aramızda sadece 7 dakika fark oluştu. Şükran ödül bile aldı :smile:

Kaçkar’lar bizim ikinci bir arada yarışacağımız parkurdu. Çok heyecanlıydık. Cumartesi sabahtan Trabzon’a uçtuk. Şamata Tur’un süper ötesi s.k.nt. yok abisi bizi yerleştirdi. Yolda sohbet çok güzeldi. Ayder’de Haşimoğlu Otel’de vardık… Otel ile yorumum sonda.

Önce odaya çıktık, yerleştik ve kontrole gidip kitlerimizi aldık. Kontrol tek tek ve ciddiyetle yapıldı. Gittiğimizde yağmur vardı ama manzara müthişti. Yeşil, su, yağmur, ses, doğallık, sıcaklık, keyif anlatılmaz yaşanır. Biraz çıkalım dolaşalım dedik, tepeye kadar yürüyüp ortamın keyfini çıkardık. Gittiğim yerlerin yerelyemeklerini otel dışında yemeyi severim. Baktık bir sürü kişi aynı yerde yemek yiyor, otele yakın bir yerde yemek yedik. Kavurmaları, muhlamaları ve daha da önemlisi servisleri çok güzeldi. Ardından otelde kahve içip sohbet ettik. Bir sürü güzel insanla tanıştık. Mutavazılık bu işin özelliği galiba, böylesine güzel yürekli ve gerçekten mutavazı insanları tanımak bir ayrıcalık.

Daha önce yarış toplantısını kaçırdığım için yol kaybetmiş birisi olarak bu sefer toplantıya özellikle önem verdim. Fakat herkes çok heyecanlı ve yorgundu. Konular uzatılmadan yemeğe geçildi ve herkes istirahate çekildi.

Akşamdan tüm malzemelerimizi hazırladık. Sabah sadede kahvaltı yapıp yola çıkacak şekilde yattık ama heyecandan tavşan uykusu ile uyuduk. Sabah 4 gibi kahvaltılarımızı yapıp 4.30’da servislere yerleştik ve yola çıktık.

Konvoy halinde Elevit’e vardık. Hava puslu, sisli gözüküyordu. Ortamdaki heyecan hissediliyordu. Ben yağmurluğumu çantamdan tutmaya karar verdim. Şükran ise üzerine giydi ama ilk km’lerden sonra çıkarmak zorunda kaldı. Hava kapalı ama ne sıcak ne de soğuktu. Yanımıza iki muz, evde hazırladığımızı 2x10 ml power jelleri KendiJelini Yap, kaya tuzu, kahve çekirdeği ve elektrolitli enerji içeceği Vitrago almıştık. Yükümüz hafifti. İkimizde de baton vardı.

Yarış 1800 mt’de başladı, yumuşak bir yokuş ile yükseliyorduk. İlk defa bu yükseklikte efor verdiğimizden kalp atış hızı da yükseldi. Düzenli, hızımızı değiştirmeden batonlarımızla yürümeye başladık. Polovit’e kadar yükselme sürdü. Yaklaşık 2700 mt. Ardından iniş başladı ve herkes yokuş aşağıya kendini kaptırdı. Şükran ile çıkışta fazla hız yapmadık ama iniş çok keyifliydi. Amlakit’e 2-3 Km kala Şükran artık benim gitmemi, bundan sonrasında kendisinin gideceğini söyledi. İkimizin de yarış tecrübesi için bazen solo gitmek iyi olacağını düşündük. Batonları kapadım ve koşarak Amlavit’e geldim. Oradaki CP’de çorba çok yi geldi. Üzerine enerji jelinin yarısınıda içip ilk su geçişine kadar durmadan koştum. Su geçişi sonrası patikaya yönlendiren görevli 95. olduğumu söyledi. Patikada riske girmek istemedim ve tekrar baton açtım. Hızlı bir yürüme temposu ile patikayı geçtim. Önümdeki her yarışmacı uygun yerde geçmem için bana yer açtı. Ardından yayla evlerinin arasından geçtik ve batonları elime aldım ve hemen hemen hiç durmadan koşmaya başladım. Baton ile koşmayı da öğrenmiş oldum. Gerekli yerde baton desteği de alarak gitmek özellikle bu arazide insanı çok rahatlatıyor. Son CP’ye doğru hava serinledi. Hemen tuz takviyesi ve büyük bir bardak su içtim. CP’de batonları kapadım, çantaya taktım, iki bardak kola daha içip, geri kalan enerji jelimi de ağzıma boşaltım koşmaya başladım. En iyi derecelerimi burada yakaladım. Sadece son iki beton parçada biraz ayaklarım ağrıdı onun dışında herşey yolundaydı. Son kmlerde birisi resim çekiyordu. Benim de aşağıya doğru gelirken resmimi çekince “E hadi artık az kaldı bırak resmi” dedim. O da ingilizce 2 Km sonra vadinin bitiminde finish var dedi. Meğer birinci olan ve yarışı da 3.38’lik dereceyle bitirenmiş :blush:

Sonuçta 5.56 ile 54. olarak yarışı tamamladım. Şükran’da 7.26 ile yarışı bitirdi. Muh - te - şem diiii…

Madalyalarımızı aldık ve buz gibi suyla ayaklarımızı rahatlattık.

Sonrasında otele dönüş, biraz dinlenmece, ödül töreni yemek yemece ve uyumaca…

Ertesi sabah yoga sınıfı da çok keyifliydi. Mutlaka esnemeye ve güçlendirmeye önem verilmeli.

Buradan tek eleştirim otel ile ilgili olacak. Organizasyona teşekkür ederiz, özel fiyat ile bize kalma imkanı sundu biz de hemen rezervasyon yaptırdık. Fakat sorun otelin buna hazır olmamasıydı. Normalde iyi niyetle yaklaşılır ama verdikleri cevaplar bizi üzdü açıkçası. Odaları, temizlikleri, yemekleri, düzenleri ile bizi çok hayal kırıklığına uğrattılar. Yine de ortam o kadar güzeldiki konuyu hesabımızı kapatana kadar hiç dillendirmedik. Otel yetkililerine konuyuı açtığımızda konuya yaklaşımları ve vermiş olduğu yanıtlar ise ne oranın insanına ne de ortama hiç yakışmadı. Bir daha Haşimoğlu Otel’de mümkün değil kalmayız.

Ama tüm koşulları zorlayıp bundan sonraki tüm Kaçkar Ultra’lara katılmak istiyoruz.

Emek veren herkesin ellerine sağlık.

Bundan sonra Aladağlar var bakalım.

3 Beğeni

Otel konusunda aynı düşünüyorum. Sanırım nispeten geniş bir terasının olması ve toplantı salonu olması sebebiyle seçildi. O büyülükte başka otel var mı bilmiyorum ama biz de tekrar kalmayız( 10 yarışmacı ve 3 turist gittik). Yarış sonrası Pazar günü dinlenelim dedik ,uçağımız akşam geç çıkış yapalım dedik o kadar ters hayır olmaz cevabı aldık ki .Biz de Sümela ya gittik.

Şurada kısa bir yarış atmosferi video su var. İzledikçe 1 sene çabuk geçsin istiyorum : https://www.youtube.com/watch?v=kAmyGIp6iFY

**** Yarış sonuçları web sayfasında yayınlandı******* Birinci gerçekten harika bir sürede bitirdi.

Size tamamen katılıyorum. En zayıf halka oteldi. İlk günün yemek telaşı çok komikti. Mesela koşucu bir kişiye makarna bitti demenin ne demek olduğunu bilmiyorlardı. Arkadaşın gözünden alev çıktığını gördüm :smile: Kahvaltısı da çok başarılı değildi. İnsan buralara gelince yöresel tatlar arıyor malesef bunu otelde bulamadık. Mıhlamayı yediğimde yutmakta zorlandım :cold_sweat: Çay yöresindeyiz değil mi?Otelde güzel demlenmiş bir çay bile içemedik. Ya çok hazırlıksız yakalandılar ya da tecrübesizler. Ama sonuçta sınıfı geçemediler.
Oteli bir kenara bırakırsak ilk kez düzenleniyor olmasına rağmen oldukça başarılı bir organizasyondu. Seneye parkurunda çeşitlenmesiyle katılımın çok daha yüksek olacağını düşünüyorum. Herkes inanılmaz keyif aldı ve şuana kadar seneye gelmem diyeni daha duymadım. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Bizlere çok güzel bir yarış kazandırdılar.

1 Beğeni

Bir yarış raporu yazdım:
https://kosuju.wordpress.com/2015/07/02/kackar-ultra-maratonu-2015/

9 Beğeni

Harika bir rapor, çok güzeldi…

Benim de raporum var —

7 Beğeni

Çok güzel ve tatlı bir rekabetti Elana ile aranda ki. Süren harika sonrası büyük hasar olmaması sevindirici .Rapor şahane . Sonra ki yarısında başarılar

1 Beğeni

Benden de bir rapor :wink:!

7 Beğeni

Facebook sayfasından açıklandığı üzere bu sene 3 farklı uzunlukta parkur olacak. Uzunluklar 12,38 ve 68 km olarak açıklandı. 68 km deki irtifa kazanımı 3200 metre civarında olacakmış oldukça iyi bir değer. Öğrenmek istediğim cut-off süresi 68 km için kaç olacak ?