İznik Ultra 2015

Emin olmamakla birlikte zorunlu malzeme eksikliği/taşımamasından kaynaklı diye biliyorum.

İznik Ultra gerçekten keyifli bir koşu oldu. Çıkışların fazlalığı ya da inişlerin dikliğini göze alarak gittiğimiz bir yarış ve 3 metre eksik 3 metre fazla benim için sorun değildi. Her anın tadını çıkararak, keyif alarak koştum. Caner Odabaşoğlu ve ekibine ayrı gönüllülere ayrı teşekkür ederim. Yarışın 12 de başlamasının sorun olacağından korkuyordum ama gayet güzel bir hava da koşuldu.O da sorunsuzdu:) İzniklilerin desteği her sene artıyor bunu görmek sevindirdi. Bir tek zorunlu malzemelerin kontrolü ile ilgili bir eksik var diye düşünüyorum. Çoğu insanın sorunlu malzemelerinin eksik olduğunu gördüm ama yarışı tamamlayıp ödüllerini aldılar. Peki bize zorunlu ama onlara neden değil? Diye düşündürttürüyor.

2 Beğeni

Şimdi bakınca saat 08.00’den sonra Anaçayırı’ndan geçen kimse yok, oysa hemen hemen herkes Örnekköy’den geçmiş… Örnekköy’ün cutoff’u saat 10.00 olduğuna ve arada 4-5 km olduğuna göre 08.00 Anaçayır’ın toplanması için erken bir saat değil mi?

Kurallara göre zorunlu malzemenin eksikliği/taşınmamasının cezası hemen diskalifiye değil mi? 25 Dakikayı kurallarda göremedim… Kurallarda genel olarak 3 ceza var. 15 dk, 1 saat, diskalifiye…

Belki de zaman düzeltmesidir…

@Betül zorunlu malzeme konusunda haklısın, kontrol edenlerin biraz da yardımseverliğine kalmıştı olay. Fakat ne olursa olsun, organizasyonun daha da gelişmesi için kural kuraldır, herkese uygulanır olması gerekiyor. Eminim bu konuya önümüzdeki yıl daha fazla dikkat edecekler :smile:

2 Beğeni

Biliyorum çok yazdım ama son olarak; Kurallardaki 6. madde uygulanacak mı?

İznik Ultra Maratonu Kural Kabul ve Ek Feragatname Beyanı

6- İznik Ultra parkurunda, Örnekköy 57K kontrol noktasını verilen zaman aralığında geçen ama İznik Ultra parkurunu herhangi bir sebeple tamamlayamamış olan yarışmacılar Orhangazi Ultra parkurunu başarmış olarak sonuç listesine eklenirler. Ancak, bitirme madalyaları başvurulara göre yapıldığı için bitirme madalyası alamazlar, bu parkur için verilecek hediyelerden yararlanamazlar.

Benim yarış raporum

4 Beğeni

Koşu Gazetesi’nde 2015 İznik Ultra’yı yazdık, burada.

4 Beğeni

www.aksiyonfotograflari.com yarışın fotoğraflarını yayınlamış.Yalnız en güzel kareleri yakalayacakları Solöz’deki su geçişinde fotoğraf çekmemişler.

Tebrikler.Faydalı ve aydınlatıcı bir yazı olmuş.

1 Beğeni

Benim de İznik girişindeki surlarda 18 adet işaretlendiğim fotoğraf olmasına rağmen 1 tane bile finish fotoğrafımın olmaması :smile:

Bazı yarışmacı arkadaşların belkide abartısız 50’nin üzerinde fotoğrafı var.Kiminin de 3-5 tane ancak var.Doğru zamanda doğru yerde olmak böyle birşey herhalde.

Sölöze yetişemediler, 4X4 rot kesti bu sebeple zamanında orada olamadılar, Ben de arabadaydım, ciddi olarak çabaladılar gitmek için…

Bu da benim ritim’deki yarış raporum.

5 Beğeni

Eğim grafikleri hakkında yarış raporumda şöyle bir bölüm yazdım:

… eğim grafiklerinden faydalanıyoruz ama eğim grafiklerini doğru okumak gerçekten çok zor. Yatay ve dikey eksenlerin en yüksek, en düşük değerlerini ve aralıklarını bir bakışta hesaba katmak uzman olan gözler için bile çok zor ya da baktığımız grafiğin çözünürlüğünü sezgisel olarak hesaba katmamız mümkün değil. Bu tip grafiklerin çok kaba bir fikir verdiğini akıldan çıkarmamak gerekiyor. Parkurun genel olarak iki büyük tırmanış içerdiği, ikinci tırmanışın tepesinin iniş çıkışlı uzun bir yola sahip olduğunu ve belki dikkatli bakarsak bu uzun tırmanış ve inişlerin kaç kilometre süreceğini görebiliriz. Bundan daha detaylı bir inceleme yapabilmeyi ve bu grafiğe bakarak tüm koşuyu net bir şekilde planlamayı ummak yanlış olur. Örneğin aşağıdaki iki grafiğin aynı yer hakkında bilgi vermelerine rağmen ne kadar farklı göründüklerine bakın.

8 Beğeni

Eğim grafiklerine tek başına güvenmeyip rotayı iyiden iyiye Google Earth ile incelemek lazım.Ben yarışabildiğim mesafeye kadar bu incelememin çok faydasını gördüm.Buna göre notlarım vardı.Hangi km de ne kadar iniş ve çıkış kazanacağımı not olarak yanıma almıştım.Tavsiye ederim.

Yarışta saat kullanan arkadaşlar mesafe ve yükseklik kazanım bilgilerini burada yayınlarsa iyi bir veri arşivi olur.

Çok güzel bir organizasyondu, başta Caner Odabaşoğlu olmak üzere tüm emeği geçenlere, koşanlara, dostluklarını esirgemeyenlere teşekkür ederim. İznikten çok güzel duygularla bir sonraki yıl için planlar yaparak büyük bir coşkuyla ayrıldık.

Parkur çok güzeldi, Parkur eğim grafiğini daha yüksek çözünürlükte yanıma almıştım, elimden geldiğince gücümü korumaya ve yokuş aşağı bölüme o şekilde gelmeye çalıştım. Ancak bu bölümde bacaklarımın taş kesilmesine ne yazıkki engel olamadım. Yarışa elimde unutup geldiğim alyansımı da bir şekilde düşürmüş olduğumu farkedince moralim bozuldu, yavaş bir iniş oldu. Bu bölümde batonlar yanımda olduğu için mutluyum, onlara yaslanarak aşağı inebildim. Yokuşun bittiği bölümde alyansın bulunduğu ve hatta finişe vardığı bilgisi geldi. Bu güzel haberle birlikte koşmayı denedim, bir şekilde koşabildiğimi farkettim ve yarışı bitirdim.

Bu vesile ile yüzüğü bulup finişe götürme nezaketinde bulunan ama adını bilemediğim değerli koşucu arkadaşıma teşekkürü bir borç bilirim. Burayı okuyorsa bu teşekkürü kendisine telefonla da iletmeyi çok isterim.

Son olarak saat 46 kilometre parkurunu 44.46 Kilometre olarak ölçmüş, arada bir yerlerde duraklamış olduğunu düşünüyorum. Toplam yükseklik kazanımı 1212 metre, aşağı inişi ise 1197 metre olarak gösteriyor. 26 derecelik bir ortalama sıcaklık ölçmüş ancak saat vücut ısısından etkilendiği için sanıyorum bu değer güvenilir olmayacaktır.

5 Beğeni

Benim saatim 46.90 km olarak ölçmüş parkuru… Gps kaynaklı %hata vardır tabii

Benim 910XT mesafeyi tam olarak 82.6 km, yükseklik kazanımını da 1980 m ölçmüş.

Benim telefon yarış boyunca hiç kapanmayarak tüm yarışı kaydettiği için beni çok mutlu etti.
Yarış öncesi GPS’e bağlanana kadar interneti açık tuttum ki haritayı çeksin. GPS bağlandıktan sonra da uçak modu ile kullandım ve şarj performansı beni şaşırttı; startta %82 olan şarj, finish’te %35 idi.

Telefondaki 46K Runkeeper ölçümleri:
EG: 1671 metre
Mesafe: 45.74 Km

EG için bir de Strava ve Garmin’e bakayım dedim (daha önceden yazdığım fark ile ilgili).
Tapirrik senkronizasyonu sonrası; Strava, Runkeeper’dan gelen veriyi EG: 1549 m olarak vermiş; Garmin’de ise EG: 1868 m görünüyor.