Izotonik içecek

Beslenme konusunun maraton ve üstü mesafelerde çok önemli olduğunu zaten herkes biliyor. Ama bu mesafelerde beslenme nasıl olmalı dediğimizde net bir cevap alamıyoruz. Bunun başlıca sebepleri var tabi. Başlıcaları, her kişinin beslenme alışkanlığının farklı olmasi, kullanılan ürünlerin yurtdışı kaynaklı olmasi, kullanılabilecek ürün yelpazesinin çok geniş olmasi vs.

Beslenmeyi 3 farkli gruba ayırirsak:

  1. Su tuketimi: susamadan su icmek
  2. Karbonhidrat tüketimi : saat başı en az 200-300 kalori almaya çalışmak (istasyonlarda hafif yükleme yapmak)
  3. Mineral tüketimi: bünyenin kaybettiği potasyum, sodyum, magnezyum gibi mineralleri su ve karbonidrat katkılı bir sekilde tüketmek

Burada ozellikle izotonik icecek konusunda cok fazla yazılan çizilen var. Nasıl bir içecek kullanılmalı, ayrıca bu içecegi evde kendimiz yapabilir miyiz? Evde yaparsak icerisine neler koymalıyız. Siz bunu nasıl tuketiyorsunuz?

Örneğin portakalı sıkıp içerisine soda ve tuz attığımda bu izotonik içecek oluyor mu?

2 Beğeni

Evde yapmak masraflı ve zaman kaybettirici bence. İzotonik iççecekler, enerji jel ve barları bulmak biraz zor olsa da İstanbul ,İzmir , Ankara gibi şehirlerde bulunabiliyor. Maddiyat ölçüsün de bence uğraşmayın direk bu mağazza yada sitelerden tedarik edin, taşıması, tüketmesi daha kolay.

1 Beğeni

Evde yaptiğımız zaman içeriginin nasil olması gerekiyor? Neler konuyor? Sonuçta mümkün olduğunca paket ürün yerine doğal kullanmaya çalışmak daha faydalıdır.

Doğal daha faydalı ama taşıma, ambalaj vs çok sorun. Hiç araştırmadım. Bisikletforum.com da bununla ilgili yapan bir çok arkadaş var, protein bar, izotonık içecek vs. Yapımıyla ilgili çok tarif mevcut. En güzeli bana göre hazır gıdalar, zaten sporcu bir vücut hazır gıdada ki zararları absorbe edecektir.