Kaç çift ayakkabınız var? Ayakkabı işi takıntıya mı dönüşüyor?

Bir çok koşucu arkadaşın tek amacı ruh eşi olan ayakkabıyı bulmak . Buna ek olarak asfaltta 700-800 km de ayakkabının ömrü doluyor.
Euro ve dolar fiyatlarındaki artık ayakkabı fiyatlarını günden güne artırıyor.
Zamanla ucuz ve kaliteli ayakkabı bulmak ve araştırmak gibi bir evreye girdim. Evde giyilmemiş ayakkabı koleksiyonum var.
Artık bu konu alışkanlık veya takıntıya döndü.
Siz de böyle hissediyor musunuz ? Kaç çift ayakkabınız var?

1 Beğeni

Ben ilk başlarda ucuz bir ayakkabı ile koşuyordum 50 60 lira en fazla. Sonra Salomon Sonic Aero aldım. Açıkçası ucuz ayakkabıda bulduğum rahatlığı bulamadım .

Tabi hiç araştırma yapmadan almıştım. Şimdi aramız biraz iyi ama pek rahat değilim.

Sevdiğim modellerden 2-3 cift olmak üzere 2 haneli rakamlarda ayakkabim var. Ayakkabiya yapilan masrafa hic üzülmedim. Son 2 yilda kullandigim ayakkabıları yazsam hatırı sayılır inceleme blogu oluşurdu.Pişman degilim yine olsa yine yaparim😁

5 Beğeni

2 tane Kalenji koşu ayakkabısı aldım
birisi tam oldu diye diğerini düşünmeden aldım ve küçük geldi…
sol ayağım parmakları sıkıyordu ve kullandıktan sonra anladım
ilk giydiğimde çok rahattı ama küçük geldiği için öyle kaldı…
bir tane de yeni Adidas aldım buçuklu numaralardan daha test etmedim
bu 3 bir tanede koşarım diye almıştım markası newfeel altı çok ince yürüyüş ayakkabısı imiş… 4 oldu…
onun haricinde spor için almadığım bir çok ayakkabım daha var…
ama spor için ayağıma en iyi olanı bir türlü bulamadım ayağım taraklı…

Bir çok yönden katılıyorum size. Bence uygun fiyatlı, kaliteli ayakkabı bulmak artık zorlaştığı için bu tarz durumlar olabiliyor. Zorlaştı diyorum çünkü uygun olana denk gelebilmek için çok araştırma yaparak indirimleri kovalamak gerekiyor. Siteleri takip etmek, kampanyaları kaçırmamak için ekstradan çaba sarf ediyor insan… Trail koşularında kullanabileceğimi düşündüğüm ve ufak araştırma yaparak aldığım pahalı bir markanın ayakkabısı ayağımı 10 kmden sonra hep yara ederken, bir gönüllülük görevinde dağıtılan ve markası Türkiye’de bilinmeyen ucuz bir ayakkabıyı bir çok yarışta sıkıntısız kullanabildim. Uygun ve sağlıklı ayakkabının fiyatla doğru orantılı olmadığı örnekler çok mevcut ne yazık ki artık…

3 Beğeni

geçen gün yeni fiyatlarla ne tutar diye bakmak için envanteri gözden geçirdim de, 6 çift koşu ayakkabım var :slight_smile:

idmanlarda giydiğim ayakkabılar genellikle indirimden aldığım eski modeller;

asics gel kayano 22
mizuno wave shadow
mizuno wave inspire 12
on cloudflyer
mizuno wave sonic (koşu amaçlı neredeyse hiç kullanmadım)

yarışlardaki tercihim ise on cloudflow…

uzun mesafelerde kayano ve cloudflyer, intervallerde wave shadow, tempo koşularında wave inspire kullanıyorum…sanırım 2019’u da ayakkabı almadan geçirebilirim :slight_smile:

1 Beğeni

Maalesef bende de biraz takıntıya dönüşmüş durumda. Almasam da, her gün indirim var mı diye bakınıyorum sitelere. Sanırım bu yeni dolar ve euro kurlarından sonra zaten bakmakla yetineceğim uzun bir süre.:)) (şu anda takip ettiğim birkaç çanta ve aksesuar fiyatları 2 ay öncesine göre 2 kat artmış durumda fiyatları)
Ayakkabılıkta,
3 adet yol koşusu,
3 adet de arazi ayakkabısıyla yollara devam ediyorum. (3 yıl önce başladığımı da belirtmek isterim koşuya)

Aktif olarak kullandığım 2 patika ayakkabım (Merrell ve Asics GEL Sonoma 3 )
2 pist ayakkabım (Mizuno Wave Rider 19 ve ultra boost) var.

Sadece uzun koşularda ve maratonda kullanmak üzere Asics GEL kensei ve Mizuno Wave sky ayakkabım var.

Bunun dışında henüz giyilmemiş 3-4 çift ayakkabım daha var . Ayakkabı olayı evde arıza çıkartmaya başladığı için artık almıyorum .

Ayakkabıların hepsini indirimde bulduğumda almıştım zamanında . Şu anki fiyatlarla almak mümkün görünmüyor ne yazık ki. Sanırım 2-3 yıl ayakkabı ihtiyacım olmaz.

Şu sıralar salomon sonic aero kullanıyorum. Koşu işi ciddiyete bindikten sonra bütçem doğrultusunda aldığım bir ayakkabıydı.

Hiç memnun değilim. Ayak parmaklarım yara oluyor ki şu sıralar tırnaklarımın çoğu morarıp düştüler. Bu sıralarda kaç gün kaybediyorum tabi ki acılar, yara bantlarıyla koşmaya çalışıyorum .

Ya ben bilinçsiz bir şekilde kullanıyorum. Salomonun koşu olayına ayrı bir değer verdiğini düşünerek aldım ama en ucuzunu aldığım için de olabilir.

1 Beğeni

Birebir ayni sorunlari yaşamış biri olarak cok cift ayakkabisi olanlar kulübüne girmeni tavsiye ederim​:wink:.

2 Beğeni

Ayaklarım koşuya başladığım güne göre en az 0,5 numara büyüdü. Bu yüzden arazi için aldığım Salomon speed cross küçük gelmeye başladı ve tırnağım düştü. Belki sizlerdeki bu durumun sebebi ayak büyümesi olabilir. Arazide normal ayakkabı ölçüsünün en az 1 numara büyüğünü almak lazım.

değişik bir bilgi, büyümenin belli bir sebebi var mı ?

neden soruyorum çünkü genelde teşhis konmasa bile çoğunlukta bir seviyede düztabanlık oluyor (30% genel oran)…ve ayak ile ilgili bağlar güçlendikçe, özellikle aralara taban egzersizleri de eklerseniz düztabanlık bir miktar düzelirken, ayakta da 1/2 numara civarında küçülme olabiliyor…birebir yaşadığım için sizin mesajınız ilginimi çekti tam tersi bir durum olunca…

2 Beğeni

Bir ayakkabı alıyorum parmaklarım arasında ağrı oluyor, diğerini alıyorum topuk ağrısı yapıyor vs. Psikolojik mi bilmiyorum ama habire koşu ayakkabısı bakıyorum. İndirimde ise alıyorum. Bu bir bende mi böyle merak ediyorum

2 Beğeni

Yalnız değilsiniz. İndirimde görürsem alır geçerim, kenarda sabırla sırasını bekler.
Gym e vereceğim parayı ayakkabıya veririm.
Hoşuma gidiyor :slight_smile:

4 Beğeni

Eş uyumu gibi bizim koşu ayakkabıları ile ilişkimiz. Uyumlu eşimizi bulamaz isek yıpranıyoruz koşarken :joy: En üst sınıfta ve fiyatta da olsa en alt sınıfta satılan ayakkabıda olsa uymuyorsa uymuyor. Arazide kullandığım koşu ayakkabım harika bişey ama topuk kısmında kullanılan malzeme ve kalıp kızarıklık yapıp rahatsız ediyor beni ormanda, dağda keyif yaparken. Çoraplar bir işe yaramıyor. Kinesiyo bantlarla buldum çaresini sonradan şimdi mutluyuz :smiley: Parmaklarla ilgili sorunuda nispeten minimuma indirdim, eldiven gibi çorap modeli ile. Ve ayağımı mutlu eden ayakkabıdan eminsem satışı bitmeden bir çift daha kenara koyuyorum fiyatı yüksekde olsa. Şu anda yolda koşmak için iki çift, arazide kullanabileceğim 2 orta eski 2 yeni, kayalıklarda koşmak için aldığım ayakkabım ile toplam 7 çift kullanabileceğim ayakkabım var. Mesleğim ahşap işi olduğu için kendime ayrı dolap yaptım antrede :smiley::running_man::+1:

2 Beğeni

Aktif 3, yedekte 3 tane daha var. Bi de omrunu tamamlamis, Florya gibi toprak zemin ormanlarda kullandığım 1 2 eski var. Genellikle indirim mağazalarını kovalıyorum. Pegasus Trail 2 ve bi tane ucuz yollu Vaporfly hayalim var :face_with_hand_over_mouth:

3 Beğeni

Ayakkabı incelemeleri de yazdığım için bir nebze geniş bir portföye sahip olduğumu düşünüyorum kendi seviyemdeki biri için;

nike pegasus 35 turbo
new balance rubix
mizuno wave shadow
361 pacer st
asics metarun
on cloudflyer
on cloudflow

ilave olarak crossfit için de;

reebok nano 8
reebok crossfit lifter

4 Beğeni

Koştuğum iki çift ayakkabım var. Öncekiler yırtılıp parçalandığı için yeniledim anca. 30 liralık bir ayakkabı 250 KM’den sonra plank yaparken çatlamıştı, biraz daha kullandım, sonra bahçede çalışırken giymeye ayırdım. 15 liralık ayakkabım 300’ü geçmişti ve oldukça sağlamdı ama onuyürüyüş ayakkabısı yapıp kenara ayırmıştım ki, çamurda yürürken tabanı çamurda kalıverdi. Bir Kalenji ayakkabım var ki 330 KM’den sonra zırt zırt gaz çıkarma sesleri çıkarmaya başladı. :smiley: Yine de koşuda ve çok insan içinde olmayan yürüyuşlerde kullanıyorum ki 1000 KM’yi geçti ve tabanı düzlendi artık kayıyor. Bir tane de Decathlon’dan alma başka bir ayakkabım var, gaz çıkaran ayakkabıya alternatif olsun diye almıştım. Bu ikisi iyi işimi görüyor şimdilik.

2 Beğeni

Az ayakkabı ile çok yol yapmayı seviyorum ,malum emekliyim. Aldığım her ayakkabı ile barışık yaşadım en azıyla 3000 km yaptım, Uyumsuz ayakkkabinin üzerine giderek uyum göstermesini sağlayabiliyorum.

5 Beğeni

Yol Koşusu ayakkabılarım

Arazi koşusu ayakkabılarım.

Salgın ayakkabı deneme ve test etme hızımı çok düşürdü .Sanırım bana en büyük faydası bu yönde oldu :))

10 Beğeni